
Befektető legyen a talpán, aki eligazodik az ESG-minősítések rengetegében. A mára alapvetéssé vált fenntarthatósági megfelelőségi mutatókat ugyanis teljesen eltérő szempontok szerint értékelik az egyes szolgáltatók, hiszen azok alapulhatnak teljesítményen, kockázaton vagy akár egyszerűen a közzétételek tartalmán.
Márpedig függetlenül attól, hogy betű- vagy számskálán történik a besorolás, a lényeg, hogy a vállalatok tisztában legyenek valós kockázataikkal és lehetőségeikkel, illetve hogy a tőkepiaci szereplők is egységes információk alapján hozhassák meg döntéseiket. A jelenlegi kaotikus viszonyok miatt sokan nem kevés cinizmussal tekintenek az ESG-minősítésekre azok szubjektív módszertana, illetve arra való képtelensége miatt, hogy (közel) valós időben egy végső pontszámban integrálják a rendelkezésre álló adatokat.
Az EY vonatkozó elemzése az említett fenntartások mentén veszi sorra a kihívásokat. Itt van mindjárt az AI kapcsán is sokat emlegetett „garbage in, garbage out” elv, amely a befektetések világában is érvényes. Míg a tech világában a nem megfelelő adatkészletek bevitele logikusan eredményezi az algoritmusok torzulását, ha kérdéses az ESG-adatok minősége vagy következetessége, az a zöld (vagy legalábbis annak gondolt) befektetésekre is rányomja a bélyegét, hiszen félrevezeti a szereplőket.
A pénzügyi beszámolók szigorát kellene megütni
Ahogy az EY szakértői rámutatnak, jelenleg a befektetők számos forrásból – vállalati jelentésekből, újságcikkekből, üzleti partnerektől, minősítő ügynökségektől – származó fragmentált információkból kénytelenek főzni, és a megalapozott döntéshozatal, valamint a greenwashing megelőzése érdekében muszáj, hogy az ESG-adatintegráció folyamata felgyorsuljon. A cél ideális esetben, hogy az ESG-jelentések érjék el a pénzügyi beszámolók szigorát és relevanciáját.
Az adatok gyűjtésének és csoportosításának átláthatósága szintén kívánni valót hagy maga után, miután egyes minősítők bizonyos ESG-szempontokat felülsúlyoznak, miközben azok nem mindegyik vállalat vonatkozásában bírnak azonos jelentőséggel. Az adatok következetessége ugyanakkor azért kényes kérdés, mert a módszertani értékelés egységessége érdekében ugyan mindenki veri a tamtamot, de az is igaz, hogy a lényeges kockázatok cégtől függően teljesen eltérőek lehetnek.
Erre jön rá az elérhető ESG-adatok hiánya: a nagyobb karbonlábnyomú iparágakban (olaj- vagy gázipar) ugyanis jobb minőségű adatok állnak rendelkezésre, mint pl. a mezőgazdaságban vagy az erdészetben. Utóbbiaknak ezért igencsak van pótolni valójuk. Az meg csak hab a tortán, hogy az ESG-pontértékek az előző év teljesítmények alapján születnek, miközben jó lenne ezzel együtt a gazdasági szereplők hosszú távú elkötelezettségének mértékét is valahogy számszerűsíteni.
Hajmeresztő különbségek
Az OECD mindezt azzal toldja meg, hogy az ESG-teljesítmény mérésére használt metrikák kétharmada input alapú, azaz az ESG-hatásokra, -kockázatokra és -lehetőségekre irányuló vállalati politikákra, célkitűzésekre és intézkedésekre hagyatkoznak. Az üzleti környezet szerepe ellenben elenyésző mértékben esik latba, az előremutató mérőszámok pedig (mint pl. célszámok vagy beruházások) – amelyek elengedhetetlenek az egyes célok megvalósulásának nyomonkövetéséhez – jórészt hiányoznak az adathalmazokból.
Az értékelések között ugyanakkor hajmeresztő különbségek lehetnek: adott esetben egy másik módszertanhoz képest akár huszonnyolcszor (!) több mérőszámot is alkalmazhatnak a minősítők ugyanazon témakör felmérésére.
A rendelkezésre álló adatok ráadásul általában nem elegendőek ahhoz, hogy mérjék az OECD iránymutatásaiban szereplő ajánlásoknak való megfelelés fokát, mivel olyan vitatott metrikán alapulnak, amely a vállalatokat már a kockázatok puszta megléte, illetve a működésükben és az ellátási láncaikban azonosítható negatív hatások miatt is bünteti.
Az Európai Unió éppen ezért fontos lépést tett akkor, amikor a minősítő szervezetek tevékenységének átláthatóságát szigorítja az ESMA felügyeleti szerepének megalapozásával. Mindazonáltal a valódi változás csak akkor következhet be, ha a piaci szereplők belső motivációból is elkötelezettek a fenntarthatóság iránt.
Amerika le, Ázsia fel
Ebből is látszik, hogy az EU fenntarthatóságba vetett hite megkérdőjelezhetetlen, miközben az Egyesült Államokban a hagyományos gazdaságpolitika irányába történik visszarendeződés többek között a tiszta energia beruházások visszafogásával, illetve azáltal, hogy a jövőben a tőzsdei cégeknek már nem lesz kötelező jelentést tenni az éghajlati kérdésekhez köthető pénzügyi kockázatokról.
A zöld ügyekben bekövetkezett trumpi hátraarc az amerikai piacon növekvő fragmentációhoz vezet, és felerősítheti a greenhushing jelenségét is, ahol a cégek a politikai megkülönböztetéstől tartva inkább nem teszik a kirakatba az ESG terén elért eredményeiket.
