
A koronavírus megjelenésekor elrendelt távmunka kényszerintézkedésből munkavállalói elvárássá vált. A hibrid munkavégzés ma már alapkövetelmény a dolgozók részéről, ezt jól alátámasztja a Cisco Systems, a világ egyik vezető IT megoldásokat és berendezéseket gyártó nagyvállalatának tavaly októberben publikált felmérése:
globálisan a dolgozók 64 százaléka akár munkahelyet is váltana, ha megszűnne a jelenlegi munkahelyén a home office lehetősége.
Az adatok szerint a megbeszélések mintegy 98%-ában legalább egy résztvevő távolról csatlakozik. Az Eurofound felmérése szintén azt mutatja, hogy az EU legtöbb munkavállalója számára fontos, hogy hetente több alkalommal otthonról dolgozhasson. A 2021. februári-márciusi adatok szerint Magyarországon a hibrid munkavégzést támogatók aránya 15,7 százalék volt.
A KSH adatai ugyancsak sokatmondók: 2021. október–decemberben a távmunkában vagy home office keretében dolgozók aránya 7,2% volt, ami ugyan messze elmarad a home office szempontjából csúcsnak számító 2020. májusában mért 17%-tól, de így is jóval magasabb, mint az elmúlt tíz év átlaga, ami 2,9% volt.
A fenti kutatások mind azt támasztják alá, hogy azok a vállalkozások, amelyek nem támogatják a rugalmas munkavégzést, azt kockáztatják, hogy a legjobb munkaerő váltani fog, és nehezebben találnak új munkavállalókat is, ugyanis egy rigid, a koronavírus előtti időkhöz ragaszkodó cég nem vonzó a jelöltek számára. Az Európai Munkaügyi Hatóság épp ezért azt javasolja, a munkáltatók hallgassák meg a munkavállalóik igényeit, ezzel összhangban dolgozzanak ki mindenki számára megfelelő stratégiát, és legyenek konkrét szabályok: mely munkaköröket lehet távolról ellátni, heti-havi szinten hány nap távmunkát engedélyeznek, és milyen helyszínekről engedélyezik a munkavégzést. Korántsem csak a nagy nemzetközi cégek léptek ez ügyben.
Almás Béla, a vállalatok irodatereiben hang- és vizuáltechnikai rendszerek kiépítésével, üzemeltetésével foglalkozó Streamnet Zrt. vezérigazgatója a Portfolio-nak azt mondta, egyre több kis- és középvállalat változtatott és építette vagy épp építi ki a hibrid munkavégzéshez szükséges munkakörnyezetet. Nagyon sok esetben az irodákba való visszatéréskor derült ki, hogy a legtöbb munkahelyen a hibrid munkavégzés nem valósítható meg tökéletesen a meglévő eszközökkel. Az otthonról, mindenki által használt kommunikációs eszközök az irodai környezetben ugyanis nem használhatóak hatékonyan.
Egyértelműen szélesebb lett az ügyfélpaletta, a kisebb cégek is megjelentek
– mondta Lengyel Péter, a cég értékesítési igazgatója, hozzátéve, fontos szempont lett az egyszerű kezelhetőség is: olyan megoldásokra van szükség, amelyek gyorsak, egyszerűek, könnyen használhatók.
Átalakulnak az irodai belső terek
A legtöbb cégnél az irodaterület érdemben nem csökkent, ugyanakkor sok vállalat átalakította a rendelkezésre álló helyet. Nem az emberek minél kisebb területre való összezsúfolása volt már a cél, hanem figyelembe véve a hibrid munkavégzést, vagyis hogy mindig lesz, aki épp otthonról dolgozik, felértékelődtek a nagyobb, szellősebb helyiségek, tárgyalók, konyhák, kollaborációs terek.
A Streamnet tapasztalatai alapján egyre több helyen már a konyhákba is kerülnek kollaborációs eszközök, felismerve, hogy a technológia támogatja a vállalaton belüli együttműködést.
"A konyhába elég, ha van egy kijelző, amelyre laptopról lehet csatlakozni, ezen folyamatosan meg lehet jeleníteni a fontos vállalati információkat, de akár egy megbeszélés lebonyolítására is alkalmas a megfelelő hang- és vizuáltechnikai rendszerek kiépítésével" – mondta Almás Béla, hozzátéve, egy-egy tárgyalóba az utóbbi másfél évben sokkal több eszköz kerül beépítésre, mint korábban, és felértékelődött a videó streaming szerepe is, ami mint egy saját digitális televíziós csatorna ideális vállalati rendezvények, vezetői kommunikáció, tréningek, új belépő oktatások közvetítésére, amit mindenki képes egyidejűleg nézni a munkahelyéről vagy otthonról, akár felvételről is, és a nézők képesek interaktívan visszajelzést is adni.
Előre kell tervezni a cégeknek
Lengyel Péter hangsúlyozta, míg
egy-két évvel ezelőtt egy kis vagy közepes méretű projektet a tervezéstől a kivitelezésig két hónap alatt le tudtak zárni, ez most inkább 4-5 hónapot vesz igénybe.
Muszáj a cégeknek előre tervezni: ha valaki idén decemberre szeretné megvalósítani, hogy a tárgyaló korszerű technológiai felszereltséggel működjön, már most el kell kezdeni megszervezni a munkálatokat. Gyakorlatilag bármit meg lehet már valósítani, könnyűszerrel kivitelezhető, hogy ha egy tárgyalóban valaki valamit egy whiteboard táblára ír, azt ne csak a tárgyalóban jelen lévők, hanem a megbeszélésre távolról csatlakozók is jól lássák.
