
Valószínűleg sok gazdag magyarnak máig nem tiszta, milyen esetben kellene bizalmi vagyonkezelőhöz vagy privátbankhoz fordulnia. Adódik tehát a kérdés: miben tud egy vagyonkezelő segíteni, amiben egy privátbank nem, és fordítva?
Kétféle, illetve az alapítvánnyal együtt háromféle bizalmi vagyonkezelési forma lehetséges: a családi (eseti), illetve az engedélyes bizalmi vagyonkezelő által történő vagyonkezelés, valamint a vagyonkezelő alapítvány.
A bizalmi vagyonkezelés nemcsak a szupergazdagok, a magyar Top 100 vagy Top 500 számára elérhető dolog. Hazánkban sokkal több családnak van százmilliós nagyságrendben vagyona. Mi azt gondoljuk, hogy akár minden családi vállalkozás fölé érdemes betenni legalább egy eseti bizalmi vagyonkezelést.
A bizalmi vagyonkezelésnek számos oka lehet: ezeknek az egyike generációváltás, tehát a vagyonnak az egyik generációtól a másiknak való átadása. A vagyonkezelőnek a dolga, hogy vigyázzon a vagyonra: védje a vagyont a külső veszélyektől, mint az örökösök különböző személyi hitelezői, válófélben lévő házastárs, de még a családon belüli vagyoni vitáktól is. A magyar szabályozás ilyen szempontból kifejezetten előnyös, mivel védi a vagyont a külső támadásoktól, tehát például a család egyéb üzleti tevékenységeinek a kockázataitól.

A privátbank csak likvid vagyont kezel, mi tudunk mást is – ingatlant, céget, műtárgyat, illetve gyakorlatilag bármilyen eszközt – kezelni, viszont a privátbank nem biztosítja azt a jogi vagyonvédelmet, amit a bizalmi vagyonkezelés a törvény erejénél fogva nyújtani képes.
Mennyire éles a verseny a bizalmi vagyonkezelők és a privátbankok között Magyarországon?
A bizalmi vagyonkezelés és a privátbanki szolgáltatások két különböző, ám összefüggő szolgáltatás-csoport.
Mi nem versenytársként, hanem együttműködő partnerként, illetve az ügyfeleink számára szolgáltatóként tekintünk a privátbankokra. Minden magyar és jó pár külföldi privátbankkal jó kapcsolatot ápolunk.
A privátbankok az ügyfeleik likvid vagyonát kezelik, tehát különféle pénzpiaci eszközöket, értékpapírokat menedzselnek, míg a bizalmi vagyonkezelőknél mindenféle más eszköz is fellelhető, mint ingatlan, társasági részesedés, műkincs. A vagyonkezelési szolgáltatásnál nem a hozam elérése a cél, hanem elsősorban a jogi védelem megteremtése és fenntartása.
Hogy látja, mennyire megy nehezen a magyar piacon a generációváltás?
Lassan és nehezen. A cégtulajdonosoknál az első generáció az, amely most nyugdíjba készül.
Az alapító az esetek többségében egy erős egyéniség és mindig az a tévképzet alakul ki, hogy vele nem történhet semmi.
Másrészről az is tipikus magyar felfogás, hogy mindent az utolsó pillanatra hagyunk.
Melyek az első lépések ilyen esetben?
Az első lépés az időben történő felismerés, amely a tulajdonos-alapító 40-es, 50-es éveiben már jó, ha megtörténik. Meg kell nézni, pontosan mit takar a vagyon, tehát szükség van egy részletes vagyonleltárra. Tudni kell azt is, hogy kik a lehetséges utódok, örökösök, van-e olyan a családban, aki tovább viszi majd a céget vagy családi vállalkozást. Ezután következhet a célok megfogalmazása, majd pedig az adott esetben legelőnyösebb megoldás kiválasztása, ezután pedig annak a kivitelezése, melybe beletartozhatnak a vagyon átalakítása, egyes elemek értékesítése, adott esetben a bizalmi vagyonkezelés vagy vagyonkezelő alapítvány létrehozása, valamint a végintézkedés.
