
A Föld órája alkalmával mindenkit arra kérnek a szervezők, hogy otthonukban egy órára kapcsolják le a lámpákat és minden nem létfontosságú elektromos eszközt áramtalanítsanak.
A kezdeményezés rövid idő alatt elterjedt a világon és számtalan ország, város és középület csatlakozott hozzá. Az elmúlt másfél évtizedben ezért ismerőssé válhattak mindenkinek a sötétbe boruló nagy turisztikai nevezetességek, a szokatlan módon minimálisan kivilágított világvárosok és a feketeségben szerényen meghúzódó nagy középületek.
Fenntarthatósági böjt
Ebben az évben március 26-ára esik a Föld órája, amelynek során este 20:30-tól egy órára százmilliók fogják lekapcsolni a lámpákat otthonaikban és több ezer kisebb és nagyobb város csatlakozik a programhoz a díszfények mellőzésével, hogy ezzel fejezzék ki elkötelezettségüket a természeti értékeink megóvásáért.
A program szimbolikus üzenete egyértelmű, hatása elemi erejű szerte a világon.
Nem csupán a bolygó megóvására irányítja rá a figyelmet a korábbaiknál sokkal nyilvánvalóbban, hanem arra is „rávilágít”, hogy lehet élni egy órát a fényáradat nélkül. Világszerte bejárták a sajtót azok a képek, amelyeken a családok gyertyafénynél társasjátékoznak, fiatalok a parkok félhomályában vagy egy tengerparton merengenek az életükről és a jövőjükről. A képekről átjön a megállás, a szünet, a csend üzenete.
A Föld órája ezért mára több lett, mint egy önként vállalt egyórás „áramszünet”.
Inkább egy környezetvédelmi indíttatású, de mára ennél is mélyebb üzenetű rövid leállás, globális flashmob, egyfajta fenntarthatósági böjt lett.
A tudatos dohányzók is beszállnak
Nem véletlen, hogy a maguk módján a felelősen gondolkodó dohányzók is igyekeznek kivenni a részüket a kezdeményezésből. A nikotinfüggés súlyos egészségügyi kockázatokkal járó állapot, amelynek számtalan negatív hatása van az ember életére.
Mindez azonban nem jelenti azt, hogy a dohányosok ne lehetnének tudatosak.
Érthető okokból sokkal több szó esik a dohányzás egészségre gyakorolt ártalmas hatásairól, mint a környezetkárosító jellegéről, pedig a füstölés nem csupán a szervezetre, hanem a környezetre nézve is súlyosan kedvezőtlen hatásokkal jár. A dohányzás környezeti ártalmaira egyre nagyobb figyelmet fordítanak a tudatosabb dohányzók, akik felismerik azt, hogy a cigaretta az ismert egészségügyi veszélyeken túl egyéb problémákat is okoz.

Áramot mindannyian használunk, így mindannyian tehetünk egy keveset, hogy csökkentsük az ártalmakat, vagyis a mértéktelen energiafogyasztást, amivel terheljük a Földet. Mint ahogy dohányzás is terheli a környeztet, hiszen a füst a levegőt, a csikk pedig a vizet és a talajt szennyezi. Egy szál cigaretta meggyújtása során közel 7 ezer vegyület szabadul fel, amely közül 93-ról az FDA, az Amerikai Egyesült Államok Gyógyszerengedélyeztetési Hivatala megállapította, hogy káros, vagy potenciálisan káros az egészségre. Egy eldobott csikk pedig képes akár ezer liter vizet is beszennyezni.
A Föld órája remek alkalom arra, hogy ne csak az elektronikai eszközökről, hanem a dohányzásról is lemondjunk.
A legjobb persze az, ha nem csak egy órára, hanem végleg felhagyunk ezzel a káros szenvedéllyel, hiszen az egészségünknek és a Földnek is egészen biztosan ez tesz a legjobbat. Természetesen a teljes leszokás is egy óra füstmentességgel kezdődik, így a Föld órája jó kezdetet, egy fontos és hathatós motivációt jelenthet – nem csupán a szimbolikus felelősségvállalás, hanem a nikotinfüggés teljes megszakítása irányába.
Az ártalomcsökkentés lehetőségei
A dohányzás minden formája káros.
Tény, hogy a dohányzás abbahagyása nehéz feladat, viszont aki elhatározza, hogy leszokik, azt támogatni kell. Azok, akik valamiért mégsem hagyják abba a dohányzást, fontos, hogy hiteles forrásból tájékozódjanak ártalomcsökkentésről. A teljes leszokás a legjobb választás, de ha valamilyen okból mégsem teszik le a cigarettát, akkor is adódnak az egészségre és a környezetre kevésbé ártalmas lehetőségek. Ezek az égés és füst nélkül működő technológiák a hagyományos cigarettához képest akár 70-95%-kal kevesebb károsanyagot bocsájtanak ki, azonban az egészségkárosító hatás és a károsanyag kibocsátás csökkenése közötti összefüggést még vizsgálják.
