Európában új lendületet kapott a nukleáris energia fejlesztése, különösen a kis moduláris reaktorok (SMR) terén. A brit Rolls-Royce SMR és a német Siemens Energy most bejelentett partnersége mérföldkő lehet a fenntartható, költséghatékony és gyorsan telepíthető atomerőművek fejlesztésében. A megállapodás szerint a német vállalat gőzturbinákat, generátorokat és kiegészítő rendszereket szállít majd a brit cég kis méretű reaktoraihoz - írta meg a Reuters.
Ursula von der Leyen szabadkereskedelmi és védelmi együttműködési megállapodás előkészítéséről állapodott meg Narendra Modi indiai miniszterelnökkel. A lépés új lendületet adhat a kétoldalú gazdasági és biztonsági kapcsolatoknak. A felek célul tűzték ki a szabadkereskedelmi megállapodás (FTA) év vége előtti megkötését, valamint a védelmi együttműködés elmélyítését, különös tekintettel a kiberbiztonságra és a közös haditechnológiai fejlesztésekre. A találkozó keretében megállapodtak az ellátási láncok biztonságának növeléséről, a zöld energiaforrások fejlesztéséről és az indo-csendes-óceáni térség stabilitásának előmozdításáról.
Az Európai Bizottság bemutatta a Tiszta Ipari Tervet, amelynek célja az uniós ipar versenyképességének növelése és a dekarbonizáció felgyorsítása. A terv az energiaintenzív iparágak és a tiszta technológiák támogatására összpontosít, miközben csökkenti az energiaköltségeket, ösztönzi a tiszta termékek iránti keresletet és erősíti az európai ipari ellátási láncokat. Az EU több mint 100 milliárd eurót (40 000 milliárd forintot) mozgósít a zöld átmenet finanszírozására, valamint egyszerűsíti az állami támogatási szabályokat és az ipari beruházások engedélyezési eljárásait. A kritikus nyersanyagokhoz való hozzáférés biztosítása és a körforgásos gazdaság megerősítése szintén kulcsszerepet kap, hogy az unió fenntarthatóbb és önellátóbb ipari modellt alakíthasson ki.
Mostantól a Mol csoport leányvállalata, a Slovnaft pozsonyi finomítójában termelt hidrogénnel látja el a buszok és teherautók töltését a hidrogén-töltőállomás Pozsonyban. A korszerűsítésnek köszönhetően a buszok hatótávolsága 40%-kal nő, írja a Mol.
Megalakult a Mikromobilitási Munkacsoport - tájékoztatta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) pénteken közleményben az MTI-t.
Az Agrárium Konferencia immár több mint egy évtizede a tavasz legjelentősebb agrárszakmai eseménye. A 2025-ös rendezvény átfogó képet nyújt az ágazatot érintő legfontosabb változásokról, beleértve a támogatási rendszerek, szabályozások, finanszírozási lehetőségek és piaci kilátások alakulását. A résztvevők első kézből kaphatnak információkat az év elejétől életbe lépett új rendelkezésekről és intézkedésekről, amelyek döntően befolyásolják az agrárgazdasági vállalkozások egész éves tevékenységét. Legyen szó kis- vagy nagygazdaságról, élelmiszeripari vállalatról, kereskedelmi vállalkozásról vagy az ágazatot kiszolgáló szektorban érdekelt cégről, mindenki számára hasznos információkkal és lehetőségekkel szolgál a konferencia. Látogasson el weboldalunkra és biztosítsa helyét a rendezvényen. Találkozzunk 2025. március 19-én Kecskeméten, és alakítsuk együtt az agrárszektor jövőjét!
A bécsi székhelyű CEGH gáztőzsde az osztrák földgázpiac központi szereplője. Az ukrán tranzit 2025-ös leállítása volt az elmúlt 20 év legnagyobb változása a vállalat életében, melynek következtében a tőzsde egyre inkább a nyugati forrásokra – például Norvégiára, Németországra és LNG-kikötőkre – támaszkodik. A vállalat a jövőben a fenntartható energiahordozókra fókuszál, biometán- és hidrogénplatformokat fejleszt, miközben Ausztria potenciálisan hidrogén-csomóponttá válhat. Eközben új kihívó érkezik a regionális gázközpont címre: a Török Áramlaton keresztüli orosz gázimport szerepének növekedése, és ezzel együtt a magyarországi CEEGEX gáztőzsde regionális erősödése új lehetőségeket teremt hazánk számára a közép-kelet-európai gázpiacon - írta meg a Reuters.
