A Himalája gyorsan olvadó permafrosztjában 1705 ősi vírusfajt fedeztek fel a tudósok. Egy nemzetközi kutatócsoport 2015-ben a Tibeti-fennsíkon található Guliya-gleccserből gyűjtött több száz méteres jégmagokat, amelyekben későbbi elemzések során az emberiség számára addig ismeretlen vírusokat találtak. Tudományos szempontból sok érdekességet rejtenek ezek az ősi mikroorganizmusok, a szakemberek pedig kiemelték, hogy az emberekre nézve nem jelentenek veszélyt a kórokozók - számolt be az ausztrál ABC News.
A globális felmelegedésével kapcsolatban leggyakrabban a környezeti hatásokról, például a jégsapkák olvadásából fakadó tengerszint-emelkedésről, valamint a bolygószerte tapasztalható szélsőséges időjárási körülményekről beszélünk. Pedig az éghajlatváltozásnak akár közegészségügyet érintő vetületei is lehetnek. A fagyos, főleg északon megtalálható permafroszt talaj mélyén ősi korokból származó kórokozók is rejtőznek a tartós inaktivitás állapotában, amelyek a kiterjedt olvadásnak köszönhetően utat találhatnak a felszínre. Megoszlanak a vélemények arról, hogy a jelenség fenyegethet-e minket valós világjárvánnyal, azt már azonban laboratóriumi kísérletek is bebizonyították, hogy a fagyott talajban lapuló vírusok akár több tízezer év után is fertőzőképesek lehetnek.
A tudósok szerint akár ősi vírusokat is őrizhet a 2021-ben Oroszországban talált mumifikálódott farkas, amely 44 ezer évet pihent az északi területek fagyott permafrosztjában - írja a Sciencealert.
Fennáll a veszélye annak, hogy az ember okozta klímaváltozás miatt végérvényesen tönkremegy a Föld természeti rendszerei közül öt, például óriási jégtáblák olvadnak el, és óceáni áramlatok változnak meg. Ezt állapította meg kétszáz tudós, akiknek csoportja az ENSZ idei éghajlatváltozási csúcstalálkozóján (COP28) szerdán mutatta be jelentését.
Egy kutatócsoport újraélesztett egy 46 000 évvel ezelőtt megfagyott férget. Az élőlény a szibériai permafrosztban egy különleges biológiai állapotban találtak rá - írja a CNN.
Az eddig ismert legősibb, mintegy kétmillió éves DNS-t mutatták ki tudósok Grönland északi részén. Hatalmas meglepetést jelentett, hogy a libák, nyulak, rénszarvasok és lemmingek nyomai mellett a régen kihalt masztodon DNS-ét is megtalálták.
Számos kockázatot és egyensúlytalansági veszélytől tartanak.
Hatalmas delegáció érkezik a fővárosba.
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
A WTS szakértőivel beszélgettünk.