600 milliárd forintnyi vállalati hitelt helyezhetnek ki: hol tart most a Garantiqa InvestEU Garanciaprogram?
Bank

600 milliárd forintnyi vállalati hitelt helyezhetnek ki: hol tart most a Garantiqa InvestEU Garanciaprogram?

Portfolio
A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. októberben jelentette be, hogy elindult az összesen 600 milliárd forint összegű vállalati hitel kihelyezését lehetővé tevő Garantiqa InvestEU Garanciaprogram, amelyhez azóta a teljes hazai bankszektor csatlakozott. A közvetlen európai uniós viszontgarancia mellett igényelhető termékről kérdeztük Szabó István Attilát, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. elnök-vezérigazgatóját, valamint a banki partnerek oldaláról Tóthmátyás Zoltánt, az OTP Bank ügyvezető igazgatóját.
Június 4-én ismét Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum! Nincsenek egyszerű helyzetben a magyar vállalkozások, éppen ezért minden forrásszerzési, beruházási kedvezményes lehetőséget, költségcsökkentési fejlesztést meg kell ragadni! A gazdasági kilátásokról, a vállalkozások lehetőségeiről szól a debreceni Gazdasági Fórum.

Mennyire szükségszerű a garancia szerepe napjaink gazdaságában? Mi a Garantiqa szerepe és általános stratégiája a hazai kkv-finanszírozásban?

Szabó István Attila: A garanciavállalás javítja a vállalkozások hitelképességét, a csökkenő hitelkockázat alacsonyabb kamatlábát és kedvezőbb egyéb feltételeket jelent, ezáltal szélesebb körű finanszírozás valósítható meg. A fenti termékek közül a garanciának van a legkomolyabb multiplikátor hatása: egységnyi garanciavállalással a legtöbb vállalkozásnak lehet segíteni. A vissza nem térítendő támogatások mellett egyre inkább célzott, piackonform pénzügyi eszközök kerülnek előtérbe, mint a hitel, tőke és garancia. Ezek ugyanis rendkívül hatékonynak bizonyulnak a piaci hiányosságok kezelésében.

A garancia bekapcsolásával azoknak a vállalkozásoknak is elérhetővé válnak a támogatott és piaci finanszírozási lehetőségek, akik a kezességvállalás nélkül – fedezethiány vagy gyengébb hitelképességük miatt- nem, vagy csak számottevően rosszabb kondíciók mellett kapnának hitelt a bankoktól. A garanciavállalás javítja a vállalkozások hitelképességét, a csökkenő hitelkockázat alacsonyabb kamatlábát és kedvezőbb egyéb feltételeket jelent, ezáltal szélesebb körű finanszírozás valósítható meg. A fenti termékek közül a garanciának van a legkomolyabb multiplikátor hatása: egységnyi garanciavállalással a legtöbb vállalkozásnak lehet segíteni.

A Garanciaintézmények Európai Szövetségének (AECM) utolsó, 2023-as összevetése szerint Magyarországon segítette leginkább a garancia a vállalkozások hitelhez jutását.

Az év végi portfolió/GDP alapon számított piacrész az AECM-tagországokban átlagosan 1% volt (2020-ban még 2,2%), ezzel szemben Magyarországon ez az arány a 2020. évi 3,3%-ról 2023-ra 4,4%-ra emelkedett, ami európai összehasonlításban a legmagasabb értéket jelenti.

A Garantiqa meghatározó magyar garanciaintézményként 1992 óta támogatja a kis- és középvállalkozások finanszírozását, nagyrészt állami viszontgaranciával biztosított intézményi kezességvállalással. Kiemelt szerepet játszunk a magyar kis- és középvállalkozások forráshoz jutásában – ma minden második kkv-hitel mögött ott áll a Garantiqa kezességvállalásával. Tevékenységünkkel segítjük a hazai kkv-k versenyképességének megőrzését, a beruházásaik ösztönzését, végső soron a gazdaság növekedését.

Októberben indult az InvestEU program: mi ennek a háttere és mik a konkrét célkitűzések?

Sz. I. A.: A Garantiqa InvestEU Garanciaprogrammal a célunk, hogy kedvezőbb feltételekkel segítsük a kkv-kat a szükséges hitelforrások elérésében, hogy versenyképesebbek legyenek és növekedni tudjanak. Különösen fontosnak tartjuk a zöld és digitális átállás támogatását, hiszen ezek a területek meghatározóak a jövő gazdaságában.

