
2020. november 29-én, egy szép vasárnap délutánon a Portfolio.hu címlapján 44 darab szám kezdődött 1-essel, 31 db 2-essel és 23 db 3-assal. Minél nagyobb egy szám, úgy tűnik, annál ritkábban fordul elő kezdő számjegyként - vonjuk le a következtetést a kávénkat kortyolgatva. Nem, egyelőre még nem őrültünk meg és nem is agyzsibbasztó számmisztikáról fogunk beszélni, hanem egy különös jelenségről: a Benford-szabályról.
Ez az a megfigyelés, amivel le lehetett volna buktatni a görög hatóságokat, amikor hamis makrogazdasági statisztikákkal léptek be az eurózónába. Ez az a módszer, ami elárulja, ha hazudnak a COVID-esetek számáról, vagy ha éppen elcsalják valahol a választást. Persze minden ilyen módszernek megvan a maga korlátja, de a Benford-szabály mégis egy olyan eszköz, amit ma már nem csak a tudományos kutatásokban, hanem a gyakorlati életben is előszeretettel használnak adatmanipulációk felderítésére.
Kezdjünk is bele!
A történetünk több mint 100 évvel ezelőttre nyúlik vissza, amikor is egy bizonyos Simon Newcomb nevű csillagász logaritmus táblázatokat lapozgatott és valami egészen furcsa jelenségre lett figyelmes. Feltűnt neki, hogy az első lapok (amik sorszáma 1-essel kezdődött) jóval megviseltebb voltak a többinél. A dolgot furcsállni kezdte, hiszen nem tűnik magától értetődőnek, hogy miért pont azokat a logaritmusokat felsoroló lapokat keressék fel a legtöbben.
A megfigyeléseit pontosan számszerűsítette is, majd 1881-ben pedig le is publikálta. Pechére ezt a furcsa jelenséget mégsem róla nevezték el: nála is bekövetkezett tehát a tudósok rémálma: Stigler eponimia törvénye. 1938-ban ugyanis egy Frank Benford nevű fizikus ismét rátalált erre a furcsa jelenségre. Észrevette, hogy a természetes megfigyelésekből eredő adatok első számjegyeinek a gyakorisága kissé furcsa.
Benford több mint 20 ezer számot jegyzett fel olyan különböző területekről, mint például a molekulák súlya, egy matematikai kézikönyv bejegyzései, vagy éppen 335 folyó méretének a leírásai. Ezek az igen különböző forrásokból jövő számok egyértelműen azt mutatták, hogy a első számjegyek gyakorisági eloszlása nem egyenletes.
Annak a valószínűsége, hogy egy véletlenül kiválasztott szám 1-essel kezdődik durván 30%, míg az, hogy 9-essel, már kevesebb mint 5%.
A jelenséget Benford az 1938-as publikációjában a rendellenes számok törvényének nevezte, és az írása „virális lett”, ha lehet ilyet mondani. Innentől kezdve pedig a legtöbben Benford-szabályként kezdtek hivatkozni erre a különös jelenségre, és csak az igazán jószívű tudósok jegyzik meg, hogy ez valójában a Newcomb-Benford-szabály.
Jegyezzük itt ugyanakkor meg, hogy a Benford-szabály (mi is már csak így fogunk rá hivatkozni, mert így lett közismert) azért nem minden esetben érvényesül. Vannak ugyanis olyan jól dokumentált körülmények, amik ennek a „szabálynak” a kibontakozását ellehetetlenítik. Amennyiben az előálló számok egy jól behatárolható sávban mozognak, mint amilyen például az emberek testmagassága vagy az IQ-ja, akkor máris elromlik a dolog. Viszont a legtöbb olyan természetesen előálló számnál, amely több nagyságrenden keresztül ível át, már általában érvényesül. Méghozzá számrendszertől függetlenül, ami elsőre meghökkentő lehet.
Ez hogyan lehetséges?
A Benford-szabály sokakból hitetlenkedést vált ki, még annak ellenére is, hogy az igen könnyen tesztelhető. A legtöbbünk alapgondolata ugyanis az, hogy amennyiben véletlen jelenségeket nézünk, akkor egyenlő valószínűséggel kellene előfordulnia 1-től 9-ig a számoknak, vagyis mindegyikükkel az esetek 11,1%-ában kellene találkoznunk. De ez nagyon gyakran még sincs így, és ennek egy speciális oka van, amit a következő példán magyarázunk el.
