
Az egyre növekvő környezeti és társadalmi kihívásokra való reakcióként a szabályozók évről évre szigorúbb követelményeket írnak elő a vállalatoknak az ESG teljesítményük nyilvántartására és beszámolójára vonatkozóan. Ezek az előírások arra ösztönzik a vállalatokat, hogy transzparensen nyilatkozzanak tevékenységükről, konkrét, előremutató lépéseket tegyenek a fenntartható működés irányába és biztosítsák a megfelelő vállalatirányítási feltételeket.
“Ez egy fejlődési út, aminek nagyjából a felénél járunk. Korábban hiába kommunikálták azt a cégek, hogy ez egy lehetőség, szerintem a többség csupán a távoli jövőként és egy szükséges rosszként tekintett rá. Ahogy azonban elkezdtek ezzel foglalkozni – és ez az OPUS-ra is igaz –, akkor látták meg benne a potenciált, hogy nem rossz, ha ezek az adatok rendelkezésre állnak és tudják ezeket menedzselni, kezelni” – mondta el a Portfolio-nak Hegyvári Dávid.

A fenntarthatóság felé tett lépések nemcsak etikai és környezeti szempontból fontosak, hanem gazdasági értelemben is stratégiai döntést jelentenek. “A fenntartható működés többről szól, mint a környezeti lábnyomunk csökkentése, gazdasági szempontból is kiemelten fontos. Nem csak azért kell például egy villanykörtét energiatakarékosra cserélni vagy megújuló energiaforrások használatára váltani, mert azzal óvjuk a környezetet, hanem azért is, mert alacsonyabb lesz a vállalat villanyszámlája, ezáltal pedig pénzügyileg fenntarthatóbban fog működni.
Azok, akik nem csak a rövid távú profitra fókuszálnak, hanem hosszú távon is fenntartható módon működnek, valódi értéket teremtenek mind tulajdonosaik, mind pedig a társadalom számára
– tette hozzá.
Magyarország vezető ipari termelő és szolgáltató vállalatcsoportja a fenntarthatósági törekvéseinek fókuszterületei mentén meglévő és új kihívásait a szinergiák feltárásával és kihasználásával, a fenntarthatósági szempontok figyelembevételével kezeli. Több sikeres kezdeményezés is rámutatott arra, hogy a jó gyakorlatokat érdemes csoportszintre emelni, és átültetni a tagvállalatok működésébe.
A szakértő szerint a Budapesti Értéktőzsde és a Magyar Nemzeti Bank kifejezetten jó irányt mutat ezen a területen, mindkét intézmény komoly erőfeszítéseket tesz és ösztönzi a vállalatokat, illetve hitelintézeteket, hogy felelősségteljes üzleti gyakorlatot folytassanak.
A tudatos vállalati működés eredménye az ESG jelentés
A tavalyi évi belépő szintű ESG jelentéshez képest az Opus Global idén már a nemzetközi szinten is elismert GRI sztenderdnek megfelelő jelentést tett közzé. Az összes jelentős üzletágat bevonva, magasabb sztenderdeknek megfelelően vizsgálta a diverzifikált portfóliójába tartozó leányvállalatainak tevékenységét. Az ESG három (környezeti, társadalmi, vállalatirányítási) pillére közül főként a környezeti szempontok alapján tudtak kiemelkedő eredményeket felmutatni, ugyanakkor minden vállalatuk a fenntarthatósági szempontok mentén fejleszti a tevékenységét.
Sokszor komoly erőfeszítésre van szükség az adatgyűjtés, elemzés és a jelentési folyamatok összehangolása érdekében, hogy a cégek hiteles és átfogó képet adjanak a fenntarthatósági teljesítményükről.
Ez egy több iparágban tevékenykedő vállalatcsoportra különösen igaz. “A különböző divíziókon belüli fenntarthatósági adatok megbízható gyűjtésének és összehasonlítható elemzésének folyamatát ki kellett alakítanunk. Figyelembe kellett venni a különböző iparágak és leányvállalatok eltérő működését, és azokat a közös fenntarthatósági célok és mutatók alapján össze kellett hangolni. Ez a gyakorlatban nem mindig egyszerű. Például egy magasfeszültségű hálózat madárbaráttá alakítása, mint ESG tevékenység, nehezen értelmezhető a szállodaiparra nézve, de egy szálloda wellnessrészlegének fenntarthatóbb módon történő működtetésének eredményeit, szintén nehéz más szektorokban alkalmazni” – emelte ki Hegyvári Dávid.
Hozzátette: a jelentés elkészítéséhez a legnagyobb cégeknek is érdemes tanácsadói segítséget igénybe venni, hiszen kevés helyen van meg házon belül a megfelelő tudás. "A tanácsadók nagyon mély szakmai tudásra tettek szert a magyar piacon, mára valódi segítségei a nagyvállalatoknak."
Az Opus Global-nál már zajlik a munka a jövő évi ESG jelentéshez, amelyet még szigorúbb feltételek mentén kell majd összeállítani.
További változás, hogy az idei jelentésüket a cégeknek jövő év elején már auditáltatniuk is kell, ezzel biztosítva a jelentés megbízhatóságát és hitelességét, elkerülve egy esetleges „greenwashingot”.
Az Opus Global rövid-közép távú stratégiája kapcsán elmondható, hogy a vállalat célja ESG minősítés szerzése, amely a szakértő szerint több szempontból is előremutató: egyrészt az ESG minősítés olyan mélységet ad a transzparenciának, amivel sokkal inkább meg lehet mutatni egy vállalat addig nem ismert értékeit; másrészt az intézményi befektetőknél már kötelező szempontnak számít, hiszen a minősítés révén sokkal könnyebben tudják értékelni az adott céget. “Ez részvényesi értéket is teremt, hiszen, ha egy vállalat jól működik, az tükröződik az értékelésében is.”