Szabó István Attila Garantiqua
Szabó István Attila Fotó: Garantiqa Zrt.

Az Európai Bizottsággal való együttműködés hatalmas lehetőséget teremt a magyar kis- és középvállalkozások számára. Az InvestEU Alap célja, hogy 2021 és 2027 között több mint 372 milliárd euró értékű beruházást mozgósítson, olyan kulcsfontosságú területeken, mint a gazdasági fellendülés, a zöld átállás és a foglalkoztatás bővítése.

Az InvestEU program kapcsán a Garantiqa az Európai Bizottsággal kötött szerződést, így közvetlenül fér hozzá a forrásokhoz azon intézmények sorába lépve - Európai Beruházási Bank (EIB), Európai Beruházási és Fejlesztési Bank (EBRD) vagy az Európai Beruházási Alap (EIF) – akik korábban közvetítő partnerek voltak. Ez könnyebbé és gyorsabbá is teszi a forrás elérését és lehetővé teszi, hogy közvetlen tárgyalásokat folytassunk a program kereteinek esetleges módosításáról.

A garanciaprogram keretében, az Európai Unió 95 százalékos viszontgaranciájával a Garantiqa 1 milliárd euró összegben vállalhat kezességet. Ezzel a megállapodással a az InvestEU első magyarországi végrehajtó partnere lettünk.

Az Európai Bizottsággal kötött megállapodás lehetőséget biztosít arra, hogy az InvestEU végrehajtó partnereként olyan garanciaprogramot indítsunk el, amely 2028-ig 600 milliárd forintnyi kkv-hitel kihelyezését teszi lehetővé. Egyedülálló esély ez arra, hogy a magyar vállalkozások versenyképesebbé váljanak és hosszú távon is stabil növekedési pályára álljanak. A garancia azt biztosítja, hogy a bankok sokkal szélesebb körben és kedvezőbb feltételekkel hitelezhetnek, így a vállalkozások oldaláról nézve többen és könnyebben valósíthatják meg a terveiket.

Tóthmátyás Zoltán: Az InvestEU program nyújtotta kockázatmegosztás keretében az OTP Bank gyorsabb folyamatban és intenzívebben tudja támogatni a vidékfejlesztés megvalósulását, a digitális átállást - például az automatizálást - a kis- és középvállalkozásoknál, valamint a mai gazdasági környezetben kiemelt célként megjelenő hatékonyságjavító és energiafüggetlenséget biztosító beruházásokat, mindezt összekapcsolva a zöld átállással, fenntarthatósággal. Bízunk abban, hogy ezen finanszírozásokkal javítani és támogatni tudjuk a kkv-szektor versenyképességének a fenntartását.

Mi a 95 százalékos uniós viszontgarancia szerepe a programban? Összesen hány bank csatlakozott eddig a programhoz?

Sz. I. A.: Ez a program egyik legnagyobb előnye. Azt jelenti, hogy ha egy vállalkozás nem tudja visszafizetni a hitelét, az ebből fakadó veszteség döntő részét az EU állja, nem pedig a magyar állami költségvetés – mint a Garantiqa egyéb programjaiban. A program működéséhez elengedhetetlen a bankszektor aktív részvétele. A jelenlegi gazdasági környezetben különösen nagy szükség van olyan finanszírozási megoldásokra, amelyek segítik a vállalkozások versenyképességének fenntartását és növekedését.

A program indulása óta már tíz bank csatlakozott, így mostanra a teljes hazai bankszektor részese lett ennek a kezdeményezésnek. Ennek köszönhetően Magyarországon minden vállalkozás számára elérhetővé vált ez a kedvező finanszírozási lehetőség. Várakozásaink szerint – a program legalább 17 ezer vállalkozás finanszírozását segíti. Ekkora volumen teljesítéséhez elengedhetetlen, hogy az összes, a kkv-piacon aktív hazai bank elérhetővé tegye a garanciára épülő termékeit saját ügyfélkörének.

Hogyan látja az OTP Bank a kkv-k helyzetét Magyarországon? Mennyire segíti az üzleti környezet fejlődését a gazdasági folyamatok, mekkora növekedési potenciál van a kkv hitelezésben?

