Az amerikai feldolgozóipar májusban már a hetedik egymást követő hónapban zsugorodott, mivel az új megrendelések tovább zuhantak a magasabb kamatlábak közepette, de a gyárak kilenchavi csúcsra emelték a foglalkoztatottságot.
Németország feldolgozóipara három éve a leggyorsabb ütemben zsugorodott májusban, és négy hónapja először csökkent a termelés - derült ki a Hamburg Commercial Bank és az S&P csütörtökön közzétett felméréséből. Mindez a magyar szereplőknek is rossz előjel.
A Caixin/Markit feldolgozóipari PMI szerint áprilisban váratlanul zsugorodott a megrendelések visszaesése és a gyenge belföldi kereslet miatt, ami veszélyezteti a gazdaság második negyedévre vonatkozó növekedési kilátásait.
Globálisan visszaesett a gyáripari teljesítmény márciusban. A növekvő megélhetési költségek miatt a lakossági fogyasztás jelentősen visszaesett, ez pedig továbbrontja a gazdasági kilátásokat az egész világon.
Az amerikai feldolgozóipari tevékenység márciusban közel hároméves mélypontra esett vissza, mivel az új megrendelések száma tovább csökkent, és a kibocsátás is visszaesett a magas kamatok miatt költséges hitelfelvétel mellett.
Az S&P Global legfrissebb bmi-adatai szerint az amerikai magánszektorbeli vállalatok 2023 elején további termeléscsökkenést regisztráltak. Az üzleti tevékenység visszaesése azonban az elmúlt három hónap leglassabb ütemére enyhült, mivel a gyártók és a szolgáltatók a visszaesés mérséklődését jelezték.
Januárban is erős volt a feldolgozóipar az ágazat beszerzésimenedzser-indexe szerint, a mutató szezonálisan kiigazított mértéke 54,9 pont volt, azaz bőven az 50 pontos növekedési küszöb fölött teljesített. Utoljára 2019 májusában láttunk ennél magasabb értéket a magyar feldolgozóipari bmi-ben. A korábbi januárokkal összevetve az idei érték felülmúlja a hosszú távú átlagot (52,8), de nem éri el az elmúlt három év átlagát (55,2).
Jelentősen visszaesett a francia beszerzési menedzserindex márciusban – derül ki a kedden megjelent előzetes adatokból. A feldolgozóipar egyelőre viszonylag jól tartja magát, a szolgáltatások alindexe viszont összezuhant.
Gyenge üzleti aktivitásról tanúskodnak az IHS Markit friss beszerzésimenedzser-indexei (BMI). A szeptemberi hónap a második leggyengébb volt 2016 második fele óta az eurózóna számára, miután az exportrendelések stagnáltak, amire öt éve nem volt példa.
Májusban is a növekedést jelző tartományban, 52,3 ponton állt a feldolgozóipar beszerzésimenedzser-indexe (bmi). A mutató kis mértékben még emelkedni is tudott az áprilisi értékéről (52,1), így az ágazat konjunktúrája stabilnak mondható.
Vegyes képet festenek a régiós beszerzési menedzser indexek értékei: a lengyeleknél - bár hajszálnyival kedvezőbben látják a folyamatokat az augusztusiakhoz képest - továbbra is 50 pont alatt áll a mutató, míg ugyanez a cseheknél ismét javulni tudott.
A lengyel gazdaság kilátásainak romlását, eközben a cseh és a magyar gazdaság kilátásainak javulását mutatják a legfrissebb régiós beszerzési menedzser index (PMI) adatok - hívja fel a figyelmet a Reuters.
Júniusban 50,8 pontra, javult az HSBC által számolt beszerzési menedzser index Kínában. Az előző hónapban még 49,4 ponton állt a mutató, vagyis a zsugorodást jelző, 50 pont alatti tartományban volt. A friss adat héthavi csúcsot jelent, és azt az esélyt kínálja, hogy a kínai gazdaság lassulása nem lesz látványos.
Novemberben tovább emelkedett, 52,6 pont volt a magyar feldolgozóipari beszerzési menedzser index az MLBKT jelentése szerint. Az index negyedik hónapja van 50 pont fölött, azaz jelez növekedést.
Szeptemberben 54,5 pont volt a magyar feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index, 2,7 százalékponttal magasabb, mint augusztusban.
Augusztusban 51,7 pont volt a magyar feldolgozóipari beszerzési menedzser index (bmi), 2,7 százalékponttal magasabb a júliusi értéknél - jelentette az MLBKT.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Trump felszólítását követően jött az üzenet.
Egy fényképre figyeltek fel.
Hasznos, gyakorlati, érthető.
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?