Az EU egyelőre nem hajlandó közös klímanyilatkozatot aláírni Kínával a júliusi kereskedelmi csúcstalálkozón, mert Peking nem vállalt elégséges kibocsátáscsökkentési kötelezettségeket. A döntés kiélezi a feszültséget a felek között, miközben mindkét félre globális nyomás nehezedik, hogy vezető szerepet vállaljon a klímaügyben.
A természet nem csupán környezeti, hanem üzleti tét is: a vállalkozások háromnegyede függ tőle valamilyen módon. Az éghajlati válság következményei – biztosítási díjrobbanás, ellátási zavarok, terméskiesés – egyre közvetlenebbül érintik a gazdasági szereplőket. Az Európai Bizottság most új eszközt vetne be: a biodiverzitás-krediteket, amelyek a természetvédelembe irányítanák a magánbefektetéseket. Ha jól működik a rendszer, a természetvédelem üzletté válik – és ez mindenkinek kifizetődő. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének és Jessika Roswall a környezetvédelemért és a vízgazdálkodásért felelős biztos cikke.
Már hallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében arról lesz szó, hogy mi történt a klímaváltozás elleni küzdelemben a tavaly novemberi bakui klímacsúcs óta, és hogy miért kellene a biztonságpolitikai kérdésekkel egyenrangúan megközelíteni a problémát a politikai és gazdasági szereplők részéről. A témában Ürge-Vorsatz Diána, a CEU professzora és az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének alelnöke lesz a vendégünk. Az adás második részében az ETF-ek piacán élesedő versenyt vesszük szemügyre. A legújabb piaci fejlemények felgöngyölítése mellett arról is szó lesz, hogy idehaza hogy áll a termék ázsiója, és milyen lehetőségeket tartogat a befektetők számára. A témáról Süle-Szigeti Bulcsút, a Portfolio elemzőjét kérdezzük.
Jön a turisztikai szektor hiteligényét kiszolgáló pénzügyi szolgáltató, egy új állami bank, amit Nagy Márton már február elején bejelentett. Az erről szóló jogszabálytervezetet a kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta, ebből kiderült, hogy maximum 5 éves, 3%-os kamatozású hiteleket lehet majd felvennie az ágazat szereplőinek, állami kezességvállalás mellett.
Bár az egymást követő krízisek miatt a Bizottság évről évre rángatja az unió kormányát, Ursula von der Leyen első ciklusát még a klímasemlegesség ígéretével robbantotta be. Most az ehhez szükséges tisztaipari fejlesztéseket kötnék a versenyképesség tematikájához, amely érvelésük szerint hosszú távon biztosítja az EU piacvezető szerepét, az idővel egyre kritikusabbá váló területen. Kérdés, hogy a rugalmas klímakreditek mennyiben járulnak valóban hozzá a környezet megóvásához, és hogy a tagállamok megelégszenek-e ennyi engedménnyel, a klímacélok betartatásáért cserébe.
Negyedik alkalommal díjazzuk a legkiválóbb, leginnovatívabb, a fenntarthatóságért elkötelezett nagyvállalatokat, kis-, és középvállalatokat, beruházásokat, jó ügyeket és példamutató személyeket. Tavaly mintegy 60 pályázat közül választotta ki a szakmai zsűri a nyertes projekteket és az eredményeikről beszámoló cégeket. Idén a Green Awards powered by Green Cloud díjazásra már 7 különböző kategóriában lehet pályázni, 2025. július 20-ig. Miért éri meg jelentkezni? Kedvcsinálóként mutatjuk a tavalyi díjátadót, a részleteket pedig a Sustainable World 2025 konferencia oldalán érhetők el, a szeptember 4-i konferencia záróeseménye lesz ugyanis az ünnepélyes díjátadó. Legyen öné, önöké, a vállalaté a Green Awards egyike 2025-ben!
Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki. A kötvény több mint nyolcvan befektetőt vonzott, főként az Egyesült Királyságból és Nyugat-Európából.
Minden munkahelynek, munkafolyamatnak, eseménynek van karbonlábnyoma - így a Portfolio rendezvényei és konferenciái is károsanyag-kibocsátással járnak. A Portfolio Csoport célja, hogy ezen üzleti tevékenység ne terhelje extrán a környezetet, ezért 2024-ben is semlegesítettük a konferenciáink széndioxid-kibocsátását. A rendezvényeken keletkező ÜHG kiszámításában, majd a semlegesítésben a Pact Capital volt a segítségünkre, amely különböző széndioxid-semlegesítő hatású projektek finanszírozásával támogatja az önkéntes vállalásunkat.