Ezzel párhuzamosan Ázsia a zöld beruházások erőközpontjává növi ki magát, elsősorban Tajvan és Kína vezérletével. Mindez kristálytisztán megmutatkozik az ESG-vonatkozású befektetésekben: az Ázsia-Csendes-óceán régió ESG ETF-jei éves szinten 10%-kal hasítanak felfelé, volumenük pedig idén elérheti az 50 milliárd dolláros rekordot.
Ez utóbbi felfutásnak és az európaiak kitartó elkötelezettségének köszönhetően – valamint az amerikai visszaesés ellenére – a Bloomberg előrejelzése szerint az ESG-fókuszú kezelt eszközállomány globálisan 2030-ra elérheti a 40 ezer milliárd dollárt.
Nagyon aggódni az ESG-szempontok további térnyerése miatt összességében tehát nem kell, az viszont tény, hogy itt az ideje rendet vágni az ESG-minősítések dzsungelében.
A témáról bővebben a szeptember 4-i Portfolio Sustainable World 2025 konferencián is szó lesz.
Címlapkép forrása: © 2018 Bloomberg Finance LP
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Találd meg a neked való befektetési alapot!
Légy Te az év pénzügyi vezetője! Már lehet nevezni a CFO of the year 2025 díjra
Idén is díjazzuk a vállalatok legjobb pénzügyi-gazdasági vezetőit.
Súlyos válságba taszítja Ukrajnát Donald Trump váratlan döntése – Ez már a végső összeomlás?
Nézzük meg, mi lehet a döntés hátterében.
Akkora hőség van Svájcban, hogy le kellett állítani egy atomerőművet
Nagyon felmelegedett az Aare-folyó vize.
A nyugat-nílusi láz csak a kezdet, újabb egzotikus betegségek jöhetnek
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
Meglepő módszer találtak fel a súlyos aszály ellen
Szokatlan a megoldás, de állítólag hatásos.
Innovációtól az energiáig - 2025-ös vállalati pályázatok útikalauza
Az energetikai fenntarthatóság és az innováció kéz a kézben járnak a hazai pályázati palettán - ez az összefoglaló a cégek számára a releváns és legfontosabb programokat mutatja be.
A portugál lakhatási válság
Portugáliában a lakhatási válságot a turizmus és a külföldi befektetések súlyosbítják, a rendelet pedig csak részben oldja meg a problémát.
A Klubvébé lehet az új Szuperliga
Javában zajlik a 2025-ös, lényegében kísérleti Klubvilágbajnokság az Egyesült Államokban. A látottak inkább kevesebb, mint több meglepetéssel szolgálnak, de lehet, hogy van valami, amiről
VIDEÓ! Német fiskális fordulat: kiaknázatlan részvénylehetőségek?
2025-ben Németország történelmi léptékű, több mint 500 milliárd eurós, 12 év alatt megvalósuló fiskális élénkítő programot hirdetett meg a gazdaság új pályára állítására. A csoma
3 százalékos lakáshitel jön az első lakásvásárlóknak - itt vannak a részletek!
Orbán Viktor mai bejelentése felrobbantotta az internetet: új, 3%-os lakáshitelt vezetnek be első lakásvásárlóknak - bárki és bárhol igényelheti majd. De mit jelent ez pontosan? Idő közben m
Magyar céget venni nem kell félnetek jó lesz
A magyarországi székhelyű gazdasági társaságok tulajdonosai számára az exit lehetősége gyakran egy külföldi befektetőnek történő cégeladás formájában testesült meg. A Magyar Állam azo
Új bróker a magyar piacon - XTB
Talán kevesen tudják, de az XTB eddig csupán CFD platform volt Magyarországon (más országokban végzett klasszikus bróker tevékenységeket is). Éppen ezért én sem írtam róluk soha . Múlt hét
Mi történik, ha nem tudod fizetni a hiteledet?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mi történik, ha nem tudod fizetni a hiteledet? Félelem a hiteltől Az egyik leggyakoribb érv, amit sokan a hitelfelvétel ellen hoznak fel, az az, hogy ha

5MW-os naperőmű épült Jászfényszarun – átadták a NEWERGIES Kft. egyik legnagyobb projektjét (x)
Mobilról igényelhető hitelkártyát kínál a Gránit Bank (x)

- Kényszerszövetségesével bukhat Magyarország, Ursula von der Leyen megtalálta a kiskaput
- Nagy megszorításról döntött a magyar kormány
- Figyelem, napelemesek: holnap jön az új adatszolgáltatási kötelezettség
- Súlyos csődhullám söpör végig Magyarországon - Sorra zárnak be az éttermek, kávézók, mulatóhelyek
- Szép csendben megindultak a kirúgások Magyarországon, és még nincs vége a leépítési hullámnak
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Kereskedés külföldi részvényekkel
Kezdő vagy, de külföldi részvényekkel kereskednél? Megmutatjuk, mire figyelj a kiválasztásnál, melyik platformunk a legjobb ehhez, és hogyan segít tanácsadó szolgáltatásunk, hogy magabiztosan lépj a nemzetközi piacokra.
A nyugat-nílusi láz csak a kezdet, újabb egzotikus betegségek jöhetnek
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
Lépett a kormány: elég segítség ez a legnagyobb veszéllyel küzdő gazdáknak?
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Az energiatárolás nem csupán egy termék, hanem komplex szolgáltatás
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.