"Csacsiság" az egész újraiparosítás?

A kormány gazdaságpolitikájának egyik fő iránya, az újraiparosítás "csacsiság" - jelentette ki az 52. Közgazdász Vándorgyűlés EU-források felhasználásáról rendezett délutáni szekcióülés egyik előadásában Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke. A kritikával lényegében egyetértett Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója is. Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium volt államtitkára, a 2014-2020-as magyar-EU Partnerségi Megállapodás (PM) főtárgyalója röviden megvilágította az újraiparosítás tartalmát, védelmébe véve azt. Saját korábbi elemzésünk az újraiparosítás témájáról:

Orbán Gábor lett az OECD Nemzeti Tanács elnöke

Szeptember elsejétől Orbán Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyekért felelős államtitkára lett az OECD Nemzeti Tanács elnöke. A testületben az OECD munkájában érintett tárcák és háttérintézmények, illetve a jegybank magas szintű képviselői vesznek részt.

700 milliárd forintból javíthatjuk az energiahatékonyságot

Magyarország 700 milliárd forintot költhet energiahatékonysági beruházásokra 2014-2020 között, ami kétszerese a most záruló hétéves ciklusban rendelkezésre álló EU támogatási keretösszegnek - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságstratégiáért felelős államtitkára hétfőn Békéscsabán, a rezsicsökkentésről rendezett lakossági fórum előtti sajtótájékoztatón.

Milliárdokkal az innovációért

2014 januárjától indul a Horizont 2020 program, mely az Európai Unió kutatás-fejlesztési és innováció területén mutatkozó versenyhátrányt igyekszik orvosolni a következő tervezési időszakban. Ez alkalomból szervezett konferenciát a Nemzeti Innovációs Hivatal és a Nemzetgazdasági Minisztérium, melynek nyitányaként Cséfalvay Zoltán államtitkár, Wolfgang Burtscher, az Európai Bizottság Kutatási és Innovációs Főigazgatóság főigazgató-helyettese, valamint Korányi László, a Nemzeti Innovációs Hivatal megbízott elnöke szólalt fel. Mindannyian a hét évre szóló program bővülő forrásainak jelentőségét hangsúlyozták, ez lehet a fő kitörési pont az egész Európai Unióban az előttünk álló időszakban.

Cséfalvay: romhalmazt okozna az eredeti árfolyamon történő forintosítás

A nem teljesen egyértelmű kormányzati kommunikáció miatt eddig sokan reménykedhettek abban, hogy a kormány a devizahitelek felvételkori árfolyamon való forintosítását sem vetné el, de az ő vágyálmaikat törhette most össze Cséfalvay Zoltán. A nemzetgazdasági tárca államtitkára ugyanis egyértelműsítette, hogy a hitelek felvételkori árfolyamon való átváltása gazdaságilag kivitelezhetetlen, ugyanis ez a megoldás romba döntené az országot.

Cséfalvay a CNBC-n: javul a kiszámíthatóságunk (2.)

Az elmúlt években nagyon sok reform valósult meg a magyar gazdaságban, ami kérdéseket vethetett fel a kiszámíthatósággal kapcsolatban, de a gazdaságpolitika kiszámíthatósága az előttünk álló időszakban jelentősen javulni fog és ez jó üzenet a befektetőknek - többek között ezt hangsúlyozta a CNBC-nek adott, ma sugárzott interjúban Cséfalvay Zoltán. A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára szerint nincs szó választási költségvetésről, erre nincs is szükségünk, arra viszont igen, hogy 3% alatt maradjon a GDP-arányos államháztartási hiány. Erre tehát lehet számítani és ilyen értelemben a 2014-es büdzsé egy unalmas költségvetés - fogalmazott.

Itt a devizahiteles csomag 3 pontja - Örökre rögzítik az árfolyamot?

Három elvre épül a kormány devizahiteles javaslatcsomagja, amelyet be fog nyújtani az Országgyűlésnek, ha a bankoknak nem sikerül november 1-jéig saját csomaggal előállniuk - idézi a Reuters Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkárának szavait. Érdekesség, hogy az államtitkár nem említette az elvek között a devizahitelek kivezetését.

