Mivel a felmérésünk az otthonfelújítási program bejelentését megelőző napokban készült, a megkérdezettek közül többen is utaltak a támogatás elindítására, de annak részletei akkor még nem voltak ismertek.
A támogatási elemeket nézve Magyarországon jellemzően a családok számára megalkotott lakásvásárlási támogatások jöttek létre, melyek pozitív oldalai mellett sokan bírálták azokat, amiért a támogatásból nem részesülők számára hozzájárulhattak a lakásárak emelkedéséhez. Hogy összességében hogyan értékelik ezeket a szakértők, és miben módosítanák a jelenlegi rendszert, azt az alábbiakban fejtették ki.
Hogy látják a szakértők?
Sápi Zoltán (Eltinga) úgy véli, mivel a CSOK Plusznál a használt és új lakások esetén ugyanolyan összegű állami támogatások állnak rendelkezésre, ezért az alacsonyabb árak miatt a használt lakásokra ez nagyobb kereslet generál. A korábbiakkal szemben a jelenlegi kedvezményes hitel egy része csak utólag válhat vissza nem térítendő támogatássá, miközben az azonnali vissza nem térítendő támogatási elem kikerült, ezért kevésbé törekedhetnek a vásárlók az elérhető állami források maximumának kihasználására. Jellemzően a magasabb jövedelemmel rendelkezők fogják csak új lakás vásárlására igénybe venni a CSOK Pluszt, aminek 150 millió forintos lakásra vonatkozó felső határa Budapest egyes kerületeiben akár korlátot is jelenthet.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. A Signature PRO szolgáltatás havi díja jelenleg 2490 forint, ami augusztus 13-tól 2990 forintra emelkedik. A hozzáférés egy évre is megvásárolható, amelynek díja 29845 forint, így tehát még jobban megéri éves előfizetésre váltani. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!