Melyik áll közelebb a magyar ügyfelekhez: a bizalmi vagyonkezelő vagy a vagyonkezelői alapítvány?
Nálunk az alapítványok elterjedtsége miatt jobban értik a vagyonkezelő alapítványt, mint a bizalmi vagyonkezelést, ami mégiscsak egy szerződés, nem pedig jogi személy. Ám a vagyonkezelő alapítvány létesítése és fenntartása jóval költségesebb.
És ettől függetlenül is inkább ez utóbbi a népszerűbb?
Nem, bár jobban értik az alapítványt az emberek, a bizalmi vagyonkezelők elterjedtebbek itthon. Vagyonkezelői alapítványból nagyjából 1-2 létezik Magyarországon tudomásom szerint. Ennek egyik oka, hogy a vagyonkezelői alapítvány alapítására év eleje óta van lehetőség, miközben a bizalmi vagyonkezelők 5 éves múltra tekintenek vissza.
Hány olyan családról beszélhetünk itthon, akiknek megéri bizalmi vagyonkezelésben gondolkodniuk?
Hangsúlyoznám még egyszer, hogy nem csak a nagyon nagy vagyonok számára megfontolandó a bizalmi vagyonkezelés. Már egy középméretű vállalkozás, esetleg ingatlanportfólió, vagy különleges családi helyzetek – tartósan beteg vagy sérült gyerekek, hirtelen halálesetre való felkészülés – mind indokolttá tehet egy-egy vagyonkezelést, így tehát jó pár ezer, akár tízezer család is lehet érdekelt. Ugyanakkor az is igaz, hogy pár százmilliós vagyon alatt bizalmi vagyonkezelő céget megbízni csak indokolt, különleges esetben szoktak.
Amennyire rálátásuk engedi, az ügyfélvagyon likvid, tehát befektethető részét nézve melyek most a legnépszerűbb portfólióelemek?
A likvid vagyonnal kapcsolatban ügyfeleink számára banki szolgáltatót keresünk, tehát a kezelt vagyonok vonatkozásában is – néhány kivétellel – ugyanazok a használt pénzpiaci termékek. Nagy különbség tehát nincs, abban lehet inkább, hogy
vannak olyan befektetési lehetőségek, amelyek nem állnak nyitva a vagyonkezelők számára. Ilyen például a szuperállampapír is, amely csak magánszemélyek számára elérhető.
De privátbanknál meg tudják venni.
Azt kell itt megérteni, hogy mi az ügyfelei vagyunk a privátbanknak, mert mi a megrendelő megbízásából a kedvezményezett javára kezeljük a vagyont, s ahhoz a privátbank szolgáltatásait is igénybe vesszük. A privátbank nem szerez tulajdont a vagyon felett, a számla felett az ügyfél – bizalmi vagyonkezelés esetén a vagyonkezelő – rendelkezik.
A jogalkotó oldaláról látszik ebben bármilyen enyhítési lépés? Hiszen mégiscsak magánszemélyek vagyonát kezelik.
A Tartós Befektetési Számlával (TBSZ) kapcsolatban lesz módosítás, ez látszik egy készülő törvényjavaslatban, a lakossági állampapírok kapcsán azonban egyelőre nem tudunk ilyenről, de célunk, hogy a jövőben a magánszemélyekhez hasonlóan a vagyonkezelő is el tudjon járni ezekben az ügyekben.

Milyen költségekkel kell számolnia annak, aki bizalmi vagyonkezelőhöz fordul?
A bizalmi vagyonkezelés létrehozása létesítési költséggel jár, emellett van egy folyamatosan fennálló vagyonkezelési díj, amely tevékenység- vagy vagyonarányos attól függően, miről állapodunk meg az ügyféllel. Minden esetben éves jelentést teszünk az ügyfél felé, de a vagyonkezelés egész időtartama alatt folyamatos élő kapcsolat van az érdekeltekkel. Az általunk működtetett family office-ok esetén ez az élő kapcsolat széleskörű, gyakorlatilag 24/7 rendelkezésre állást biztosít, amely a tulajdonosokat megkíméli például a nem kívánt feladatoktól.
