Másfél évvel ezelőtt írtuk meg, hogy beköszöntött a megélhetési válság időszaka Magyarországon. A 2022-23-as időszak inflációs válsága extrém hatást gyakorolt az alacsony jövedelműek fogyasztására, akiknek a fogyasztási szerkezetében nagyon magas szintre kúszott fel az élelmiszerek vásárlása. Minél alacsonyabb valakinek a jövedelme, annál súlyosabban érintette az extrém infláció, miután legnagyobb mértékben az élelmiszerárak nőttek.
A fogyasztás azonban idén sem robbant be. A kiskereskedelmi forgalom havi összevetésben gyakorlatilag hónapok óta stagnál, de éves szinten is csak mérsékelt a növekedés. Az év első hét hónapjában a kiskereskedelem forgalmának volumene 2,6%-kal emelkedett, miközben a reálbérek majdnem 10%-kal nőttek.
Számos magyarázat született arra, hogy miért ilyen gyenge a kereslet: az egyik feltételezés az, hogy a lakosság külföldön költi el a jövedelme egy részét, illetve az olcsó kínai internetes áruházon, a Temun keresztül vásárolnak, ez azonban nem olyan jelentős tényező. "Egyre többen azt mondják, hogy a Temu-hatás és a külföldi vásárlások miatt gyenge a fogyasztás, ez azonban csak egy nagyon kis részét magyarázza meg az alacsony forgalomnak. A Temu-hatás és a külföldi vásárlás élénkülése nélkül összesen 1%-kal lenne nagyobb a kiskereskedelem növekedése" - mondta el a Portfolio-nak egy, a kiskereskedelmi folyamatokat jól ismerő forrás. Ez pedig nem oldja fel az ellentmondást a közel 10%-os reálkereset-növekedés és a 3% alatti kiskereskedelmi bővülés között.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!