Ugyanakkor fontos leszögezni azt is, hogy ezek a technológiák nem veszélytelenek.
Ezek is tartalmaznak például nikotint, ami erős függőséget okozó anyag és egyéb negatív hatásai mellett megemeli a vérnyomást és a szívfrekvenciát; és nem teszik ártalmatlanná a dohányzást, amelynek legkisebb adagja is veszélyes az egészségre nézve, ahogy minden formája is. Az égéstermékek visszaszorítása révén azonban a füst nélküli technológiák előrelépést jelentenek a hagyományos dohánytermékekhez képest az ártalomcsökkentés tekintetében.
Sokan tévesen azt gondolják, hogy ezek leszoktató eszközök.
Ezzel szemben a céljuk az ártalmak csökkentése azon felnőtt dohányosok esetében, akik az ismert egészségügyi kockázatok tudatában sem teszik le a cigarettát. Ilyen füstmentes technológia az elektronikus cigaretta, a dohányhevítéses technológia, vagy a dohányt nem tartalmazó nikotinpárna. Mivel az egyes technológiákon belül is jelentős különbségek vannak a működésüket tekintve, így fontos a megbízható forrásból történő tájékozódás.
A füstmentes élethez fontos a pszichés motiváció és a saját egészségünkért, az embertársainkért, valamint a környezetünkért érzett felelősség is. Mint például a Föld órája, amely a résztvevők többségének egy rövid szünetet és elgondolkodási lehetőséget, néhányunknak viszont talán egy életmódváltoztatás kezdetét és a nikotinfüggéstől való megszabadulás első óráját jelentheti. Bárhogy is döntünk, tudni kell, hogy a legjobb, ha tartózkodunk a dohány- és nikotin tartalmú termékek fogyasztásától, vagyis el sem kezdjük a dohányzást, vagy ha megtörtént, akkor mihamarabb abbahagyjuk.
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.
Fotó: Shutterstock, Getty Images
Grad rakétákkal lőtték szét az orosz létesítményt: döbbenetes felvételek szivárogtak ki
Fontos üzemet semmisítettek meg az ukránok.
Pusztító támadást indított Moszkva, erős üzenetet küldött a Kreml – háborús híreink vasárnap
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Putyin a nukleáris fegyverek bevetésének esélyiről beszélt
Az orosz elnök szerint rendelkezik a megfelelő erővel és eszközökkel a háború befejezéséhez.
Egy láthatatlan kéz nyomja le a cukorárakat
A cukorpiac egyáltalán nem úgy viselkedik, mint logikus lenne.
Hszi és Putyin váratlanul Moszkvában találkozik, nagy bejelentést ígérnek
A kínai és orosz elnökök egyelőre nem közölték, mit terveznek.
Omlik a kártyavár Oroszországban: apad az államkassza, dőlnek a hitelek
Nagyon rossz állapotban van az orosz gazdaság, amit már Moszkva sem titkol.
Újabb csapásra készül Izral, tízezreket mozgósítanak a Gázai övezet ellen
Netanjahu jóváhagyta a tervet: nagyszabású támadás következhet.
Exodus indult az Egyesült Államokból, tömegek vándorolnának Európába
Trump hatalmas népvándorlást indíthatott be
Nyugaton van még a pénzügyi világ nagyja
Ugyan a top helyekre már bőven odaférnek ázsiai városok, de azért a legfontosabb pénzügyi központok még mindig Nyugaton vannak. Az e heti ábránkon csak az...
The post Nyugaton van még a pénz
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Hogyhogy ilyen magasak az adók Magyarországon?
A Bankmonitor legújabb videójában Vörös Benjámin fejti véleményét amagyar adórendszerről. Egy kis történelmi kitekintéssel és nemzetközi összehasonlítással fűszerezve. Ezúttal a magyar
A természet mérnökei, akik segítenek a klímaharcban
A hódokat gyakran emlegetik a természet mérnökeiként - nem véletlenül. A Magyarországon is őshonosnak számító faj leginkább gátépítő tevékenységéről ismert, ám
Klímakérdés: hol érdemes most ingatlant venni?
Ingatlanpiac és klímaváltozás: hol értéktelenedik el a tengerpart, és hol erősödik a dombtető? Mostanra a klímaváltozás nemcsak környezeti kérdés, hanem egyre inkább gazdasági és befekte
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig...
The post Az
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének deregulációs intézkedései
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, illetve annak új vezetője jelentős irányváltást hozna a hivatal eddigi működésébe.
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják majd a teljesítményt. Az ország vezetése célzottan igyekszik ösztön


- Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
- Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.