
A tavasz az év első olyan időszaka, amikor szerte az országban avarégetéssel találkozhatunk – annak dacára, hogy az ilyesmi hosszú évek óta korlátozás, sőt, a legtöbb helyen tilalom alá esik.
Ha bárki a kertjében, a szőlőjében, a telkén az összegyűjtött száraz növényeket el szeretné égetni, azt csak akkor teheti meg, ha az adott településnek van erről szóló önkormányzati rendelete.
Az összegyűjtött zöldhulladékot pedig kizárólag az önkormányzati rendeletben meghatározott időben szabad elégetni. Helyi rendelet hiányában a zöldhulladék égetése tilos, bár tény, hogy a legtöbb helyen nem ellenőrzik kellő szigorral az ilyesmit.
Az égő avar illata ráadásul megosztó, míg egyeseket ellenszenvvel tölt el a füst – különösen, ha a közvetlen szomszédokról van szó – másokban talán nosztalgiát is ébreszthet az ilyesmi.
Nem véletlenül tiltják
Akárhogy is vélekedünk a kérdésről, nem véletlenül esik korlátozás, illetve tilalom alá az avarégetés. Amellett, hogy tűzveszélyes, hiszen a külterületeken, zártkertekben fellobbanó tüzek túlnyomó része zöldhulladék-égetésre vezethető vissza, a füst is nagyobb problémát jelent, mint az elsőre tűnik.
A tiszta levegő nagy érték, amelyet a közlekedés, a települések terjeszkedése, a korszerűtlen fűtés, az illegális égetés, közvetlen környezetünket tekintve pedig a dohányzás is állandóan veszélyeztet.
Jelenleg kedvező hónapokon vagyunk túl olyan értelemben, hogy a tél enyhe volt, a fával történő fűtés visszafogott, emiatt aránylag kevés füst terhelte a kistelepülések és a külvárosok levegőjét. Sajnos az is jellemző kemény teleken, hogy elsősorban a szegényebb háztartásokban nem csupán fát, hanem számos más veszélyes anyagot, így műanyagot, nejlont is tűzre vetnek a gyakorta hőszigetelés nélküli házak melegének fenntartásához.
Idén az enyhe tél miatt ez a hatás is enyhébb volt.
A tavasz ugyanakkor az avarégetéssel újra füsttel lepheti el a lakóövezeteket, amelyet felvilágosítással, ismeretterjesztéssel és – szükség esetén – hatósági fellépéssel lehet megakadályozni.
Nem csak kellemetlen, hanem veszélyes is
A füst ugyanis távolról sem csupán kellemetlenség, káros hatásai egyértelműek és a betegek, asztmában szenvedők, idősek számára esetenként súlyosak is lehetnek. Az égés során felszabaduló füstben káros összetevők sora található meg: a mérgező gázok, a kátrány, az apró koromszemcsék külön-külön is károsítják a tüdőt és a légutakat, együttesen pedig kifejezetten egészségtelenek.
Éppen ezért különösen veszélyes a dohányfüst is, amely az ember legközvetlenebb környezetében szennyezi a levegőt, és minden más tényezőnél, így a közlekedésnél, avarégetésnél, korszerűtlen fűtésnél direktebb veszélyt jelent.
A dohányzók a füstöt nagy töménységben, közvetlenül a tüdejükbe szívják, a környezetükben lévő nemdohányzók pedig a passzív dohányzásnak vannak kitéve.
Sem az aktív, sem a passzív dohányzás nem játék: a káros hatások egyértelműek, számtalanszor bizonyítottak.
A passzív dohányzás esetében külön morális problémát vet fel, hogy nagyon gyakran olyanok szenvednek tőle, akik maguktól sosem gyújtanának rá, ráadásul sok esetben idősekről, betegekről, vagy gyerekekről van szó. Esetükben a károsodás mértéke a körülmények függvényében akár az aktív dohányzással is egybevethető, vagyis egy felelőtlen dohányos a lakásban füstölve lényegében a hozzátartozóiból is dohányzót csinál – akár tudatában van ennek, akár nem.
Sokat tehetünk a füstmentességért
Ma már mindenki számára teljesen nyilvánvaló a dohányfüst hatása, és a veszélyeztetéstől nem csupán a nemdohányzók védelmében meghozott szigorú szabályok tartják vissza a dohányzókat, hanem saját felelősségérzetük is.
A korábbi évtizedekkel ellentétben napjainkban a dohányzók többsége is felelős magatartást tanúsít, és nem csupán a tilalom miatt nem gyújt rá irodában, étteremben, lakásban, hanem saját erkölcsi érzéke miatt sem.
Mindannyiunk közös érdeke, hogy a füstöt, mint veszélyeztető tényezőt mindinkább visszaszorítsuk, ebben pedig szerencsére maguk a dohányzók is egyre inkább partnerek.
A legjobb megoldás természetesen az, ha egyáltalán nem dohányzunk, el sem kezdjük ezt a káros szokást, vagy ha már ez megtörtént, mielőbb és végleg abbahagyjuk.
Ehhez ma már számos eszköz, készítmény rendelkezésre áll, amelyről a cigarettázók tájékozódhatnak. Segítségükkel világszerte milliók mondtak már le végleg a dohányzásról.

Az ártalomcsökkentés módjai
Ha valaki az ismert hátrányok ellenére mégsem mond le a dohányzásról, érdemes tájékozódni az ártalomcsökkentés lehetőségeiről.
Az ártalomcsökkentés egyik módja lehet a füstmentes technológiák használata.
