
"Bár hosszútávon az európai energiaigény minden bizonnyal növekedni fog, az elmúlt két évben, 2022-ben és 2023-ban egyaránt csökkent a kontinens fogyasztása" jelentette ki Papp Bernadett, a Pact Capital AG szenior piaci elemzője. Ennek több oka is van, amely egyrészt környezeti, időjárási tényezőkben, másrészt az ipar átalakulásában keresendő. Az tavalyi tél meglepően enyhe volt, így jóval kevesebb fűtési energiára volt szükség, az magas energiaáraknak köszönhetően pedig bezártak nagy energiaigényű üzemek, amelyek nem is kezdték újra a működésüket. Ennek ellenére az elektrifikáció és az elektromobilitás még szélesebb térnyerése nagy energiaigény-növekedést idézhetnek elő közép- és hosszútávon.

Az energiaátmenet origója a 2019-ben bemutatott, és minden EU tagország által elfogadott Green Deal, amely szerint 2050-re teljesen klímasemlegessé kellene válnia a kontinensnek, 2030-ra pedig 55 százalékos CO2 kibocsátás-csökkenést kellene elérni. Ennek legfontosabb eleme az energiaátmenet, vagyis a fosszilis energiatermelésről való áttérés az elektromos – lehetőleg megújuló forrásból származó – energiára. Az európai energiamix nem is halad rosszul:
a szén és a földgáz aránya folyamatosan csökken az energiatermelésben, míg a szél- és napenergiája folyamatosan növekszik.
Ez nem véletlen az EU számos jogszabállyal és ösztönzővel igyekszik előremozdítani az átmenetet. Ennek egyik első, és azóta is működő rendszere az ETS, vagyis a CO2 kvóta rendszer, amely hatálya alá kezdetben a legszennyezőbb iparágak, energetikai vállalatok tartoztak, de 2012-től a légiközlekedés, 2024-től pedig a tengeri hajózás is érintetté vált.
Több együttes tényezőnek köszönhetően az kibocsátás 19%-al csökkent.
Számos más keretrendszer is támogatja az CO2 kibocsátás csökkentését, ilyen például, a megújuló energia irányelv, amely 2030-ra előírja az iparvállalatoknak, hogy a felhasznált energia 42%-a megújuló forrásból kell, hogy származzon. A nemzeti klímatervek szintén meghatároznak országspecifikus célokat, a magyar Nemzeti Energiastratégia például meghatározza elkövetkezendő évek irányait, amelyben például a lignit-alapú energiatermelés leállítása és a megújuló energiaforrások további kiaknázása is szerepel.

"A nagyvállalatokat egyszerre több oldalról is komoly nyomás éri, hogy zöldítsék tevékenységüket, és tegyenek minél többet a fenntarthatóság érdekében" - kezdte előadását Pokol László, a Green Cloud Platform vezérigazgatója. Ezek közül is érdemes kiemelni a társadalmi, vagyis a fogyasztói pressziót, illetve a cégértékre vonatkozó hatásokat is, amiket egy cég sem hagyhat figyelmen kívül. Azok a vállalatok, amelyek rendelkeznek megfelelő telephellyel és tőkeellátottsággal egyaránt, azok onsite napelemparkot építenek, amelyek közvetlenül csatlakoznak a gyártóüzemhez.
Ezek általában a teljes energiafogyasztás 10-15%-át tudják csupán kiváltani a legnaposabb órákban, amely ugyan nem kevés, de távolról sem elegendő a követelmények eléréséhez.
A vállalatok ma jellemzően származási garanciák vásárlásával oldják meg a zöldenergia szükségletüket, azonban ezek hosszútávon nem fognak megoldást jelenteni, mert az audit cégek nem fogják őket elfogadni. Lehetőség van PPA, vagyis hosszútávú energiaellátási szerződést kötni, amely azonban meglehetősen rugalmatlan.
A legjobb megoldás az lehet, ha a zöldenergia termelők és a fogyasztók közvetlenül szerződnek egymással. A Solar Markt és az E.ON létrehozta a Green Cloud platformot, ahol a termelők és a fogyasztók egymásra találhatnak. Ez mindkét fél számára előnyös megoldás lehet, hiszen a fogyasztók garantáltan zöldáramhoz jutnak, a termelőknek pedig nem a piaci volatilitások mellett kell értékesíteni az energiát.
Címlapkép forrása: Portfolio
Közösen lépett a bankszektor és a jegybank a zöld jelzáloglevél-piac fejlesztése érdekében
Csak a szándék zöld, vagy az eredmény is?
Súlyos dolgot állít egy friss tanulmány a világot felforgató sztárgyógyszerekről
Hiába a súlycsökkenés, más is elvész vele együtt.
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.
Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
