
Mik a legnagyobb kihívások ma a hazai magánvállalkozások számára és hogyan kezelik ezeket a helyzeteket?
A jelenlegi üzleti és gazdasági környezetben számos kihívással néznek szembe ügyfeleink. A teljesség igénye nélkül elég csak a globális ellátási láncokra, az energia- és nyersanyagárakra, az alapanyag beszerzésre, a logisztikai kihívásokra, a geopolitikai hatásokra vagy a Covid negatív hatásaira gondolnunk.
Ugyanakkor a családi vállalkozások talán rugalmasabban tudnak reagálni az őket érintő kihívásokra. A legtöbb esetben a családtagok egyben tulajdonosok is, így jellemzően gyorsabban tudnak megoldást találni egy felmerülő krízishelyzetre, de érdemes kitérni a kritikus pontokra is: a szoros személyes kapcsolat az alapítók és a vállalkozás működése között magával vonja az alapítókat érintő személyes problémák, krízishelyzetek közvetlen negatív kihatását is a vállalkozásra. Ilyen lehet az alapító váratlan betegsége, halála, családon belüli konfliktusok és egyéb vitatott helyzetek.
Összességében elmondható, hogy
ebben a rendkívül változékony üzleti környezetben komplex kihívásokkal szembesülnek a hazai magánvállalkozások – részben ezért is indítottuk el Magyarországon is a Best Managed Companies néven futó üzleti mentorprogramunkat,
amely a helyi magántulajdonban lévő vállalkozások támogatására és elismerésére jött létre.
Hogyan tudja egy cég úgy alakítani a stratégiáját, hogy az időtálló legyen és átsegítse ezeken a kihívásokon?
A stratégia kialakításához fontos, hogy egyedileg kialakított tervvel, vízióval és jövőképpel rendelkezzen a vállalat, amelyeket a termékek és szolgáltatások nyújtásával kapcsolatos döntések irányának meghatározására tudnak használni.
Ezen kívül lényeges elem, hogy megfelelő stratégia alkotási, fejlesztési tervekkel rendelkezzen, ahol a vállalat legfőbb erősségeire fókuszálnak. Természetesen egy kiemelkedő vállalat figyelembe veszi a piaci trendeken kívül a vevői-, beszállítói és munkavállalói visszajelzéseket is, amelyeket megfelelően feldolgoznak a hatékonyságnövelés érdekében.

A stratégia megvalósításánál pedig elengedhetetlen, hogy megfelelő teljesítménymutatók álljanak a vállalat rendelkezésére, amelyekkel mérni lehet a stratégia előrehaladását. Fontos szempont az is, hogy a vállalat hogyan kommunikálja a stratégiai célokat, illetve a megvalósítási folyamatokat a cégen belül. A vállalat méretétől függően különböző kommunikációs csatornák alkalmazásán keresztül a teljes munkavállalói rétegnek megfelelő információval kell rendelkeznie, hogy helyesen tudjanak reagálni az esetleges változásokra. Ezen kívül az üzletmenet folytonosságának biztosítása is kulcsfontosságú azon családi vállalkozások körében, melyeknél egyre inkább aktuálissá válik a generációváltás kérdésköre.
Az elmúlt évek során egyre több cég kezdett el nagyobb hangsúlyt fektetni a vállalati kultúra fejlesztésére és erősítésére, ami szorosan kapcsolódik a munkavállalók elköteleződéséhez is. Ez a trend mennyire van jelen a hazai magánvállalkozások életében?
A vállalati kultúra kialakításának legfontosabb eleme, hogy egyedi vállalati identitás kialakítására törekedjen a cég, amely elsősorban a sajátos erősségeire összpontosít, például az alapítók meggyőződésének vagy regionális kötődésének felhasználásával. De nemcsak a vállalatok fektetnek egyre nagyobb hangsúlyt vállalati kultúrájuk kialakítására és erősítésére, valamint értékeik kommunikációjára, hanem a munkavállalók is egyre tudatosabban választanak munkahelyet, fontos számukra, hogy nyitott és elfogadó környezetben dolgozzanak, ahol jól érzik magukat. A lojalitás kialakításának fontos eszköze a vállalaton belüli rendezvények, csapatépítők és egyéb közös programok szervezése, ahol a munkavállalóknak és a vezetőségnek lehetősége van például közösen megünnepelni a sikereket.
Mi a Best Managed Companies program célja és milyen cégek számára lehet érdemes jelentkezni?
A Best Managed Companies program a Deloitte Private égisze alatt futó üzleti mentorprogram, amely kifejezetten a helyi magántulajdonban lévő vállalatok érdekében és azoknak a támogatására, elismerésére jött létre. Világszerte már több mint 30 éve működik a program, Magyarországon pedig idén indítottuk el először.