Az Opus Global életében 2026-ig tartó konszolidációs időszakot követően az ESG szempontok is bekerülnek a vállalatcsoport befektetési stratégiájába. "A következő 2027-től várható akvizíciós időszakban olyan vállalatokat fogunk keresni, akik ESG szempontból is átvilágításra kerültek" – mondta a cég ESG szakértője.
Kézzelfogható ESG fejlesztések
Hegyvári Dávid szerint nem az a lényeg, hogy egy cég aktuálisan mennyire ESG kompatibilis, hanem azon kell dolgozni, hogy a folyamatok állandóan fejlődjenek és évről évre egyre fenntarthatóbbá váljanak.
Iparágtól függetlenül elkerülhetetlen, hogy az összes vállalatnál elinduljanak a fenntartható működésre irányuló fejlesztések.
Az Opus cégcsoport több leányvállalatánál is komoly infrastruktúra-fejlesztés zajlik; az OPUS Titász tavaly több mint 136 km elosztóhálózatot épített és 129 darab transzformátorállomást létesített. A fogyasztói igényeknek megfelelően közel 23 ezer darab új fogyasztásmérőt szereltek fel, és közel 29 ezer darab rekonstrukciós mérőt cseréltek le. Az Európai Uniós dekarbonizációs célokhoz igazodva az OPUS Tigáznál megvalósítási fázishoz ért egy komplex, rendszerszintű hidrogén-konverziós program, amely a hidrogén elosztóhálózatba történő bekeverésének hatásait vizsgálja.
Jelenleg is folyik a turizmus szegmens legnagyobb szállodafejlesztési programja, amelyben fogyasztóközpontú fenntartható fejlesztések valósulnak meg. A főként fürdők melletti vagy wellness-szolgáltatással rendelkező szállodákat üzemeltető és tulajdonló leányvállalat, a Hunguest Zrt. a fejlesztés részeként csak 2023-ban mintegy 800 szobát megújító programelemet adott át, az épületek teljes műszaki korszerűsítésével pedig az energiahatékonyságot is jelentősen javították.
A vállalatcsoport két legfontosabb élelmiszeripari vállalata, a Kall Ingredients Kft. és a Viresol Kft. a térség legmodernebb gyárai közé tartozik. A csúcsminőségű termékek előállítása során elérik a legmagasabb szintű környezetvédelmi és biztonsági sztenderdeket. A körkörös gazdaságot támogató fejlesztéseknél nem csak az alapanyagok feldolgozási aránya rendkívül magas, de a keletkező melléktermékek további hasznosítása is megvalósul, vagyis nem keletkezik hulladék. Az izocukorgyártással is foglalkozó Kall ráadásul egy innovatív projekt keretében egy új hőenergia-tároló rendszert tervez megvalósítani és ezzel a tiszapüspöki cég gázfelhasználását kiváltani, amivel évi 8 ezer tonna CO2-kibocsátást is meg lehet spórolni, amellett, hogy a gyártáshoz szükséges energia kevésbe lesz költséges a gyár számára. A szakértő kiemelte, hogy ezek azok a rejtett értékek, amiket más platformokon nem tudnak megmutatni, viszont az ESG jelentésben megjelennek.
A cikk megjelenését az Opus Global támogatta.
Címlapkép forrása: Getty Images
Megjöttek Trump bejelentései - Mit művel az amerikai dollár és miért?
Csapkodás volt a legfontosabb devizakeresztben.
Itt a kereskedelmi háború új fázisa, véget ért az eddig ismert globalizáció
Trump bejelentése és a megelőző órák, folyamatosan frissülő cikkünkben.
Brutálisan megcsapták a tőzsdéket Trump bejelentései után
A futures indexek nagy esésben vannak.
Trump bejelentette az ezermilliárdos vámháború részleteit
Súlyos ütéseket kapott Kína és az Európai Unió.
Futárok titkos üzenete a hatóságoknak: elképesztő munkakörülmények és alacsony bérek
A Wolt és a Foodora dolgozói is besokalltak.
Kétségbeesett lépésről döntött Oroszország, a saját területeken robbantottak
A Belgorod megyei Popivka közelében semmisítettek meg egy orosz gátat.
Putyinnal találkozott a kínai külügyminiszter, evakuálás kezdődött Oroszországban – Háborús híreink szerdán
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson? Ha ingatlan bérbeadásra adod a fejed, érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen adózási leh
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk második részben tovább haladunk a humánerőforrás-kezelés fejlettebb
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Keressük Magyarország legdrágább befektetési alapját
Az elmúlt években nagyon elszálltak a magyar befektetési alapok költségei. (Bár mindig drágák voltak, ennyire azért nem.) Írtam nemrég róla, hogy hol tudsz utánanézni a költségeknek. Azót
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz
Vagyontervezés új környezetben - gyere el a debreceni szakmai reggelinkre!
Hogyan tervezz okosan a gyorsan változó pénzügyi és adózási környezetben? Gyere el április 15-én Debrecenbe a HOLD és az Andersen közös szakmai reggelijére. Az esemény...
The post Vagyonterv
Pár válság után már nem pánikolsz
\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac...
The post Pár válság után m

AACSB akkreditált a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara (x)
Az anyavállalat támogatásával újul meg a magyar Audax stratégiája (x)

- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Már csak egyetlen hatalom áll Donald Trump útjában – Meg fogják állítani?
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Új tervei vannak a kormánynak – De mennyire reálisak a számok?
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Az amerikaiak is beszállnak a paksi projektbe?
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.