A Portfolio-MAGE Járműipar 2025 konferencián Tóth András István, az E.ON Hungária Csoport megoldásértékesítési igazgatója az energiapiac jelenlegi helyzetéről és jövőbeli kilátásairól tartott előadást. A szakember kiemelte az energiaárak alakulását és a rugalmasság energiapiacon betöltött szerepét is.
Idén februárban apró, de annál fontosabb jogszabályváltozás lépett életbe: 2029-ig kivezetik az ipari naperőművek döntő részét érintő KÁT (Kötelező Átvételi Tarifa) rendszerből az éves inflációkövető indexálást, illetve megkönnyítik az energiatárolók telepítését a termelők számára. Ezzel új modell nyílik meg, sokkal vonzóbbá válhat a szabadpiaci működés, ráadásul jelentős mértékű állami támogatás is igényelhető az energiatárolós beruházásokhoz. Nem olcsó belekezdeni, de a jelenlegi árkörnyezetben 3-5 év alatt is megtérülhet a projekt, utána pedig évente több 10 millió forintokat hozhat az beruházónak. Rengeteg a megválaszolandó kérdés: mennyibe kerül 1 MW/h kapacitású akkumulátor? Hová lehet telepíteni? Hogyan kell kiszámolni a megtérülést? Melyik gyártó terméke lehet a legjobb választás? Ki finanszírozza meg, és ki építi fel? Nagy Zsolt Dáviddal, a SOLARKIT Europe Kft. ipari rendszerek szakértőjével keressük mindezekre a válaszokat.
Iparági szereplők szerint nehéz értelmezni a megújuló energia kötelező átvételi rendszerének szabályozásában év elején történt kormányzati változtatást. A kiszámíthatóságra és a befektetői bizalomra negatív hatást gyakorló, az érintettekkel való konzultációt nélkülöző lépést követően a hazai fejlesztők figyelme a vonzóbb lehetőségeket kínáló környező piacokra irányult, de egyelőre nem tűnik célszerűnek elhagyni a KÁT rendszert. Van, aki a fogyasztói oldalon nagyon örülne annak, ha a KÁT szabályozáséhoz hasonló állandóság uralkodna az üzleti élet más területein is - derült ki a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferencia a nap- és szélerőművek üzleti környezetét, további kapacitásbővülési kilátásait és kihívásait körüljáró panelbeszélgetésből.
Miközben Kína a vártnál jobb gazdasági teljesítményről számolt be a szerdai napon, addig az ázsiai LNG-piac egy váratlan és aggasztó jelzést küldött: közel 10 százalékos mínuszban nyitotta meg a kereskedést. Ez nemcsak az energiakereskedőknek, de Európának is figyelmeztetés, hiszen a régió egyre inkább az LNG forrásokra építi gázellátását.
Az energiapiac átalakulása az elmúlt években soha nem látott tempóra kapcsolt, és ebben a környezetben az ALTEO is folyamatosan alkalmazkodik, fejlődik. De hogyan teljesített a vállalat tavaly? Milyen beruházások és stratégiai döntések határozták meg az évüket? Többek között erről kérdeztük Tokai Magdolnát, az energetikai cég nemzetközi kapcsolatokért és társasági támogatásokért felelős vezérigazgató-helyettesét és Kovács Domonkost, M&A és Tőkepiacok vezérigazgató-helyettest. Szó volt arról is, hogy miként változott a hazai és régiós energiapiac és lehet-e egyáltalán önálló nemzeti piacban gondolkodni.
A Budapest LNG Summit 2025 egyik leginnovatívabb gondolatmenetét Szabó Gergely, a MET Central Europe régiós elnöke osztotta meg a hallgatósággal. Előadásában nemcsak az európai ipar energiafüggőségének kihívásait elemezte, hanem egy merész irányváltást is javasolt: szerinte elérkezett az idő, hogy Európa gázbeszerzéseit legalább részben a Henry Hub amerikai gáztőzsdéhez igazítsa.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) legfrissebb értékelése szerint a globális földgáz- és LNG-piac egyre összetettebbé válik, amit nemcsak a geopolitikai feszültségek, hanem a klímaváltozás, a megújulók térnyerése és a régiók közötti fokozódó összekapcsoltság is felerősít. Molnár Gergely, az IEA vezető gázpiaci elemzője a budapesti LNG Summit 2025 rendezvényen tartott előadásában részletes betekintést nyújtott a jelenlegi tendenciákba és a közeljövő kilátásaiba
Újabb árcsökkenés várható a hzai benzinkutakon, írja a holtankoljak.
Berobban a tavasz Magyarországon, ami nemcsak abból érződik, hogy fut fel a napközbeni hőmérséklet, hanem abból is, hogy ezen a hétvégén összesen 11 órán keresztül lesz negatív a nagykereskedelmi áramár a 48-ból, akárcsak a múlt hétvégén.