Ezek nem leszokást segítő eszközök, hanem azon felnőtteknek jelentenek egy kevésbé káros alternatívát, akik tovább folytatják a dohányzást. Az ilyen technológiák alkalmazása során nincs égés és nem szabadul fel dohányfüst. Ugyanakkor nagyon fontos leszögezni azt, hogy ezek a megoldások sem ártalmatlanok. A szervezetbe jutó nikotin révén a füstmentes technológiák is függőséget okoznak, növelik a pulzusszámot és a vérnyomást, de a károsanyagoknak való kitettség mértéke jelentősen alacsonyabb, mint a hagyományos égéssel működő technológiák esetében.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a dohányzás minden formája káros, ezért a legjobb, ha minél kevesebben kezdik el.
Ha pedig már valaki elkezdte, akkor mihamarabb le kell szokni róla, amelyre éppen a tavasz, a megújulás, a szabadban nyíló virágok illatának időszaka ad jó alkalmat. Már az első dohányzásmentes naptól érezhetők a kedvező egészségügyi hatások, ezért aki a leszokás mellett dönt, azt minden lehetséges módon támogatni kell.
Itt az idő abbahagyni
Mindazok, akik habár tisztában vannak az egészégügyi kockázatokkal mégis folytatják a dohányzást, tájékozódhatnak az ártalomcsökkentés lehetőségeiről. Ezek a technológiák égés és füst nélkül működnek, így használatuk során akár 70-90 százalékkal kevesebb károsanyag szabadulhat fel. A károsanyag kitettség csökkenése és az egészségkárosító hatás közötti összefüggés vizsgálatára azonban további hosszútávú kutatások szükségesek, és fontos tudni, hogy a céljuk nem a leszoktatás, hanem a le nem szokó felnőtt dohányosok számára elérhető ártalomcsökkentés. (x)
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.
Fotó: Getty Images
Ezt látják az elemzők - stagfláció felé menetel a világ
Itt a BofA májusi alapkezelői felmérése.
Brüsszel kidobja az egyik legfontosabb vívmányát, csak hogy berúgja az EU gazdaságát
Olyan szabályozáshoz nyúlnak hozzá, amely a belsőpiac egyik legfontosabb eleme volt eddig.
Brutális célárak jöttek ki az OTP-re - Most érdemes beszállni?
Mutatjuk a részleteket!
Az utódlás kérdését sok családi cég nem kezeli elég professzionálisan
A Corvinus felmérte a hazai cégeket az üzleti érettség szempontjából.
Indulhat a nagy lakásfelújítási hullám – mire készül a kormányzat?
Energiahatékonysági fókusszal.
A kapitalisták Woodstockján jártam - ilyen Warren Buffett cégének közgyűlése belülről
A világ minden tájáról érkeznek a tanulni vágyók Warren Buffetthez, mint egy ókori filozófushoz. Miután az omahai bölcs beszélt, a rajongók indulhatnak megvenni Berkshire-logóval ellátott...
Mit jelenthet XIV. Leó pápa beiktatása a Katolikus Egyház mesterséges intelligenciával kapcsolatos álláspontja szempontjából?
Az elmúlt napokban óriási figyelem övezte az új pápa megválasztását és természetesen ez a figyelem kiterjed arra is, hogy a frissen megválasztott - és a pápai trónt elfoglaló Rober Prevost,
Az áram ára Európában
A tegnapi hozzászólásokból az jött le, hogy rengetegen úgy gondolják, hogy mennyire olcsó az áram Magyarországon. A helyzet az, hogy nem kiugróan az. A rezsicsökkentett ár valóban nem magas (
Csődbe menni nem jó, de utána is jöhetnek a sikerek
Számos fociklub jut csődközelbe, egyesek konkrétan át is élik, vagy tulajdonosuk jut hasonló sorsra. Még a legmélyebb gödörből is van visszaút, ha okosak vagyunk, de...
The post Csődbe menni
Tudod, hogy nem engedheted meg magadnak!
Már rég nem újdonság a buy now, pay later fizetési séma, de most találtam egy terméket, ami több szempontból is hihetetlen volt számomra. Aki esetleg nem találkozott még vele (talán Magyarors
SAP bérszámfejtés: kihívások, megoldások és szakemberhiány Magyarországon
Az SAP az egyik legelterjedtebb vállalati szoftvercsomag a világon, amelyet a vállalkozások különböző folyamataik és működésük hatékonyságának növelésére használnak. Magyarországon is
491 milliárd forintos energialöket: tarol a Jedlik Ányos Program
2025-ben a hazai energetikai fejlesztések soha nem látott mértékű támogatást kapnak.
Egyre kínosabb lehetőségek közül kell választani az USA államadóssága miatt
Az Egyesült Államok reálgazdaságának és részvénypiacának tartós szárnyalása az elmúlt másfél évtizedben nagyrészt a kirívó állami költekezésnek volt betudható. A költekezés által


- Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz
- Megrettent Amerika az üres polcoktól - Hamarosan nagy bejelentések jönnek a vámháborúban
- Kihúzzák a szőnyeget a magyar szankciós vétók alól
- Pápaválasztás 2025: Elhangzott a habemus papam, az új pápa: XIV. Leó, Robert Francis Prevost bíboros
- Megszólalt a szakértő: hónapokon belül 30 ezer forint lesz az OTP
Ingatlanpiaci elemző
Egy asztalhoz ülhet Putyin és Zelenszkij – Mi várható az isztambuli béketárgyaláson?
A háború kezdete óta nem találkozott az ukrán és az orosz vezető.
Váratlan emelkedés a piacokon – látszik a vámháború vége?
Az OTP lehet a nap nyertese?
Pannonhalmi főapát: komoly egyetértés lehetett a bíborosok között
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.