Egyre forróbb a helyzet a Balkánon. Szerbiában továbbra sem jutottak nyugvópontra a tüntetések, amelyek az újvidéki vasútállomás tetőszerkezetének novemberi leomlása után törtek ki. Eközben Aleksandar Vučić államfő új miniszterelnök-jelöltet nevezett meg, és elindította saját új mozgalmát is, ami arra utalhat, hogy elérkezettnek látja az időt hatalma ismételt konszolidálására. A szomszédos Bosznia-Hercegovinában eközben a szerb entitás vezetője, Milorad Dodik gerjeszt feszültségeket azzal, hogy a Szerb Köztársaságot ki akarja szakítani az országból. A boszniai szerb vezetőt a szövetségi állam hatóságai egy év börtönre ítélték, és elfogatóparancs is érvényben van ellene. Mindkét történet hátterében felsejlik a szerbekkel hagyományosan jó viszonyt ápoló Oroszország, amelynek igencsak érdekében áll a térség destabilizálása.
Az orosz hatóságok őrizetbe vették Kurszk megye korábbi kormányzóját, akit azzal vádolnak, hogy több millió dollárt sikkasztott el a védelmi létesítmények építésére szánt pénzből, ami hozzájárulhatott ahhoz, hogy Ukrajna tavaly sikeresen betört az orosz régióba - írta meg a New York Times. Júniusban Vlagyimir Putyin orosz elnök még támogatta Szmirnov kormányzói kampányát, "tapasztalt embernek" nevezve őt.
Egy moszkvai bíróság egyenként 5 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte kedden a Reuters és az Associated Press hírügynökség, valamint a Sota Vision YouTube-csatorna újságíróit azzal a váddal, hogy együttműködtek a néhai Alekszej Navalnij ellenzéki politikus által elindított Korrupcióellenes Küzdelem Alapítvánnyal (FBK).
Matolcsy Ádám hosszú hallgatás után megszólalt az MNB-alapítványi vagyon körüli botránnyal kapcsolatban, és élesen visszautasította a róla és családjáról szóló vádakat. Állítása szerint minden tevékenysége jogszerű volt, a sajtóban megjelent állításokat pedig politikai lejáratókampány részeinek tartja. A megszólalás új szakaszt nyit az ügyben, amelyben már hónapok óta az Állami Számvevőszék súlyos megállapításai, illetve a baráti köréhez köthető ingatlanügyletek dominálják a nyilvános diskurzust.
Az isztambuli büntetőbíróság hétfőn első fokon elutasította a török nagyváros őrizetbe vett polgármesterének, Ekrem Imamoglunak a szabadon bocsátását kérő fellebbezést, és úgy határozott, hogy a politikus fogva tartása folytatódik.
Egyre több európai vállalat kerül – akaratán kívül – kapcsolatba olyan szereplőkkel, akik uniós szankciók hatálya alá esnek – derül ki a milánói Katolikus Egyetem Transcrime kutatóközpontjának friss jelentéséből, amelyet a héten mutattak be az Europolnak. A 2022-es orosz invázió óta jelentősen nőtt az ilyen esetek száma, különösen az olyan ágazatokban, mint az elektronikai alkatrészek, gépipar, repüléstechnika és a kettős felhasználású technológiák.
Ötfős uniós küldöttség érkezik Budapestre április 14. és 16. között, hogy a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok magyarországi helyzetét értékelje. Az európai parlamenti delegáció látogatásának célja, hogy friss képet kapjanak az igazságszolgáltatás függetlenségéről, a médiaszabadságról, a tudományos szabadság állapotáról, a korrupcióellenes intézkedésekről, valamint a civil társadalom és az LMBTIQ közösség jogainak érvényesüléséről. A vizsgálat közvetlenül kapcsolódik a 7. cikkely szerinti eljáráshoz.
A Trump-kormányzattal való egyre növekvő politikai nézeteltérések miatt mond le posztjáról az Egyesült Államok kijevi nagykövete, Bridget Brink – írja forrásai alapján a Financial Times.
Harmadával kevesebb gyanús pénzügyi tevékenységről szóló bejelentés történt a Vatikánban 2024-ben, mint egy évvel korábban - derült ki egy szerdán közzétett belső jelentésből. Így is még 79 bejelentés érkezett, és két, összesen 2,12 millió eurós egyenlegű bankszámlát befagyasztottak – írja a Reuters.
A Huawei egyik legmagasabb rangú európai vezetője, Yong J., vádlottként szerepel egy belga korrupciós ügyben, amely az Európai Parlamenthez köthető – derül ki bírósági dokumentumokból, amelyeket a Politico szerzett meg. A kínai telekommunikációs gyártó korábban többször is visszautasította az ügyben megfogalmazott vádakat.
A horvát rendőrség és a szervezett bűnözés elleni ügyészség (USKOK), valamint az Európai Ügyészség (EPPO) nyomozást folytat a horvát külügyminisztériumban "néhány, az informatikai támogatás területén dolgozó alkalmazott utazási megbízásaival kapcsolatos szabálytalanságok miatt" - közölte kedden a tárca.
Eric Adams, New York polgármestere csütörtökön bejelentette, hogy független jelöltként indul az újraválasztásért, miután az ellene felhozott, de nemrég ejtett korrupciós vádak ellehetetlenítették a demokrata színekben történő kampányolását - írja az AP.
Ho Vejtung, Kína harmadik legmagasabb rangú katonai vezetője feltűnően távol maradt egy hagyományos pekingi eseményről, ami újabb találgatásokat indított el Hszi Csin-ping elnök korrupcióellenes tisztogatásával kapcsolatban - jelentette a Bloomberg.
Egyáltalán nem ritka eset, hogy az Európai Parlamenti képviselők nem megfelelően költik el az EU által biztosított forrásaik, de a Nemzeti Tömörülés elnöke az átlagosnál jóval tudatosabban mehetett szembe az vonatkozó szabályozással. Le Pen pártja jelentősen túllépte a pártfinanszírozási visszaélés sokszor elmosódó határvonalát, pedig könnyen visszafizethették volna tartozásuk, ha azt valóban csak véletlenül tették volna rossz helyre.
A nemzetközi segélyezési rendszer már régóta válsággal küzd, működésével sem a donorok, sem a kedvezményezettek nem elégedettek. Miközben a donor országok azt tapasztalják, hogy a segélyek nem hozzák a várt tartós eredményeket, addig a kedvezményezettek sokszor függőségbe, segélycsapdába kerülnek. Emiatt a segélyezésről szóló szakirodalomban több évtizede gyökeret vert az aid exit koncepció, vagyis a segélyezés fokozatos kivezetése a humanitárius és sürgősségi segélyek kivételével. Kérdés, mennyire megvalósítható ez a koncepció.
Ismét több százezren gyűltek össze szombaton Isztambulban, hogy tiltakozzanak Ekrem Imamoglu főpolgármester hivatalból való felfüggesztése és letartóztatása miatt, valamint hogy követeljék szabadon bocsátását.
Folytatják a tárgyalásokat.
42 napja nem regisztráltak új beteget.
Szombaton temetik Ferenc pápát.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.