
Még több információ és részletek.
Néhány évvel ezelőtt általános várakozás volt, hogy az Európai Ügyészségnek (EPPO) nem lesz sok dolga. A szervezetet eleve kisméretűre tervezték, hogy egy szűkebb, „rétegnek” számító bűnözési formával foglalkozzon. Három évnyi működés után azonban, egy új bűnözési világ feltárását követően, az EPPO kapacitását a valósághoz kell igazítani – ezzel a megállapítással kezdi 2024-es jelentését az Európai Ügyészség (EPPO) vezetője, Laura Codruța Kövesi.
A dokumentumban az éves statisztikákon túl, néhány konkrét eset is bemutatnak, illusztrálva milyen módszerekkel próbálják kijátszani az uniós szabályozásokat. A túlnyomó részben közbeszerzésekkel kapcsolatos ügyekben fellépő hatóság esetében a bírósági ítéletek sok ügynél még nem születtek meg, de évről-évre hatékonyabbnak tűnik a szervezet munkája.
10 ezer milliárd forintnyi károkozás miatt nyomoznak
Az EPPO-t alapvetően azért hozták létre, hogy az uniós költségvetést érintő csalásoknak, korrupciónak, és egyéb nagyszabású pénzügyi bűncselekményeknek járjon utána, akár határokon átívelően is, ahol a nemzeti ügyészségeknek korlátozottabb hatásköre lenne.
A tagállamok közül csak Magyarország, Írország és Dánia nem tagja a szervezetnek, így ők nem delegálnak bele ügyészeket se.
De ugyanúgy kérhetnek segítséget az uniós hatóságtól, amit hazánk 2024-ben 30 alkalommal meg is tett.
A tavalyi évről szóló beszámoló szerint az Európai Ügyészség (EPPO) összesen 1504 vizsgálatot indított, ami közel 10%-os növekedést jelent 2023-hoz képest. Ezekben az ügyekben a becsült kár értéke 13 milliárd euró (5 165 milliárd forint). Az év során 205 esetben emeltek vádat, ami 47%-kal több, mint egy évvel korábban. A bíróságok összesen 2,42 milliárd euró (961,5 milliárd forint) értékben hagytak jóvá vagyonzárolási intézkedéseket, miközben a ténylegesen lefoglalt tételek értéke 849 millió eurót (34 milliárd forintot) tett ki.
Az Európai Ügyészségnek jelenleg 2666 nyitott ügye van, ezek majdnem 25 milliárd euró (10 ezer milliárd forint) értékű becsült károkozást fednek le, amiből 13,15 milliárd euró valamilyen áfa bevételi csalással kapcsolatos. Ezek a fajta ügyek a második leggyakoribbak a közbeszerzésekkel kapcsolatos bűncselekményekhez képest, amelyek az esetek több mint 42%-át jelentik.

Ezek esetében sokszor csak a legegyszerűbb dolgokra kell gondolni, mint a túlárazott alapanyagok használata, elszámolhatatlan munkaórák felszámolása, de előfordulnak olyan kirívó esetek is, mint a látványos, de funkciótlan lombkoronasétányok lecsupaszított megvalósítása. Ugyanígy ebbe a kategóriába tartozhatnak hasznosnak tűnő projektek határozatlan idejű félbehagyása.
Ez utóbbira jó példa az a ciprusi LNG-terminál, amire 101 millió eurónyi uniós forrást hívtak le: a 2019-es átadási határidő után 5 évvel adták csak át. Ezután jelentettek be vizsgálatot, ami után az Európai Ügyészség 4 hónapon belül megállapította, hogy a projekt végrehajtása meghiúsult és így az ügy bíróság elé kerülhetett.
Áfa-csalásoknál sokszor pusztán arról van szó, hogy egy adott termék árát papíron lényegesen alacsonyabbra vallják be, de jellemzőek az áfa-visszatérítéseket nyelő számlagyárak, vagy a tipikusan luxustermékekre specializálódó - azok árát fiktív szereplőkkel felnyomó - számlázási láncolatok is.
Az EPPO éves jelentésében kiemelik a dömpingellenes vámok elkerülési technikáit is. Egy példát is bemutatnak: 2024 áprilisában például egy francia kereskedő Antwerpen kikötőjén keresztül importált elektromos bicikliket az EU területére. Azzal, hogy a termékek elemeit szétszerelt állapotban tették a konténerbe, 3,1 millió eurót spóroltak a behozatalon, és ehhez csak néhány helyi vámügynököt kellett találnia az elkövetőknek, akik kenőpénzért vállalták, hogy félrenéznek az ügyben.
A csalókat ez esetben fejenként minimum 15,5 millió euróra (6,17 milliárd forint) büntették.
A teljes összeg nagyobb részének kifizetése valójában próbaidőhöz kötött, de a vádlottaknak így is ki kellett fizetnie az elcsalt vámokat, és azonnali büntetésként a termékek teljes árának megfelelő összeget is.
