Miközben az Egyesült Államok nyomást gyakorol az EU-ra az LNG-import fokozása érdekében, Oroszország pedig szívesen visszaszivárogna az európai energiapiacra, a kontinens csendben új korszak küszöbére ért: a folyamatban lévő infrastrukturális fejlesztések és a visszaeső kereslet nyomán az unió akár földgáz-túlkínálattal is számolhat a következő években, ami új alapokra helyezheti a geopolitikai játszmák kimenetelét is. Vannak azonban tagállamok – köztük Magyarország is –, amelyek egyelőre még gátat jelentenek az egységes uniós törekvések megvalósulásában.
Vidéki nagyvárosaink kiemelkedő jelentőséggel bírnak az ország gazdasági életében, az egyes régiók innovációs és üzleti központjaiként működnek - Debrecen az elmúlt években az ország egyik gazdasági, ipari csomópontja lett, a fejlődés pedig tovább folytatódik. A Portfolio ezért is rendezi meg június 4-én a Kelet-magyarországi Gazdasági Fórumot a hajdúsági megyeszékhelyen, a Hotel Divinusban.
A hazai építőipar egyik súlyos gondja az alacsony hatékonyság. A munkafolyamatok digitalizációja ma már minden piaci szereplő számára elérhető megoldás a teljesítmény, a minőség, a versenyképesség javítására, mégis sokan tartanak az alkalmazásától. A tartózkodás leggyakoribb oka, hogy drágának, bonyolultnak, nehezen elsajátíthatónak tartják az új technológiát. A másik ok az, hogy a digitalizáció általános előnyeiről ugyan sokan hallottak, de azt már kevesebben látják át, hogy a saját cégüknél milyen kézzelfogható eredményekkel járhat az átállás az új megoldásokra. A PlanRadar az ügyfeleinek visszajelzései alapján három konkrét példát mutat be, ami azt igazolja, miért érdemes belevágni a váltásba.
Ha Donald Trump valóban jelentős vámokat vezet be, akkor az óriási öngól lesz. Bemutatjuk, hogy az egyes iparágakban milyen hatásai lehetnek a vámoknak, és azt is, hogy a védeni kívánt ágazatok miért lehetnek valójában nagy vesztesei a folyamatnak.
A vámtarifák ritkán hozzák meg az ígért gazdasági előnyöket - figyelmeztetett Ralph Ossa, a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) vezető közgazdásza, gazdasági kutatási és statisztikai részlegének vezetője szombati blogbejegyzésében.
A világrendbeli változások miatt néhány hónap leforgása alatt átfordult az EU prioritásrendszere: mostanra az erősen szabályozott zöldítés felől, egyre inkább a lazított feltételrendszerű újrafegyverkezés felé leng ki az inga. Az Európai Bizottság nemrég a régiós felzárkóztatást célzó kohéziós források átirányítására is javaslatot tett, ami élesen eltér az erre elkülönített összegek eredeti céljával.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) a készpénzhasználatról szóló törvénytervezet módosítását kéri a kormánytól, mert a tervezet több olyan ponton is kötelezővé tenné a készpénzhasználat biztosítását, ahol arra nincs értelmezhető lakossági igény, a megvalósítás nem életszerű, indokolatlan költségekbe veri a kereskedőket, és veszélynek teszi ki a kiszállításban résztvevő munkatársakat. A tervezet mindemellett hátrányba hozza a magyar cégeket, mert a külföldiekre nem vonatkozik - közölte az OKSZ.
A legnagyobb svájci bank, a UBS frissen megválasztott elnöke élesen bírálta a svájci banki tőkekövetelmények tervezett szigorítását, amely a pénzintézet számára 50 százalékkal magasabb tőkekövetelményt jelentene, veszélyeztetve ezzel nemzetközi versenyképességét - tudósított a Financial Times.
Az Egyesült Államok részéről kilátásba helyezett, évi mintegy 161 milliárd euró értékű német exportot fenyegető új vámok különösen érzékenyen érintik az amúgy is gyengélkedő német gazdaságot. A Merz-kormány alakulása előtt közzétett friss koalíciós megállapodásban ezért a gazdasági növekedés újraindítása került a középpontba, ami az USA-ról való leválással is jár.
A legfrissebb sajtóhírek ismét megerősítették, hogy Magyarország ipari termelése már a következő 12 hónapban megugorhat néhány újonnan megnyíló vagy bővülő nagyüzemnek köszönhetően, amelyeket még továbbiak követnek. Ennek rövid távon lehetnek pozitív következményei a gazdaság és a foglalkoztatás szempontjából, ugyanakkor kihívást jelent a 2030-as klímacélok elérésében - áll a Green Policy Center elemzésében.
Az Európai Bizottság mesterségesintelligencia-gyárakat hozna létre és Európába csábítaná a mesterséges intelligencia (MI) szakembereit azzal a céllal, hogy Európa globális vezetővé váljon az MI területén – jelentette be a területért felelős Henna Virkkunen uniós biztos.
A Danone francia tejipari óriás átszervezi németországi termelési létesítményeit, és 2026 negyedik negyedévében bezárja ochsenfurti tejüzemét, miközben a fuldai telephelyre összpontosít a jövőbeni beruházásaival - közölte az ESM kiskereskedelmi szakportál.
Bár idén óriásit gyengült a dollár, azonban egyáltalán nem mindegy hogyan mérjük ezt. Objektívebb mérőszámok szerint a zöldhasú erősebb lehet, mint valaha. Ennek megértése pedig kulcsfontosságú lehet abban, hogy miért akar Donald Trump amerikai elnök gyengébb dollárt.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke magas szintű egyeztetést tartott az autóipari szektor képviselőivel az Egyesült Államok által bejelentett gépjármű, alkatrész és haszongépjármű vámok következményeiről, ahol az iparági szereplők aggodalmaikat fejezték ki és támogatták a tárgyalásos megoldást - számolt be az Bizottság.
Európa gazdasági és társadalmi jövője szempontjából kulcsszerepe van a kohéziós politikának. A szakpolitika reformja során egyszerre kell reagálni a válságokra, elősegíteni az ipari és technológiai átmenetet, valamint megerősíteni a regionális együttműködéseket. Az új célkitűzések között kiemelt helyet kap a versenyképesség, a fenntarthatóság és a rugalmasabb végrehajtás. „A status quo nem opció – változtatnunk kell, együtt, a helyi és regionális partnerekkel” – mondta el Sofia Alves, az Európai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatóságának igazgatója Budapesten egy szakmai konferencián.
A versenyképesség nem csupán technológiai fejlesztést, hanem társadalmi és kulturális megerősítést is jelent – hangsúlyozta „A kohéziós politika jövője” című konferencián Navracsics Tibor területfejlesztési és közigazgatási miniszter. Szerinte az európai uniós források kulcsszerepet játszanak abban, hogy Magyarország gazdaságilag és társadalmilag is fejlődjön. Kiemelte, hogy a támogatások nemcsak beruházásokat, hanem presztízst is jelentenek a vállalkozásoknak. Mindezért fontos, hogy az EU saját versenyképessége érdekében is támogassa a közép-európai régiót – mondta el Navracsics Tibor.
Sokéig késlekedtek a döntéshozók.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.