T. Z.: A 2023-as recessziót követően 2024-ben javulás mutatkozott a hazai gazdasági környezetben. Európa-szerte azonban továbbra is törékeny és egyenetlen a növekedés. Míg a turizmus-vezérelt déli tagállamok jó teljesítményt nyújtanak, az ipar-túlsúlyos gazdaságok nehezen lábalnak ki az energiaválság okozta nehézségekből, annak ellenére, hogy az infláció jelentősen csökkent és kamatcsökkentési ciklus van folyamatban.

Magyarországon a fogyasztás bővülése fokozatosan megindult, köszönhetően az emelkedő reálbéreknek és az alacsony munkanélküliségnek.

Az infláció 2024-ben mérséklődött, szeptemberben átmenetileg elérve a 3 százalékos jegybanki célt. Ez lehetővé tette a jegybank számára, hogy a 2023 végi 10,75 százalékról 6,5 százalékra csökkentse az alapkamatot.

Az infláció októbertől ismét emelkedő pályára állt, ami a romló külső környezettel és a 400-as szint fölé emelkedő forint-euró árfolyammal együtt a kamatcsökkentési ciklus leállítására kényszerítette a jegybankot. Az OTP Bank előrejelzése szerint 2025-re 2-2,5 százalékos GDP-növekedés várható. Ez a prognózis a fogyasztás további bővülésén, a beruházások stabilizálódásán és az export enyhe élénkülésén alapul.

Az elmúlt években a hazai vállalatoknak egyszerre kellett megküzdeniük a magas inflációval, a teljes eurózónát érintő gazdasági válsággal, a hirtelen megugró és magas energiaárakkal, a forintárfolyam romlásával és kilengéseivel, valamint a feszes munkaerőpiaci helyzettel. A magas kamatszint, a beszerzések árainak meredek emelkedése és a fogyasztás jelentős mérséklődése a kkv-szektort fokozottan sújtotta.

IMG_9056
Tóthmátyás Zoltán Fotó: Garantiqa Zrt.

A mostani környezetben a hazai kkv-k helyzete kedvezőbb, hiszen jellemzően a bővülő hazai fogyasztásból élnek és kevésbé kitettek az exportnak és beruházási keresletnek a nagy multinacionális cégeknél. A kkv-szektor hitelállományának növekedése 2022 vége óta lelassult, ez némiképp fékezi a hazai kilábalást. A szektor súlya az összes vállalati folyósításban a 2021. évi 45 százalékos csúcsról 30 százalékra, a hitelállományban pedig 60-ról 50 százalékra csökkent.

Ebben a hektikus gazdasági környezetben a kkv-k számára kiemelkedő jelentőséggel bír a Demján Sándor Program, aminek fontos eleme az államilag támogatott refinanszírozási (EXIM), kamattámogatott (Széchenyi hitelprogram/KAP), valamint a kockázatmegosztást célzó (Garantiqa/AVHGA) konstrukciók, ezért az ügyfelek érdekében ezen konstrukciók bevezetésére kifejezetten nagy hangsúlyt fektet az OTP Bank. Külön kiemelném, hogy a mezőgazdaságnak és az élelmiszeriparnak 2025-28 kiemelkedő évei lesznek a KAP Stratégiai Terv támogatásaival megvalósuló fejlesztéseknek köszönhetően.

Közel 1500 milliárd forint támogatással 2500-3000 milliárd forintnyi beruházás valósulhat meg ebben az időszakban, ami a hitelezési aktivitást is növelni fogja

A kkv-k részére elérhető gazdaságélénkítő programok sorába illeszkedik a Garantiqa által meghirdetett InvestEU program is, ami a vállalkozások olyan körét célozza meg, akik az elmúlt néhány év nehézségeit követően igénylik a legnagyobb, odafigyelést. A program jelentősen hozzájárulhat a kkv szegmens növekedéséhez, ha azzal a feltevéssel élünk, hogy a 600 milliárd forint egy része teljesen új, egyébként meg nem valósuló kkv-hitel lenne, ami beruházást, esetleg készletet finanszíroz, akkor a program hozzájárulhat majd a gazdasági növekedéshez.

Milyen lehetősége van a szektornak a növekedésre a program által biztosított finanszírozással?