Az Európai Gázhálózati Üzemeltetők Egyesülete (ENTSOG) jelentése szerint az EU tagállamainak azonnal meg kell kezdeniük föld alatti gáztárolóik feltöltését, és fokozniuk kell a cseppfolyósított földgáz (LNG) beszerzéseit.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében történelmi kontextusba helyeztük, hogy mi vezethetett Donald Trump azon döntéséhez, hogy vámokkal próbálja meg stabilizálni Amerika külkereskedelmét. Szó esett arról is, hogy milyen új pólusok alakulhatnak ki a világban, és mindez milyen következményekkel járhat Magyarország számára. Vendégünk Matura Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem docense volt. A második részben azt vizsgáltuk, hogy állhat-e valamilyen tudatos energiapiaci stratégia az amerikai vámintézkedések mögött – egy olyan terv, amely akár az olajárak zuhanásához is hozzájárulhatott. Erről Mohos Kristófot, a Portfolio olajipari elemzőjét kérdeztük.
Üzleti és rendszerirányítási szempontból is egyre inkább fenntarthatatlanná válik az elmúlt években kibontakozó napenergia-boom. Az ellentmondásos helyzet feloldására főként a rugalmasan használható akkumulátoros energiatárolók adhatnak választ. A tavalyi évben áttörés tapasztalható, a legnagyobb energiaipari szereplők tárolókapacitás-bővítése legitimálták a technológiát a piacon. A beszerzési ár rohamosan csökken, de még mindig jelentős befektetést igényel, piaci konstrukciókban viszont akár már 5 év alatt megtérül, ugyanakkor a banki finanszírozásnak is nyitnia kell az energiatárolók felé. A Portfolio Józsa Gábort, a Smart Grid Solutions akkumulátoros ipari energiatárolókkal foglalkozó vállalat ügyvezetőjét kérdezte a technológiai fejlődésről, újrahasznosításról, üzleti lehetőségekről, és arról, hogy miért előnyös, ha olyan világszintű, minőségi akkugyártó, mint a Gotion áll a vállalat mögött, amely Európában is folytat gyártási tevékenységet, ráadásul a Volkswagen a fő részvényese.
Tovább zuhannak a hazai üzemanyagárak, írja a holtankoljak.
Az elmúlt napokban fájdalmasan egyértelművé vált a piacok számára, hogy Donald Trump amerikai elnök nem csak fenyegetésnek szánta a vámokat: bár tegnap 90 napos szünetet jelentett be, de jelen állás szerint gyakorlatilag az összes kereskedelmi partnerét valamilyen mértékű vámmal sújtja, a helyzet ráadásul kezd látványosan eldurvulni Kína és az USA között. A tőkepiacokon az egyik legérzékenyebb reakciót az olajnál láthattuk, ami nem csoda, hiszen itt rögtön egy kettős hatás érvényesült, a vámok nyomán fellépő globális recessziós félelmekkel párhuzamosan ugyanis az OPEC-hatalmak váratlan mértékű olajtermelés-növelésről döntöttek, a potenciális túlkínálatot és a visszaeső keresletet árazva pedig évek óta nem látott szintre zuhant az olajár. Adódik a kérdés, hogy miért döntött az OPEC a termelés ilyen radikális növelése mellett egy olyan helyzetben, amikor amúgy is nagy zuhanásban van az olajár? Rossz időzítés volt, nem számoltak ezzel a forgatókönyvvel, vagy mindez egy nagyszabású terv része? Mutatjuk, mi lehet Donald Trump nagy mesterterve, ami végül az orosz-ukrán háború végére is pontot tehet.
A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferencián Luczay Péter, az ALTEO vezérigazgató-helyettese a KÁT-os termelők szerepét helyezte új megvilágításba a hazai villamosenergia-rendszerben. Elmondása szerint ezek a termelők nem okoznak aránytalan kiegyenlítetlenséget, és nem terhelik indokolatlanul a rendszert. A problémák sokkal inkább az adminisztratív korlátokból és az elavult szabályozásból fakadnak. Kiemelte, hogy a KÁT mérlegkör szaldója az elmúlt években pozitív volt, vagyis ezek a termelők összességében értéket teremtenek. A megoldás kulcsa a szabályozási piacokhoz való szélesebb hozzáférés és az ösztönzők újragondolása lehet - beszámolónk az eseményről.
A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciát záró panelbeszélgetésén a hazai és nemzetközi energiatárolási trendek, valamint a magyar piacon felmerülő műszaki, gazdasági és szabályozói kihívások kerültek középpontba. A változó szabályozás, a nyersanyagárak kiszámíthatatlansága és a hálózati engedélyezések bonyolult folyamata mind-mind olyan kockázati tényezők, amelyek körültekintő tervezést igényelnek. Ezzel együtt a szereplők bizakodóak: az energiatárolók terjedése hosszú távon elkerülhetetlen trend, és aki időben reagál, az jelentős versenyelőnyre tehet szert a magyar - és akár a nemzetközi – piacon is.
Rekordosztalékot fizethet a bank.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Washingtonban puhatolózott Rutte.
Nagyon bűzlik a sztori.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.