
Árkontroll az infláció megfékezésére
A magas infláció igazi társadalmi probléma, mely leginkább a legszegényebbeket sújtja. Különösen igaz ez most, hiszen az infláció első sorban azokban a fogyasztási tételekben ugrott meg sokk-szerűen, melyekben az árrugalmasság kicsi, magas árak mellett nem opció a fogyasztás jelentős visszafogása. Élelmiszerre és energiára ugyanis mindenkinek szüksége van, ami a jelenlegi, illetve a várható árak mellett a legrosszabb anyagi és jövedelmi helyzetben levő családok esetében húsbavágó kiadásnövekedést okoz.
Ebben a helyzetben nem csoda, hogy ott, ahol az ebből származó belpolitikai kockázat magas, és az árszabályozásra van lehetőség, az árstop ötlete felmerült, sőt, mint Magyarország esetében, részben meg is valósult.
Kérdés, hogy ez mennyire tekinthető a piacgazdasági normák felrúgásának, és mennyire vállalható krízismenedzsmentnek.
Azt tudni kell, hogy az áraknak még egy piacgazdaságban sem kell teljes körűen szabadnak lenniük, van helye árszabályozásnak, árkontrollnak. Példa erre az energia ára, amely számos helyen most sem teljesen szabadáras. A lakossági árakat képzésénél figyelembe veszik az energiaszolgáltatók hosszú távú megtérülési szempontjait, és bizonyos késleltetéssel, a pillanatnyi ingadozások kiátlagolásával érvényesítik az energiahordozók piaci árainak alakulását is. A napi piaci őrület tehát nem kell, hogy befolyásolja a helyi „sárga csekken” feltüntetett végösszeget, a tartós árváltozást viszont a fogyasztó előbb-utóbb megérzik, így ösztökélve minden szereplőt a hatékonysági elvek szem előtt tartására.
Ez a szabályozás normál üzemmenet esetén leginkább a természetes monopóliumokra (pl. energiaszolgáltatókra, közművekre) alkalmazandó, „nem normál esetben” viszont ezek szerint felmerül az árszabályozás kiterjesztése más termék- és szolgáltatáskörökre is.
Ahogy Török Zoltán korábbi cikkében is szó volt, árszabályozásra, árstopra a második világháború alatt és közvetlenül az után többek között az Egyesült Államokban is sor került. Ezekre a példákra hivatkozva közgazdász körökben van róla vita, hogy a piaci ármechanizmusba történő ilyen adminisztratív beavatkozásnak a jelenlegi helyzetben vajon van-e helye és értelme. Az érintett termékkörről szóló pontos javaslatig az elméleti közgazdászok nem jutottak el (nem is ez a feladatuk), de az árszabályozást javaslók a háborús példákra hivatkoztak, valamint arra, hogy annak idején olyan közgazdászok is támogatták az intézkedéseket, akik egyébként a piacgazdaság elkötelezett hívei voltak. Kérdés, hogy a második világháborús analógia mennyire felel meg a jelenlegi, részben szintén háborús helyzetnek. Mi a közös a mostani és a nyolcvan évvel ezelőtti állapotokban, illetve milyen különbségeket kell figyelembe venni?
Piacgazdaság vagy hadigazdaság?
A mostani és a korabeli állapotok közös vonása a háborús helyzet, pontosabban az, hogy a keresleti, és főleg a kínálati viszonyokat erősen befolyásolja egy háború. Ebben a hasonlóság nagyjából ki is merül. A jelenlegi európai háború bizonyos termékekben visszaveti a nyersanyagszektor hosszú távú ciklusában elfoglalt pozíciója miatt egyébként is szűkös kínálatát, kínálati sokkot okozva. Ezt súlyosbítja az ellátási láncokban a Covid-fertőzések kezdete óta tapasztalható zavar, amire a következő hónapokban a lassan tragikomédiájába fulladó kínai járványkezelési stratégia még jobban rá fog segíteni.
A világ ettől függetlenül piacgazdasági üzemmódban maradt, szemben azzal, ami a második világháború alatt történt.
