A bankcsőd címlapokra berobbanásakor - amellett, hogy vajon rendszerkockázati probléma lesz-e a dologból -, az első kérdések között volt az is, hogy mégis mi lesz így a kriptovaluták piacával? A kriptoipar egyik legfontosabb hitelezőjének számító Silvergate Capital kezdte ugyanis a "lavinát", a vállalat múlt hét szerdán közölte, hogy leállítja működését és felszámolja a bankot, ezt követően a technológiai szektorban tevékenykedő startupokra specializálódott Silicon Valley Bank összeomlott pénteken, mindezek után az ugyancsak kriptohitelezésre fókuszáló, de a Silvergate-nél jóval nagyobb méretű Signature Bankot is bezárásra ítélte a felügyelet. A Signature és a Silvergate a két legjelentősebb finanszírozó bank volt a kriptocégek számára, míg az összes amerikai kockázatitőke-befektető által támogatott startup közel fele a Silicon Valley Banknál tartotta készpénzét, beleértve a kriptofókuszú kockázati tőkealapokat és néhány digitális eszközcéget.
A várható likviditási nehézségek ellenére akadnak elemzők, akik nagyon is optimistán vélekedtek a három hitelintézet csődjének bitcoin megítélésére és jövőjére gyakorolt hatásával kapcsolatban, szerintük a csődök csak megerősítik azt, hogy az ügyfelek pénzeszközei nincsenek olyan biztonságban a szabályozott bankokban, mint ahogyan azt "elhitetik velünk". Pontosan ennek a felfogásnak a térnyerése tette korábban lehetővé a bitcoin és a decentralizált peer-to-peer hálózatok (blokklánc) koncepciójának elterjedését, most pedig ismét előtérbe kerülhetnek a bizonytalanságok a hagyományos rendszerrel szemben, vélték az elemzők.
A hurráoptimistának is nevezhető álláspont finoman szólva is bűzlött a WSB rengeteg kriptopiaci bezuhanást megélt közösségének, számos mém készült ennek az elméletnek a bizonytalanságáról, csak hogy a legfelkapottabbat mutassuk:
Kedves Olvasónk!
Ez az elemzés a Portfolio Signature cikkei közé tartozik. A cikk folytatódik, de csak egyedi előfizetéssel olvasható.
A Signature tartalmakhoz való hozzáférés díja havi előfizetéssel 2 490 forint. Az éves előfizetés díja 29 845 forint. Ha még nincs előfizetésed, az alábbi gombra kattintva könnyedén és gyorsan csatlakozhatsz a Signature előfizetői programunkhoz.
Általános Szerződési Feltételek | Gyakran felmerülő kérdések