Kéz kezet mos
Tavaly az EPPO 6547 bejelentést dolgozott fel, ami jelentős, 56%-os növekedést jelent 2023-hoz képest – derül ki a jelentésből. Ugyanakkor ezeknek a bejelentéseknek 70% magánszemélyektől vagy a privát szektorból jött, és csak 27%-a nemzeti hatóságoktól.
Míg a kifejezetten ilyen ügyek vizsgálatára létrehozott OLAF (Európai Csalás Elleni Hivatal) mindössze 113 esetet jelentett be 2024-ben.
A vizsgált időszakban mindössze a bűncselekmények 3 százalékában lehetett kimutatni köztisztviselők közvetlen érintettségét. Itt azonban érdemes megjegyezni, hogy csak azokat az eseteket sorolják ide, ahol kifejezetten kimutatható kenőpénz landol egy közszolgához köthető számlán. Holott sokszor már egy baráti szóváltás is aránytalan előnyökhöz juttathat egy közbeszerzésen induló szereplőt.
Persze olyan eset is van, amikor egyszerűen túl könnyűen kijátszhatók egyes támogatási programok. Az osztrák kormány például 2023-ban beindított egy elektronikai termékek újrahasznosítását célzó "Reparaturbonus" nevű programot, melyben mintegy 3,5 millió eurót (közel másfél milliárd forintot) tettek zsebre a csalók.
Az akcióban az állam vállalta bármilyen műszaki cikk javítási költségének felét, maximum 200 euró (nagyjából 80 ezer forint) hozzájárulásig. Itt valódi javítással foglalkozó vállalkozások
partnerként regisztrálhattak fizikailag nem létező cégek tömkelegét, akiken keresztül egy legalább 17500 elemes türelemjáték részeként, nem létező javításokat jelentettek be.
A legtöbb esetben viszont ennél jóval bonyolultabb láncolatokat kell feltárni, ezért az Európai Ügyészség 2024-es prioritásai között a Világbankhoz hasonló nemzetközi szervezetekkel való együttműködésen túl, a tagállamokon túlra nyúló egyeztetések is ott voltak.
Ezen kívül a nyomozati együttműködések terén is jó a tapasztalat, hiszen
tavaly augusztusban egy 93 milliós áfa-csalással vádolt, országokon átívelő bűnszövetkezet vezetőit sikerült őrizetbe venni.
A nyomozáshoz az Europol munkatársain kívül, francia, német, dán, svéd és magyar nyomozók is hozzájárultak.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Hatalmas szerződéscsomaggal próbálják levenni Trumpot a lábáról a bahreiniek
Boeing repülőket és amerikai szervereket vásárolnak.
Növekedéssel zárták az első félévet a magyar alapok, sok pénz ment abszolút hozamú befektetésekbe
Közzétette júniusi statisztikáit a BAMOSZ.
Vasököllel venne revansot Trumpon az Európai Unió bővülő országhada
Egyre többen borítanák az asztalt a vámháború miatt a legfájdalmasabb gazdasági csapással.
Lázár János bejelentette: helytállási pénzt kapnak azok, akik a vihar elhárításán dolgoztak
"Most már csak a hétköznapokban kell ugyanígy helytállni."
Szíria az ENSZ Biztonsági Tanácsának az összehívását kéri az izraeli légicsapások miatt
Megvitatnák a következményeket.
Légy Te az év pénzügyi vezetője! Már lehet nevezni a CFO of the year 2025 díjra
Idén is díjazzuk a vállalatok legjobb pénzügyi-gazdasági vezetőit.
Túlfeszítette a húrt Brüsszel, belháború indult az uniós pénzek miatt
Ursula von der Leyen terve az új hétéves költségvetésről egyelőre csak feszültségeket hozott felszínre.
Kormányzati döntés: több tucat vasúti és közúti fejlesztés kapna kiemelt státuszt
Meglepő listát tett közzé a Lázár János vezette minisztérium.
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé
SPB: Szigorító intézkedések és növekvő infláció határozhatja meg a román kötvénypiacot a közeljövőben
A román kötvénypiacot a közeljövőben várhatóan egyrészt a növekvő infláció, másrészt a költségvetési hiány csökkentésére irányuló szigorító intézkedések határozzák meg. A kis
Végre kimondták: nem kell tovább fenntartani a projekteket
Miközben sok pályázó már túl van a projektje fenntartásán, a Hatóság csak most tisztázta a legfontosabb kérdést.
Miért nem emelkedik mindig az infláció, ha vámot emelnek?
Súlyos inflációt jósoltak az elemzők, amikor Donald Trump áprilisban bedurrantotta a vámháborút, és jogosan: a vámok növelik az importált termékek árát, ami végső soron a... The post Mié
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Szegény, de szexi...
Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról
Top 10 osztalék részvény - 2025. július
Július elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatbanElőző hón

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
Vége a pénzesőnek? Fájni fog a kiszivárgott EU-s agrárreform
Teljesen más világ jöhet, ha megvalósulnak a brüsszeli tervek.
Pokoli hónapok után vérszegény időket várnak az elemzők
Érkeznek a második negyedév amerikai vállalati beszámolói.
