
Ma startolt el Balatonfüredről az 57. Kékszalag vitorlásverseny: a Telekom a Magyar Vitorlás Szövetség digitális partnereként segíti a legmodernebb technológiákkal a regatta lebonyolítását, az idei évtől pedig a teljes streaming és tracking szolgáltatásért is felel.
“A Balaton körül elérhető 4G/5G hálózatunkra alapozva a Magyar Vitorlás Szövetséggel egyeztetve három évvel ezelőtt elindítottuk egy, a Kékszalag igényeire szabott átfogó - streaming és tracking rendszer fejlesztését, amelynek keretében Balaton térségében közel 300 bázisállomáson aktiváltunk Campus Network szolgáltatást. Az első évben a verseny közvetítését végző videós stáb, speciális SIM kártyákkal tudott kapcsolódni a hálózatunkhoz, melyek segítségével részben a vízen, kísérőhajókról, részben pedig a partról rögzítették az eseményeket” - mondta a kezdetekről Fegyver Csaba, a Magyar Telekom stratégiai és kiemelt projektekért felelős igazgatója.
A streaming sikerén felbuzdulva a következő évben a győri Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központjával közösen kidolgoztak egy olyan tracking rendszert, ami GPS-es lokalizációval biztosan tudta követni a versenyen résztvevő több száz hajó helyzetét.
A pozitív visszajelzések hatására döntöttünk úgy, hogy hároméves szerződést kötünk a Magyar Vitorlás Szövetséggel, amelynek értelmében a Kékszalag versenyek streaming- és tracking szolgáltatásait egy kézből nyújtjuk. Ennek keretében már az idei évtől kezdődően a teljes műsorgyártásért, a stúdiótechnikai megoldásokért, a stáb biztosításáért, valamint a teljes online közvetítési felület működtetéséért is a Telekom felel”
- összegezte a szakember.

A Balaton közepén is fut az 5G
A Kékszalag vitorlásverseny mezőnye hagyományosan Balatonfüredről rajtol, ahonnan elsőként Siófok irányába veszik az utat a résztvevők. Ezt követően a Tihanyi-szoroson áthajózva nyugat felé haladnak, egészen Keszthelyig, a Balaton délnyugati csücskéig. Innen fordulnak vissza, hogy északkeleti irányban újra elérjék a kiindulópontot, Balatonfüredet. A légvonalban mért versenytáv mintegy 160 kilométer, amely nemcsak komoly fizikai és technikai kihívást jelent, hanem a tó adottságai miatt stratégiai döntések sorát is megköveteli a versenyzőktől.
A Telekom olyan hálózatot hozott létre, amely egyszerre működik stabilan egy olyan forgalmas, turisztikailag frekventált területen, mint a Balaton környéke, és terjed ki az egész tó felületére.
“Mivel a Balaton közepén értelemszerűen nem épülnek bázisállomások, a technológiai csapat az antennarendszerek finomhangolásával biztosítja, hogy a partokról kisugárzott jel stabil kapcsolatot biztosítson egészen a tó közepéig” - magyarázta Fegyver Csaba.
A szakember kiemelte: a Kékszalagot kiszolgáló technológia nem valósulhatott volna meg egy stabil, jól kiépített hálózati infrastruktúra nélkül, amit már korábban létrehoztak a Balaton térségében. A szolgáltató az elmúlt években jelentős erőforrásokat fordított az alaphálózat megerősítésére, ami jelenleg a 4G és 5G hálózatok együttes használatán alapulva biztosítja a zökkenőmentes működést még a szezon legforgalmasabb napjain is.
A kialakított rendszer sajátossága, hogy a nyári balatoni szezonban teljes kapacitással működik, az év többi részében viszont lekapcsolják egy részét, ezzel hozzájárulva a költséghatékony és fenntartható működéshez.
A Kékszalag versenyen használt streaming- és tracking szolgáltatás a Telekom Campus Network megoldásán alapul, ami a hálózat szeletelés (szakmai kifejezéssel slicing) technológia segítségével zárt hálózati infrastruktúrát biztosít garantált sávszélességgel és fokozott biztonsággal az előzetesen meghatározott, hozzáféréssel rendelkező eszközök számára.