A nyolcvan évvel ezelőtti világháború rettenetes társadalmi és gazdasági mobilizációt kívánt, Európa és Amerika gazdaságai hadigazdaságként működtek. A munkaképes korú férfiak egy jelentős része katonai szolgálatra került, nők tízezrei pedig gyártósorok mellé álltak be a háborúhoz szükséges fegyverek, élelmiszerek és egyéb hadianyagok előállítására. A gazdaságnak ebben a periódusban mindennél fontosabb célja a háborús igények kielégítése volt, a békeidőre jellemző lakossági fogyasztási igények háttrébe szorultak. A gyártókapacitásokat a háború megnyerésére optimalizálták, a hátország lakosságának ellátása emiatt szükségszerűen kapacitáskorlátokba ütközött úgy – és ez a rész nagyon fontos -, hogy a keresletet a kínálat sok esetben semmilyen áron nem tudta kielégíteni. Ebben a helyzetben a keresletet jegyrendszerrel, illetve hatósági árak rendszerével, adminisztratív úton, a piaci mechanizmusok kikapcsolásával lehetett kielégíteni.
Amikor tehát a második világháborús analógiákra hivatkozva a piacgazdasági normákban megszokotthoz képest szélesebb körű árszabályozásban gondolkodunk, akkor fel kell tennünk a kérdést, hogy a mostani háborús helyzet mennyire hasonlít a második világháborús időszakra.
- Van-e a termelési infrastruktúrán olyan politikai kényszer, ami indokolja a piacgazdaság működésének kikapcsolását?
- Ha egyébként nincs hadigazdaság, a gazdaságpolitika, a költségvetés milyen eszközökkel áll készenlétben arra, hogy az árszabályozás miatt ne legyen olyan termékekben áruhiány, amelyekben magasabb ár mellett a kereslet egyébként kielégíthető lenne?
- Milyen eszközök állnak rendelkezésre, hogy azok a vállalkozások, amelyek az árszabályozás miatt megtérülési és cash flow-problémákkal küszködnek, talpon tudjanak maradni?
Ki kell emelni, hogy akár kiterjesztjük a szabályozott árak körét, akár nem, az elszabaduló árak miatti társadalmi problémákat mindenképpen kezelni kell. Különösen igaz ez, ha globális léptékben gondolkozunk: Afrika élelmezési problémái Európai migrációs problémái is lesznek, nem beszélve arról, hogy a humanitárius katasztrófa minden ember saját szívügye is kell legyen.
A peace dividend vége
Az árszabályozás egyik indoka az is lehet, hogy az „átmeneti” áremelkedés idejére az ebből származó terheket a háztartások válláról részben levéve szétterítsük a vállalati szektor és a költségvetés között. Azt azonban nem szabad evidenciának venni, hogy a mostani folyamatok valóban átmenetiek.
A nagyhatalmak közötti tartós békének, a permanensen növekvő globalizációnak, és az ellátási láncok végletes optimalizációjának éppen az alacsony és stabil árak, az ellátásbiztonság és a kiszámíthatóság volt a következménye.
A második világháború utáni világrendnek azonban vége, Kína integrációja a világgazdasági folyamatokba inkább gyengébb lesz, mint erősebb, a Covid és a háború tapasztalatai pedig minden épelméjű vállalatvezetést a termelési-beszállítói láncainak lazítására, decentralizálására, és redundáns kapacitások beépítésére fognak ösztökélni.
Ez a változás a megszokotthoz képest tartósan magasabb árszintet fog eredményezni, bizonyos termékek, nyersanyagok esetében magasan kétszámjegyű százalékos változást, vagy akár többszöröződést is hozhat az elmúlt 10-20 év átlagához képest. Ebben a helyzetben az árbefagyasztást nagyon odafigyelve kell menedzselni, és tisztában kell lenni azzal, hogy a szűkös erőforrások árainak előbb-utóbb meg kell jelenniük a végső fogyasztás költségeiben is.