Elkészült a Masterplast 50 százalékos tulajdonában lévő üveggyapotgyár Szerencsen, a próbagyártás megkezdődött és a harmadik negyedévben megindulhat az üzemszerű termelés is – derül ki a Masterplast közleményéből.
Bár Magyarország geotermikus adottságai európai szinten is kimagaslók, a földhő hasznosítása még mindig nem kapja meg a kellő figyelmet – pedig a potenciál hatalmas, a technológia kiforrott, a hazai mérnöki tudás pedig világszinten keresett. A döntéshozók elszántak, a Jedlik Ányos Energetikai Programban 71 milliárd forintnyi forrás nyílik meg különböző lépcsőkben, a cél pedig egyértelmű: 2030-ig meg kell duplázni a geotermikus energia országos hasznosítását. Molnár Gábor, az Arctic Green Terv (korábban Mannvit) ügyvezető igazgatója szerint a geotermia nem csupán alternatíva, hanem kulcsa lehet az ipar, a mezőgazdaság és a távhőszolgáltatás fenntartható átalakításának. Az idő sürget, a megoldás itt van a talpunk alatt – kérdés, élünk-e vele. A Portfolio a vállalat vezetőjét kérdezte a felhasználási lehetőségekről, finanszírozási megoldásokról, és arról, hogy hogyan lehet novemberben is paradicsomot termeszteni.
Több mint 100 vállalat és befektető ágáll az európai fenntarthatósági szabályok visszavonása ellen, hangsúlyozva, hogy ezek a szabályok támogatják a gazdasági növekedést, miközben az EU a helyi iparágak költségeinek csökkentése érdekében tárgyalásokat folytat a szabályozások enyhítéséről – számolt be a Reuters. A kiállás azért is meglepő, mert az uniós zöld szabályokra rendre támadják, hogy a sok kötelezettség rontja a cégek versenyképességét.
A klímaváltozás hatására világszerte egyre gyakoribbak, hosszabbak és súlyosabbak az aszályok, amelyek súlyosan veszélyeztetik a vízellátást, miközben fokozódó terhet rónak a környezetre, a társadalomra és a gazdaságra. A negatív következmények a terméshozamok visszaesésétől és a tájak elsivatagosodásától kezdve egészen az energiaellátás és a folyami szállítás megzavarásáig terjednek, és egyre komolyabb megélhetési válságokat okoznak. Az OECD friss elemzése szerint Magyarország az egyik legsúlyosabban érintett ország az aszályhatások tekintetében.
Az Alteo lezárta az ÉLTEX felvásárlását - derült ki a vállalat közleményéből.
Enyhén szólva sem átlátható, hogy a vállalatok ESG-erőfeszítéseit milyen mutatószámok alapján helyezik el egy bizonyos polcra a minősítő ügynökségek. A jelenleg gyakran cinizmussal kezelt helyzet megérett a változásra, és ez különösen fontos a befektetői kör számára, amely ezáltal végre megalapozott információk alapján hozhatná meg döntéseit. A témáról vezető szakértők segítségével tudhatnak meg többet a szeptember 4-i Portfolio Sustainable World 2025 konferencia résztvevői.
Az Amoeba francia biotechnológiai vállalat áttörést ért el a fenntartható mezőgazdaságban, miután az Európai Bizottság jóváhagyta biofungicid hatóanyagukat, és megállapodást kötöttek a holland Koppert céggel az Axpera nevű készítmény forgalmazásáról. Az elhalt amőbákból származó, természetes alapú molekulára épülő termék hatékonyan védi a szőlő- és zöldségkultúrákat a gombás megbetegedésektől, miközben környezetbarát és biztonságos alternatívát nyújt a vegyszeralapú növényvédelemmel szemben. A több mint egy évtizedes kutatómunkával kifejlesztett Axpera 2026-tól 18 országban lesz elérhető, a gyártás bővítésével pedig az Amoeba és partnerei a zöld biotechnológia úttörőivé válhatnak.
A hazai turizmusban egyre népszerűbbek a természetközeli, mégis kényelmes szállásformák, különösen a glamping és a jurta szállások, amelyek a Covid-járvány után jelentős fellendülést éltek át - számolt be a Pénzcentrum.
Az inflációs adat után nagy erősödést követett a gyengülés.
Az elnök szentségtelenségről beszélt.
Milliárdos üzlettel erősíti szemüvegpiaci pozícióját a Meta.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.
Washingtonba utazott az izraeli kormányfő.
Friss adatok érkeztek.
Sötét felhők a költségvetés felett.
Az éghajlatváltozás lehet az, ami átbillenti a növekedést a recesszióba.