A Campus szolgáltatáscsomaggal 99%-os 4G/5G hálózati lefedettséget tudunk biztosítani a megoldást igénybe vevő eszközök számára”
- összegezte Fegyver Csaba.
Eddig soha nem látott minőségben, élőben lesz követhető az idei Kékszalag
A vitorlásversenyek többsége – fizikai sajátosságai miatt – a parttól távol zajlik, így a közönség számára sok esetben nehezen követhető: a Telekom azonban több olyan újdonsággal is készült az idei közvetítésre, ami közelebb hozhatja a nézőket.
A verseny ideje alatt négy motoros kísérő hajó biztosítja a vízi közvetítés gerincét. Mindegyiken dedikált operatőr és szakkommentátor tartózkodik, akik élő kapcsolatban vannak a balatonfüredi Telekom stúdióval, ahol folyamatos műsorban szakértők elemzik az eseményeket. Emellett több drón is támogatja a közvetítést, felülnézeti, dinamikus képeket biztosítva a mezőny mozgásáról.
Újdonságként éjjellátó kamerákat helyeztek ki a balatonfüredi befutónál, hogy a késő esti érkezések is jól követhetővé válhassanak. A korábbi tapasztalatok alapján ez sokat emelhet a nézői élményen, mivel a verseny első három helyezettje gyakran sötétedés után érkezik célba. Emellett több, versenyben induló hajón is onboard kamerák vannak, melyek a fedélzeti eseményeket mutatják be – betekintést adva a személyzet mozgásába, taktikai műveleteibe. Amennyiben az időjárási körülmények és a versenyhelyzet megengedi, élő bejelentkezések is várhatók közvetlenül a versenyzőktől.

A közvetítésben idén is kiemelt szerepet kaptak a hajókra telepített nyomkövetők, amik valós idejű pozíció- és mozgásadatokat szolgáltatnak. Ezek a regatta weboldalán integrált formában meg is jelennek: látható a hajó neve, kapitányának és legénységének neve, a hajóosztály, az aktuális sebesség, az elhelyezkedése a térképen, valamint a távolság a következő bójától vagy éppen a versenytársaktól.
A verseny közvetítése egy folyamatos élő streaming felületen keresztül elérhető, mellette pedig a Telekom Live YouTube csatornájára is felkerülnek a főbb eseményekről készült videók.
Fegyver Csaba kiemelte: a jövőben a Kékszalag mellett még több rendezvény, online sportesemény közvetítésébe tervez részt venni a szolgáltató.
“Nem titkolt célunk, hogy a Telekom Live szolgáltatással egy új kommunikációs és streaming platformot hozzunk létre, amin keresztül az előfizetőink olyan rendezvények és események képanyagát is elérhetik, amit máshol adott esetben nem”.
A cikk megjelenését a Magyar Telekom Nyrt. támogatta.
Címlapkép forrása: Paul Lakatos/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
Elbutuláshoz vezethet az MI használata - Itt is kockázatokra utaló címkék lesznek, mint a cigarettásdobozokon?
Mekkora veszély az, hogy az egyetemisták teljes egészében MI-vel írják dolgozataikat?
Egyre közelebb sodródik egymáshoz Amerika két legvérmesebb riválisa, de vannak aknák a kapcsolatokban
Nem minden érdek egyezik.
Példátlan kivándorlás indult: a lakosság közel fele elhagyná az ázsiai szigetországot
Szinte teljesen kiürülhet a jövőben.
Kevesebb új gyógyszer kerülhet a piacra, ha életbe lép Trump javaslata
Veszélyes, ha csökkenti az egészségügyi intézet költségvetését.
Egy teljes jelenet elkészítését bízták az AI-ra egy Netflix sorozatban
Ez volt az eddigi első alkalom.
2011 óta nem volt ilyen fájdalmas első félévük a biztosítóknak
Súlyos időjárási események voltak.
Forradalmi változás jön a ChatGPT-re: mostantól képes önállóan kezelni a számítógépünket
Komplex feladatokat tud elvégezni ezzel.
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