Képzeljünk el egy nagyon egyszerű tombolasorsolást, ahol kezdetben kilenc ajándék van csak és így kilenc számot húznak ki. Ilyenkor még nyilvánvalóan csak 11,1% esélyünk van rá, hogy 1-es lesz a kihúzott szám. De amint 10-re növeljük a sorszámokat, már kettő szám fog 1-essel kezdődni: az 1-es és a 10-es. Ekkor annak a valószínűsége, hogy 1-el kezdődik a kihúzott szám, hirtelen megugrik 20%-ra. Ahogy pedig felmegyünk 19-ig, úgy folyamatosan nő az 1-essel kezdődő számok valószínűsége, hogy aztán durván 58%-on tetőzzön.
A 20. tombolától kezdve viszont ismét csökkenni kezd az 1-essel kezdődő számok valószínűsége, 99-nél pedig már vissza is térünk a kiinduló 11,1%-os értékre. Pont ahonnan indultunk. Aztán amint nagyságrendet ugrunk, a 100-asok klubjába lépve újra megindul az emelkedés, és ez a történet így megy tovább a végtelenségig. Minden egyes tízes nagyságrend megugrása után emelkedésnek indul az 1-essel kezdődő számok valószínűsége, majd pedig csak fokozatosan tér vissza a következő ugrás bekövetkeztéig a 11,1%-hoz.
Ennek az ingadozásnak a megértése a kulcs a Benford-szabályhoz. A való életben ugyanis az történik, hogy a sok nagyságrenden átívelő véletlenszerű számok bárhol lehetnek, és ezért ki kell átlagolnunk valamiképpen ezt az ingadozó valószínűséget.
E fenti számítás általános formájához pusztán a logaritmusszámítást kell ismernünk (amit ahogy korábban már megírtuk: az agyunk zsigerből tud). A formula a következő egy d-vel jelölt kezdő számjegyre:

10-es alapú logartimust véve könnyen kiszámolható, hogy az 1-essel kezdődő számok gyakorisága 30,1% körül lesz, míg a 9-eseké 4,6% körül. Fontos még hozzátenni, hogy az újabbnál újabb kutatások sorra megerősítették a Benford-szabály érvényességét a legkülönbözőbb adatforrásokon alapulva. Az is kiderült továbbá, hogy nem feltétlenül kell az adatoknak sok nagyságrenden átívelnie, ha azok egymástól különböző forrásokból származnak (vagyis véletlenszerű, hogy milyen az eloszlásuk).
A számok nem hazudnak
Ez mind szép és jó, de vajon mi ennek az egésznek a gyakorlati haszna? Nos, a válasz az, hogy ez a jelenség igencsak hasznos eszköz lehet arra, hogy „hazugságvizsgálat” alá helyezzünk társadalmi vagy gazdasági mutatókat.
A hétköznapi élet során előálló statisztikák és számszerű adatok ugyanis nagyon sok esetben megfelelnek a Benford-szabály minimum követelményeinek, más szóval: ezek a számok mind a fentiekben előírt gyakoriságok szerint kell, hogy megjelenjenek. Amennyiben mégsem így találjuk, akkor feltételezhető, hogy azokat valaki kézzel manipulálta.
Így történt például a görögök eurózónába való csatlakozásakor is, ahol is a makrogazdasági statisztikákról derült ki (késve), hogy azok valamilyen különös oknál fogva nem mentek át a Benford-teszten. De ugyanezt a módszert vetették be számos gazdasági csalás vizsgálatánál is, mint amilyen például az elhíresült Enron-botrány volt.
Az elmúlt időszakban pedig választások tisztaságára, illetve a COVID-19-ről közölt adatok ellenőrzésére is bevetették a Benford-szabályt, amiről később még külön beszélni fogunk itt a Portfolio Prof hasábjain.
Kemény üzenetet küldött Trump, váratlan bejelentést tett Putyin - Háborús híreink vasárnap
Cikkünk folyamatosan frissül.
Megszólalt Trump kegyvesztett héjája: jelentős előrelépés történt az ukrajnai béke felé?
Trump és Zelenszkij Rómában egyeztettek.
Lesújtó ítélet: történelmi mélységben Donald Trump népszerűsége
97 napja iktatták be az elnököt, új számok érkeztek.
Megjelentek az első képek Ferenc pápa sírjáról: óriási sorokban várnak, akik elbúcsúznának
A Szent Péter téren 150 ezren gyűltek össze.
Tömegbe hajtottak egy kanadai fesztiválon, kilencen meghaltak
Az országban hétfőn tartanak választást.
Felrobbant a magyar ingatlanhitelek piaca: nem csak a lakosság ég lázban
Érdekes megállapításokat tett az MNB.
Brutális hatásai vannak Trump vámjainak - És ez nagyon sokaknak fáj!
Van olyan termék ami közel 400 százalékkal drágult.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.