Európa gazdaságilag életképes szárazföldi szélenergia-potenciálja megkétszereződött 2018 óta a turbinatechnológia fejlődésének és a lehetséges telepítési területeket meghatározó, a lakott területek határától számított (védő)távolságok általános csökkentésének köszönhetően - derül ki egy új uniós kutatásból. Magyarország a 8-9. legjobb adottságokkal rendelkezik a 27 tagú Európai Unióban.
A Norvég Királyi Légierő sikeresen tesztelte az F-35A Lightning II vadászgépet fenntartható repülőgép-üzemanyag keverékével. A kísérlet része Norvégia azon törekvésének, hogy csökkentse a hadsereg szén-dioxid-kibocsátását és növelje az ellátás biztonságát - írta a The Aviationist.
Magyarország jelentős eredményeket ért el a zöld átállás terén, különösen a napenergia-kapacitás bővítésében. A napelemes rendszerek összes beépített teljesítménye már ebben az évben átlépte a 7400 megawattot, ami nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő. Az ország a napenergia áramtermelésben betöltött arányát tekintve világviszonylatban a harmadik, Európában pedig a második helyen áll - Lantos Csaba energiaügyi miniszter adott interjút a Mandinernek.
Magyarország gazdasága jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedekben, azonban ez komoly környezeti kihívásokkal is jár. Az itthoni üvegházhatású gázok kibocsátása 2000 és 2022 között ugyan 23%-kal csökkent, de az energiafelhasználás hatékonysága és az anyagfelhasználás ökológiai hatékonysága terén hazánk még mindig elmarad az EU átlagától. A fosszilis tüzelőanyagok továbbra is a magyar energiamix jelentős részét teszik ki, miközben a megújuló energiaforrások aránya alacsonyabb az uniós átlagnál. A gazdaság ipari alapú növekedése, különösen az akkumulátorgyártás, további lehetőségeket nyújt, de egyúttal kiemeli a körkörös gazdaság és az energiatárolás fontosságát a fenntarthatóság érdekében - olvasható ki az MNB termelékenységi jelentéséből.
Az elektromos autók térnyerése kulcsfontosságú az EU szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére és a fenntartható közlekedés megvalósítására irányuló terveiben. Bár számos akadály nehezíti az áttörést, Franciaországban egy új autómegosztó program sikere mutatja, hogy a kezdeti szkepticizmus leküzdhető, miközben a déli régiók infrastrukturális hiányosságai és az elektromos járművek magas ára továbbra is kihívást jelentenek.
Az energiaipar vezető vállalatai jelentős összefogásról tettek bejelentést az ENSZ azerbajdzsáni klímacsúcsán. A TotalEnergies, a BP, a Shell és az Equinor közösen 500 millió dolláros beruházást vállalt a fenntartható, modern energiaforrásokhoz való hozzáférés elősegítése érdekében. A kezdeményezés elsősorban a Szaharától délre fekvő afrikai és ázsiai régiókra összpontosít, írja a Reuters.
A Raiffeisen Bank 2022 után immár második alkalommal nyerte el a Magyar Nemzeti Bank által odaítélt Zöld Bank Díjat. A díj elismeri a bank kiemelkedő teljesítményét a fenntartható pénzügyi megoldások fejlesztése és népszerűsítése, valamint a fenntartható gazdaság támogatása terén.
Az európai energiapiaci innovátorok éves seregszemléje, az idén Barcelonában megrendezett The Business Booster (TBB) keretében a helyi Forma–1-es versenypályán mutatkozott be a szlovéniai autóipari start-up, az Elaphe, amely egy már több mint egy évszázada kifejlesztett, de azóta nagyrészt elfeledett technológiával teremtené meg az elektromos autók új generációját, az úgynevezett kerékagymotorral hajtott autókat. A kerékbe épített motorok számos előnnyel járnak, ugyanakkor van még néhány technológiailag megoldandó feladat, hogy az ilyen járművek szélesebb körben is elterjedhessenek.
Az egészségügyi rendszer előtt álló kihívásokról és lehetséges megoldásokról beszélt Bodrogi József egészségügyi közgazdász a Portfolio Private Health Forum 2024 konferencián. Szóba került az egészségügyi dolgozók elvándorlásának problémája és a rendszer alulfinanszírozottsága is.
Rubio még fontosabb ember lett, egyelőre.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Rég nem látott mértékben esett a forgalma.
Az iráni olaj vásárlásának bojkottjára szólított fel mindenkit.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.