A program során a jelentkező vállalkozások a mentoroktól, valamint a független zsűritől visszajelzéseket kapnak a jelenleg bevált gyakorlatokról, valamint potenciálisan fejlesztendő területekről egy globálisan elismert metodika mentén.
A jelentkezés és a részvétel a vállalkozások számára teljesen díjtalan, a program hosszútávú célja a Best Managed Companies minősítést elnyerő vállalkozásokból egy egymást segítő közösség építése.
Azok a vállalatok vehetnek részt a programban, amelyek többségében közvetlenül vagy közvetve magyar magánszemélyek tulajdonában állnak. Emellett számos pénzügyi és egyéb mutatószámnak is szükséges megfelelni. A jogosultsági feltételeknek megfelelő vállalkozások egy rövid, online kérdőív kitöltésével tudják jelezni a programba való jelentkezési szándékukat. Ezt követően azok a jelentkezők, akik megfelelnek a jogosultsági feltételeknek egy alapos mentoring folyamatban vehetnek részt dedikált és képzett Deloitte-os mentorok közreműködésével. A folyamat végén a jelentkezőknek egy pályázati anyagot kell összeállítaniuk, amely alapján visszajelzést és javaslatokat kapnak a mentoroktól, valamint egy független, külső tagokból álló zsűri is értékeli őket.
Milyen szempontrendszer szerint értékelik a pályázatokat és milyen előnyökkel jár a programban való részvétel a jelentkezők számára?
A programnak 4 fő területe van, amely alapján értékeljük a vállalatok jelenlegi működését. Az egyik a stratégia, amely elsősorban a vállalat céljaira, jövőképére, valamint a stratégia kialakítására, fejlesztésére, megvalósítására és a stratégiai kommunikáció összehangolására fókuszál. A másik a vállalat képességeire és innovációs tevékenységére összpontosít a szervezeti erőforrások, produktivitás, valamint a szervezeti struktúra és folyamatok figyelembevételével. A harmadik szempont a vállalaton belüli kultúra és elköteleződés kérdésköre, amely elsősorban a vállalati kultúrára, márkaépítésre, javadalmazási rendszerekre és a vállalaton belüli folytonosság témájára épül. Az utolsó fő terület pedig a vállalat irányítási modelljeire és pénzügyi gyakorlataira koncentrál.

A programban való részvétel számos előnnyel jár, minden résztvevő mentoring folyamatban részesül, ahol azonosítjuk a vállalat erősségeit, a potenciális fejlesztendő területeit, majd ezekre visszajelzéseket is adunk. Ezáltal minden résztvevő számára biztosított a tanulási és fejlődési lehetőség. Emellett lehetőség van jelentős kapcsolatrendszer kiépítésére a különböző rendezvényeink, valamint a mentoring folyamat során. Ezen kívül a résztvevők pozitív média nyilvánosságban részesülnek, mivel a Deloitte az összes kommunikációs csatornáján és kapcsolati rendszerén keresztül népszerűsíti a programot és az abban résztvevőket.
További előnyökkel jár a program azon vállalkozások számára, akik a zsűri értékelése alapján a Best Managed Companies minősítést megkapják. Ezeknek a vállalatoknak lehetőségük van a kommunikációs csatornáikon megjeleníteni a Deloitte Private nemzetközileg elismert, Best Managed Companies márkájának logóját, például honlapjukon vagy álláshirdetéseikben.
A cikk megjelenését a Deloitte Private támogatta.
Keményen kiakadt az uniós biztos: veszélyes termékeket árul a Shein és a Temu
Lecsaphatnak a kínai óriásokra.
Kimondta a volt amerikai elnök jobbkeze: komoly fordulópontot jelent Trump ultimátuma Putyinnak
Amerika és Európa végre egyetért?
Trump valójában Kína győzelmét segíti elő a globális AI-versenyben
Gyökeresen megváltozott a két országban az AI-cégeket körülvevő környezet. Az egyikben a javára, a másikban a kárára.
Csak durvul Trump nyomása: kemény szankcióval csaptak le a bírókra, akik börtönbe küldhetik a szövetségesét
Újabb lépés a vámfenyegetés után.
Akkora felfordulást látunk, amire csak ritkán van példa az emberek életében
Vannak döccenők a munkapiacon.
Német vezérőrnagy figyelmeztetett a Kreml mesterterve miatt: elképesztő számot mondott be
Durván növelnék a kapacitást.
Olyan történt az európai energiarendszerben, amire még nem volt példa − Mi áll a háttérben?
A napenergia lett az EU legnagyobb áramforrása.
Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén? - Interaktív, díjmentes online előadás
Gyakorlati, hasznos, érthető
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén?
Hogyan ismerd fel, hogy épp emelkedő (bull) vagy csökkenő (bear) piacon jársz? Megtanulhatod, mikor érdemes növelni a kockázatvállalást, és mikor jobb óvatosan hátrálni.
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
