Bloomberg: az Orbán-kormányt tűz alá vették a német multik, klientelizmust kiáltanak
Gazdaság

Bloomberg: az Orbán-kormányt tűz alá vették a német multik, klientelizmust kiáltanak

Magyarország politikai szabályozói környezete egyre nagyobb kihívást jelent a külföldi, különösen az autóipari ágazaton kívüli befektetők számára a kormány nacionalista politikája és a különadók miatt – állították a Bloombergnek német cégek képviselői, akik szerint ijesztő a magyarországi helyzet, az autóipar kivételével a legtöbb ágazatban üldöztetve érzik magukat.

A német vállalatok, amelyek hagyományosan vonzó befektetési célpontként tekintettek Magyarországra, most különadókkal, gyorsan változó jogszabályi környezettel és nyílt politikai kampányokkal szembesülnek, amelyek célja a külföldi befektetők kiszorítása a gazdaság bizonyos területeiről – nyilatkozta a lapnak Philipp Haussmann, a Német Keleti Vállalkozások Szövetségének elnökhelyettese, aki szerint az elmúlt időszakban a magyar kormány fokozta a külföldi befektetők megfélemlítését.

A magyarországi helyzet ijesztő

– mondta Haussmann, aki egyben a Klett Csoport egy Magyarországon működő német oktatási vállalat vezérigazgatója is.

A cikkben emellett felemlegetik a Spar és a kormány vitáját is, miután a kiskereskedelmi lánc már az Európai Bizottsághoz fordult a különadók miatt, azt állítva, hogy az Orbán-kormány megzsarolta őket, hogy adják el a magyar leányvállalatukat. Továbbá Lázár János építésügyi miniszter építőipari és alapanyaggyártóknak címzett tavaly novemberi üzenetét is idézik, hogy mi szerint a „külföldi befektetők és építőanyaggyártók persona non graták”. „Nincs helyük Magyarországon” – mondta akkor a miniszter.

A magyarországi német befektetések értéke három év alatt harmadával csökkent, ami egybeesik Orbán Viktor miniszterelnök fokozott piaci beavatkozásaival és a vállalatokra kivetett különadókkal. Miközben a német autógyártók továbbra is bővítenek Magyarországon, más ágazatok kihívásokkal szembesülnek.

A beruházástámogatási források elapadtak, mivel közel két éven át az EU felfüggesztve tartotta a magyar uniós támogatások kifizetését a jogállamisági aggályok miatt – mostanra is csak 12,2 milliárd eurót oldottak fel a valamivel több mint 30 milliárdnyi keretből –, miközben a szűk magyar költségvetési mozgástér miatt is megfogyatkoztak az ösztönzők a cégeknek.

Amint arról részletesen írtunk, a vállalatok is aggodalmukat fejezték ki az ország üzleti környezetével kapcsolatban. A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) felmérése szerint a vállalatoknak számos kihívással kell szembenézniük, például a gyenge kereslettel, a magas munkaerőköltségekkel és a szakképzett munkaerő hiányával. Emellett egyre elégedetlenebbek a magyarországi gazdaságpolitika kiszámíthatóságával és a jogbiztonsággal.

A német vállalatok jelentős befektetők Magyarországon, 2437 vállalkozásuk elsősorban az autóiparban tevékenykedik. Ezek mintegy 220 ezer embert foglalkoztatnak, ami a versenyszféra dolgozóinak mintegy tizedét jelenti. Németország egyben Magyarország legfontosabb exportpiaca is. A válaszadók közül azonban a kereskedelmi szektornak vannak a legrosszabb kilátásai, míg a feldolgozóipar és a szolgáltató szektor optimistább.

Ami a foglalkoztatási terveket illeti, a cégek 27%-a tervez felvételt, 54% elégedett a jelenlegi létszámmal, 19% pedig idén a leépítés mellett dönthet. A válaszadók mindössze 33%-a tervez új beruházásokat. A gyenge nemzetgazdaság és az óvatos üzleti kilátások tükröződnek a kockázatok értékelésében. A válaszadók 54%-a a kereslet hiányát nevezte meg aggodalomra okot adó tényezőként, és közel fele a munkaerőköltségek kedvezőtlen alakulását tekinti kockázati tényezőnek. A szakképzett munkaerő hiánya is kihívást jelent, amely elsősorban az IT, a termékfejlesztés és a fizikai termelés területén működő vállalatokat érinti.

Összefoglalva, mind a külföldi, mind a hazai vállalatok aggodalmukat fejezik ki a magyarországi üzleti környezettel kapcsolatban, olyan kihívásokra hivatkozva, mint a gyenge kereslet, a magas munkaerőköltségek, a szakképzett munkaerő hiánya, valamint a gazdaságpolitika és a jogbiztonság kiszámíthatatlansága. A magyar kormány fenntartja, hogy kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködésre törekszik, de a befektetési környezet továbbra is egyre nagyobb kihívást jelent a külföldi befektetők számára, különösen az autóipari ágazaton kívül.

Címlapkép forrása: Getty Images

MNB Intézet

A növekvő adósságok dilemmája

Mind az USA-ban, mind Kínában heves viták folynak az adósságszintek emelkedéséről. Michael Pettis szerint ez alapvetően strukturális probléma, és szükségszerűség a jelenlegi gazdaságpoliti

Holdblog

Lítiumbirodalommá vált a kenguruk földje

Két ország dominálja a lítium globális kitermelését, a versenyhivatalok vakarhatják a fejüket egy esetleges lítiumkartell felemelkedése miatt. Ami az olajban az Arab-félsziget, az uránban Kaza

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Új nagybank született Magyarországon, ötből egy bankszámlát már nála nyitnak a magyarok
Financial IT 2024
2024. június 11.
Portfolio Property X 2024
2024. május 29.
Portfolio Agrofuture 2024
2024. május 23.
Portfolio AgroFood 2024
2024. május 22.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu Infostart.hu

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Ez is érdekelhet
szavazas-valasztas-szavazo-valaszto-valasztopolgar