Sz. I. A.: Az InvestEU program keretében biztosított finanszírozás nemcsak könnyebb hozzáférést jelent a szükséges forrásokhoz, hanem kifejezetten olyan beruházásokat támogat, amelyek elősegítik a fenntartható fejlődést és az innovációt, az agrár- és élelmiszeripar hatékonyságának növelését, valamint a beszállítói kapcsolatok erősítését. Emellett a program a kkv-k esetében egyszerűsített fenntarthatósági vizsgálati követelményeket is alkalmaz, így nem ró túlzott adminisztratív terhet a kisebb vállalkozásokra.

Mindezek együttesen járulhatnak hozzá a magyar gazdaság stabil növekedéséhez, segítve azt a célkitűzést, hogy a GDP 2025-re 3 százalék körüli növekedési pályára kerüljön.

Mi a program várható hatása a magyarországi felzárkóztatási régiók lemaradásának csökkentéséhez, illetve a vidékfejlesztéshez?

Sz. I. A.: A program keretében a vidéki vállalkozások akár 3 millió eurós finanszírozást igényelhetnek. Ez lehetőséget teremt arra, hogy a kevésbé fejlett térségekben működő kkv-k beruházásokba kezdjenek, bővítsék tevékenységüket, és munkahelyeket teremtsenek.

Ezáltal élénkül a helyi gazdaság, növekszik a foglalkoztatás, és a régiók versenyképessége is javul. Az agrár- és élelmiszeripari vállalkozások hatékonyságának növelése, a beszállítói szerepvállalás elősegítése, valamint az energiafüggetlenségre irányuló fejlesztések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a vidéki vállalkozások is stabilabbá és versenyképesebbé váljanak. A közlekedési és vízgazdálkodási infrastruktúra fejlesztése szintén a program fontos pillére, amely hozzájárul a vidéki térségek életminőségének javításához. Az energiahatékonysági projektek és a megújuló energiaforrások támogatása pedig nemcsak a vállalkozások költséghatékonyságát növeli, hanem a fenntartható fejlődéshez is hozzájárul.

T. Z.: A program lehetőséget ad arra, hogy a hazai bankok a hátrányosabb helyzetű régiókban, illetve jelenleg nehézségekkel küzdő, de perspektivikus ágazatokban is hitelezhessenek, ezáltal elősegítve a kedvezményezett vállalkozások termelékenységének növekedését, hatékonyságágukat, K+F tevékenységüket, ennek megfelelően javítva versenyképességüket.

Több fontos, a vállalkozások életét befolyásoló program is indult az elmúlt hónapokban: milyen távlati fejlődési lehetőségek rejlenek ezekben?

A 2024-es év kiemelkedő eredményekkel zárult a vállalkozások finanszírozásának támogatásában, és 2025-ben további kedvező lehetőségek várhatók. A Garantiqa az év elején átlagosan 30 százalékkal csökkentette garanciavállalási díjait a kkv-hitelezés felfuttatása érdekében, októberben pedig a Nemzetgazdasági Minisztériummal közösen, a Demján Sándor Programhoz csatlakozva egy új kezdeményezést indított, amely még kedvezőbb feltételeket biztosít a hazai vállalkozások számára. Ennek részeként az első évben kezességvállalási díj nélkül állunk a 2025. június 30-ig megkötött Széchenyi Kártya és egyéb támogatott beruházási hitelek mögé garanciavállalásával, ami egy 100 milliós, 10 éves futamidejű hitel esetében félmillió forintos költségmegtakarítást jelent a vállalkozásoknak.

A kedvező finanszírozási lehetőségek 2025-ben tovább bővülnek:

február 17-től csökkennek a Széchenyi Kártya Program MAX+ egyes hitelkonstrukcióinak kamatai, ami a KAVOSZ Zrt., a bankszektor és a kormányzat szoros együttműködésének eredménye. Az első éves díjelengedést kiterjesztettük a budapesti vállalkozásokra is és további termékek esetében – például a garanciakeret-megállapodásoknál – további komoly, esetenként 50 százalékos díjcsökkenést hajtottunk végre.

Az InvestEU Garanciaprogram pedig nem csak a magyar kis- és középvállalkozások számára jelent új finanszírozási lehetőséget, hanem a gazdaság egészére is kedvező hatást gyakorolhat.

A cikk megjelenését a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. támogatta.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!