Kényes kérdés lehet, de vagyonosabb családnál talán relevánsabb: mennyire szeretik az ügyfelek a házassági szerződést?
Az emberek nem szeretnek beszélni róla, pedig fontos kérdés, főleg annak tudatában, hogy a házasságok fele ma már válással végződik. Ez azért is fontos, mivel az ügyfelek esetében a meglévő házasság jellemzően már nem az első házasság, tehát vannak olyan vagyonelemek, illetve utódok a korábbi házasságból, amelyekkel számolni kell a vagyon feltérképezés és vagyonkezelés kapcsán.
Azt szoktuk javasolni, hogy a házasság előtt megszerzett vagyont érdemes valamiféle vagyonkezelési struktúrába rakni, így elkerülhetőek a házassági szerződéssel együtt járó kényelmetlen helyzetek A házassági jog azt mondja, hogy a házasság előtt szerzett vagyonból származó hozam közös vagyon, de a vagyon értéknövekedése már nem. Éppen ez alól jelent mentességet a vagyon akkor, ha még a házasság előtt vagyonkezelőre van bízva.
A bizalmi vagyonkezelés egy pajzs, ami megvéd a külső veszélyektől, legyen az halál, betegség, politika, per vagy hatósági eljárás, válás vagy elhatalmasodó családi viszály. Ha csak az aggodalom csirája megjelenik a tulajdonos fejeben ilyen dolgokkal kapcsolatban, akkor jöjjön el hozzánk, és mi csendben tesszük a dolgunkat!

Hatalmas szerződéscsomaggal próbálják levenni Trumpot a lábáról a bahreiniek
Boeing repülőket és amerikai szervereket vásárolnak.
Növekedéssel zárták az első félévet a magyar alapok, sok pénz ment abszolút hozamú befektetésekbe
Közzétette júniusi statisztikáit a BAMOSZ.
Vasököllel venne revansot Trumpon az Európai Unió bővülő országhada
Egyre többen borítanák az asztalt a vámháború miatt a legfájdalmasabb gazdasági csapással.
Lázár János bejelentette: helytállási pénzt kapnak azok, akik a vihar elhárításán dolgoztak
"Most már csak a hétköznapokban kell ugyanígy helytállni."
Szíria az ENSZ Biztonsági Tanácsának az összehívását kéri az izraeli légicsapások miatt
Megvitatnák a következményeket.
Légy Te az év pénzügyi vezetője! Már lehet nevezni a CFO of the year 2025 díjra
Idén is díjazzuk a vállalatok legjobb pénzügyi-gazdasági vezetőit.
Túlfeszítette a húrt Brüsszel, belháború indult az uniós pénzek miatt
Ursula von der Leyen terve az új hétéves költségvetésről egyelőre csak feszültségeket hozott felszínre.
Kormányzati döntés: több tucat vasúti és közúti fejlesztés kapna kiemelt státuszt
Meglepő listát tett közzé a Lázár János vezette minisztérium.
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé
SPB: Szigorító intézkedések és növekvő infláció határozhatja meg a román kötvénypiacot a közeljövőben
A román kötvénypiacot a közeljövőben várhatóan egyrészt a növekvő infláció, másrészt a költségvetési hiány csökkentésére irányuló szigorító intézkedések határozzák meg. A kis
Végre kimondták: nem kell tovább fenntartani a projekteket
Miközben sok pályázó már túl van a projektje fenntartásán, a Hatóság csak most tisztázta a legfontosabb kérdést.
Miért nem emelkedik mindig az infláció, ha vámot emelnek?
Súlyos inflációt jósoltak az elemzők, amikor Donald Trump áprilisban bedurrantotta a vámháborút, és jogosan: a vámok növelik az importált termékek árát, ami végső soron a... The post Mié
Szegény, de szexi...
Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Top 10 osztalék részvény - 2025. július
Július elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatbanElőző hón


Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
Vége a pénzesőnek? Fájni fog a kiszivárgott EU-s agrárreform
Teljesen más világ jöhet, ha megvalósulnak a brüsszeli tervek.
Pokoli hónapok után vérszegény időket várnak az elemzők
Érkeznek a második negyedév amerikai vállalati beszámolói.
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?