Van természetesen olyan opció is, hogy az árbefagyasztást az idők végezetéig elhúzzuk és nem veszünk tudomást a valóságról. Ez is egy járható út, de ennek is vannak költségei: áruhiányra, az ellátás minőségének drasztikus romlására kell ekkor számítani. Ha kritikus erőforrásokat valós költségeik figyelembevétele nélkül fogyasztjuk, legyen ez üzemanyag, háztartási energia, vagy egyes élelmiszerek, akkor elkerülhetetlen a túlfogyasztás, a jelentős importtöbblet, amiből, ha nem húzzuk meg a gyeplőt, egyenes út vezet a külső adósság hólabda-szerű növekedéséhez és a forint látványos gyengüléséhez. (Az összehasonlítás végett: a 400 forintos euró még nem látványos!) Ez történt a rendszerváltás előtt („Kádár alatt”) is, ami aztán a politikai rendszer összedőléséhez, és kisebb társadalmi krízishez is vezetett.
Nincs tehát varázspálca, mellyel elkerülhetjük a világgal való szembenézést, sőt, minél tovább húzzuk, annál durvább lesz a valóság.
EZ ITT AZ ON THE OTHER HAND, A PORTFOLIO VÉLEMÉNY ROVATA.
A cikk a szerző véleményét tükrözi, amely nem feltétlenül esik egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el meglátásait a velemeny@portfolio.hu címre. A Portfolio Vélemény rovata az On The Other Hand. A megjelent cikkek itt olvashatók.
Címlapkép: MTI Fotó/Balogh Zoltán
Itt a lista: ők a világ leggazdagabb emberei, vannak köztük meglepetések is
Elgondolkodtató adatok a szupergazdagokról.
Kicsoda Greg Abel, akiben a világ egyik legsikeresebb befektetője látja a jövőt?
Warren Buffett átadja a stafétabotot.
Már a CIA-n és az amerikai kémhálózaton is kopog Trump fejszéje: tömeges létszámleépítés jöhet
Nemzetbiztonsági aggályokat vet fel a döntés.
Nagy a baj Amerikában: közel egy éven keresztül nem szállhat fel az Egyesült Államok egyik legdrágább repülőgépe
Földhöz szögezték a "madarakat".
Trumpba és Zelenszkijbe is beleszállt Medvegyev, rendkívüli tájékoztatót hívott össze a Kreml – Háborús híreink szombaton
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Kisöpörte a raktárait Európa egyik legerősebb országa: az utolsó AS90-est is átadták Ukrajnának
Nem használják többé, pedig pótlásáról még nem gondoskodtak.
Üdvözlünk mindenkit! (HAH Majális 2025)
A HOLD After Hours legénysége az Akváriumban ünnepelte a podcast öt évét, egyben búcsúztatta a szezont. Balázs és Zsolt mellett a színpadon Zsiday Viktor, Móricz...
The post Üdvözlünk minde
Hogyhogy ilyen magasak az adók Magyarországon?
A Bankmonitor legújabb videójában Vörös Benjámin fejti véleményét amagyar adórendszerről. Egy kis történelmi kitekintéssel és nemzetközi összehasonlítással fűszerezve. Ezúttal a magyar
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Klímakérdés: hol érdemes most ingatlant venni?
Ingatlanpiac és klímaváltozás: hol értéktelenedik el a tengerpart, és hol erősödik a dombtető? Mostanra a klímaváltozás nemcsak környezeti kérdés, hanem egyre inkább gazdasági és befekte
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig...
The post Az
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének deregulációs intézkedései
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, illetve annak új vezetője jelentős irányváltást hozna a hivatal eddigi működésébe.
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják majd a teljesítményt. Az ország vezetése célzottan igyekszik ösztön
Repülőrajt helyett földbe állás
A tragikus 2023-as és 2024-es év után a Főnök bejelentette év elején, hogy repülőrajttal fog Magyarország gazdasága az égig emelkedni, az éves növekedési ütem 3-6% lesz. Az inflációnak, a


- Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Csányi Péter: akár 35-40 ezer forint is lehet az OTP árfolyama
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.