Almás Béla kitért arra is, hogy a félvezetőhiányból adódó logisztikai problémák számukra is nehézséget okoznak. Sok olyan gyártóval dolgoznak, ahol a szállítási határidő akár több hónapra is nyúlik.
"Próbálunk előremenekülni, igyekszünk egy nagyobb eszközbázist fenntartani házon belül. Ez azt jelenti, hogy képesek vagyunk viszonylag gyorsan, 1,5-2 hónap alatt kiszolgálni az ügyfeleket, de lehet, hogy néha kell egy kis kompromisszumkészség az ügyfél részéről. Látszik, hogy a munka jövője a hibrid munkavégzés. A világ egyik legnagyobb cége a Google is átáll és hibrid módon működik a jövőben, mint ahogy a világ legtöbb vállalata is. A technológiai óriások iránymutatása nagyban meghatározhatja a jövő munkavégzését" – jegyezte meg Almás Béla.
A cikk megjelenését a Streamnet Zrt. támogatta.
Címlapkép: Getty Images
Szép csendben rég nem látott szintre kapaszkodott a forint - Maradt még benne szufla?
A nemzetközi hírekre koncentrálunk.
Lesújtó véleményt mondott az Orbán-Fico-párosról a volt szlovák külügyminiszter
A Magyar Atlanti Tanács konferenciáján térségünk biztonsági kérdéseit vitatták meg.
Tajvan olyan lépésre készül, amivel új nyomásgyakorlási fegyvert adhat Kína kezébe
De már nincs visszaút.
Váratlan helyen vittek be fájdalmas balhorgot Donald Trumpnak: "kiteríti a vörös szőnyeget a bűnözőknek!"
Bírálták a világhírű drogbáró fiával kötött alkut.
Kamatmentes hitelt és új kezességvállalást jelentett be az állattartóknak és exportőröknek a kormány
A járvány miatt intézkednek.
Nyolc milliárd forint értékben nyert el hazai autópálya-projekteket az Opus Global cége
Nagyrészt az M3-as autópályán.
Hatalmas küzdelem az utolsó napokban: totálisan kétesélyessé vált a romániai elnökválasztás
Külföldön már el is kezdődött a voksolás.
Napelemekkel lefedett csatornák kínálhatnak megoldást a víz- és energiahiányra
A Dél-kaliforniai Egyetem új kezdeményezése Kalifornia állam közel 6,5 kilométernyi csatornarendszerét tiszta energiaforrássá alakíthatja amellett, hogy hozzájárulhat a
Kevesebb gyerekkel is, többel is élni fog az emberiség
A mai fiúk tényleg cukik (they are so cute!), minden érdekli őket, de valójában semmi se. Legkevésbé, hogy feleségük és családjuk legyen. Félszegek, rettegnek, hogy...
The post Kevesebb gyerek
Vagyonmegosztás 2025 - tények tévhitek
A házasság felbomlása után a vagyonmegosztás nem csak jogi, hanem érzelmi kihívás is. A családjogi kérdések területén a legtöbb félreértés ezen a területen alakult ki. Dr. Bagi Éva csal
Így kerüld el a leggyakoribb hitel-elutasításokat - legális kiskapuk banki fedezetekre
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így kerüld el a leggyakoribb hitel-elutasításokat - legális kiskapuk banki fedezetekre Miért utasítanak el a bankok? Ingatlanvásárláskor gyakori, hog
Megverik az inflációt a magyar befektetési alapok?
A kérdés és a blog témája alapján úgy tűnhet, hogy a válasz egyértelműen nem lesz. Meglepú módon jobb a helyzet, mint gondoltam, de a jó nem ilyen. Persze okozhatta ezt az utóbbi 10+ év ré
Top 10 osztalék részvény - 2025. május
Május másodikán kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, de én szabin voltam, ezért csak most csináltam meg a listát.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolat
Trump tervével Amerika sokkal többet veszít, mint amennyit nyer
Az ipari termelés önmagában nem érték, a rozsdaövezeti kétkezi munkások támogatása politikailag fontos, de gazdaságilag nem jár előnyökkel. Pedig nem kellene nagy változás, az Egyesült...
EU-pályázatok Bulgáriában 2025-ben - Zöld, innovatív, digitális és tudásalapú átalakulás fókuszban
Bulgária 2025-ben is jelentős mértékben támaszkodik az Európai Unió strukturális és beruházási alapjaira, hogy előmozdítsa a tudásalapú társadalmat, az innovációvezérelt gazdasági növe

A Stanley kulacs felemelkedése: hogyan lett státuszszimbólum egy ipari termoszból? (x)
Újragondolt márka: így lett virális siker a Stanley kulacs.

- Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz
- Felszámolták az önjelölt király birodalmát Európa legerősebb országában: bilincsben vitték el I. Pétert
- Amióta világ a világ, ilyen még nem történt az amerikai részvénypiacokon
- Megrettent Amerika az üres polcoktól - Hamarosan nagy bejelentések jönnek a vámháborúban
- Kihúzzák a szőnyeget a magyar szankciós vétók alól
Ingatlanpiaci elemző
Válaszút előtt Románia – küszöbön az összeomlás?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
Egyedi kormánydöntésen alapuló támogatások – Mit kell tenni értük?
A WTS szakértőivel beszélgettünk.
Világbotrány az élelmiszerpazarlás, de a változás a konyhánkban kezdődik
Játékosság, kreativitás és pozitív hozzáállás a kulcs a Munch és a Maradék nélkül csapata szerint.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.