Magasabb hiányt engedne magának a kormány (2.)

Egyre valószínűbb, hogy a kormány jövőre 2,9%-os hiánnyal tervezi a költségvetést, a korábban tervezett 2,7%-kal szemben. A Népszabadság pénteken megjelent értesülései szerint Varga Mihály a visegrádi kihelyezett frakcióülésen és a szerdai kormányülésen már ezt ismertette. Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára pedig egy péntek reggeli rádióinterjúban kitért a hiánycél emelésére vonatkozó kérdés elől. Azt viszont elárulta, hogy a stabilitási törvény módosítására van szükség az adósságszabály miatt.

Cséfalvay: jöhet hitelminősítői reakció az előtörlesztésre

A rendszerváltás óta tavaly fordította a legtöbb pénzt kutatásra és fejlesztésre Magyarország - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára. Cséfalvay Zoltán az InfoRádió Aréna című műsorában hozzátette: a bruttó nemzeti össztermék 1,29 százalékának megfelelő ráfordítás a jó kormányzati politikából és abból áll össze, hogy a vállalkozások - főleg a nagyvállalatok - felismerték a kutatás-fejlesztés fontosságát, és költenek erre. Az államtitkár beszélt az IMF-hitel előtörlesztéséről és a jövő évi költségvetésről is.

Új stratégiát fogadott el a kormány

Elfogadta a kormány az évtized végéig szóló Nemzeti Kutatás-fejlesztési és Innovációs Stratégiát - mondta Cséfalvay Zoltán a nemzetgazdasági minisztérium gazdaságstratégiáért felelős államtitkára az MTI-nek, csütörtökön.

Ebben első helyen vagyunk egész Európában

Ha sikerül innovatív környezetet teremteni az induló vállalkozásoknak, akkor a fiatalok sem mennek külföldre - vélekedett keddi előadásában Cséfalvay Zoltán az InnoTrends Hungary 2013 KFI konferencia megnyitóján. Az NGM államtitkára a magyarországi kutatás-fejlesztési trendekről szólva kiemelte a Jeremie-program sikerét, de elismerte, hogy vannak még hiányosságok a támogató ökoszisztéma kialakításában. Egyúttal bejelentette: az NFÜ egy új, 2,1 milliárd forintos pályázatot írt ki kezdeti fázisban lévő startup vállalkozások inkubációjának támogatására.

Négy hetük maradt a devizahiteleseknek - Mit tudunk eddig?

Egy március végi jogszabály-módosítás értelmében idén május 31-éig kérhetik a jogosultak, hogy felvegye őket bankjuk az árfolyamgát konstrukcióba. A program 2017 közepéig rögzített árfolyamon való törlesztést tesz lehetővé a deviza jelzáloghitelek esetében. Az időközben ki nem fizetett összegnek később csak a tőkerészét kell majd törleszteni, így az évek során több százezer forintos megtakarítást érhet el egy átlagos devizahiteles ahhoz képest, mintha nem lépne be a programba. Nem elképzelhetetlen, hogy módosítja a parlament a határidőt, de már kétszer meghosszabbították a programot (december 31., majd március 29. volt a korábbi határidő), így aki akarta, nagy valószínűséggel igénybe vette a lehetőséget. Mivel jelen állás szerint négy hét van már csak hátra, összefoglaljuk cikkünkben, mit érdemes tudni a konstrukcióról és a program állásáról.

Uniós főtárgyaló: Varga lép Cséfalvay helyére

Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert nevezte ki a miniszterelnök európai uniós költségvetési főtárgyalónak, feladata a 2014-2020-as programozási időszak előkészítése lesz.

Cséfalvay: a számok alapján meg kell szüntetni az uniós eljárást

"Amennyiben Brüsszelben csak a számokat nézik", akkor Magyarországnak az idén ki kell kerülnie a túlzottdeficit-eljárás alól - mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságstratégiáért felelős államtitkára szerdán az M1 Ma reggel című műsorában.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Az ukrajnai háború árnyékában szép csendben Amerika egy újabb pusztító konfliktusra készül
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.