
Az idén januári kaliforniai erdőtüzek is rávilágítottak, hogy a klímaváltozás miatt egyre váratlanabb időpontokban és mind nagyobb intenzitással vagyunk kénytelenek szembesülni a globális felmelegedés hatásaival. Az Egyesült Államokban mindez erősen lecsapódik a biztosítási felárakban.
Ahogy az éghajlati kockázatok pénzügyi vonatkozásainak modellezésével foglalkozó First Street jelentéséből kiderül, a biztosítási díjak 2013 és 2022 között a jelzálog költségek százalékában kifejezve bőven megduplázódtak, és immár a törlesztők összegének egy ötödére rúgnak. A becslések közben pedig azt vetítik előre, hogy 2055-re a kockázat alapú díjtételek közel 30%-os emelkedése várható az USA-ban.
Noha a notórius természeti katasztrófa sújtotta államok, úgy mint Florida, Texas és Kalifornia okozzák a legtöbb galibát biztosítási fronton, az elkövetkezendő három évtizedben országos szinten az ingatlanok 84%-át fogja érinteni éghajlati kockázathoz köthető értékvesztés, amelynek mértéke elérheti az 1.500 milliárd dollárt.
Európában is napirenden van az egyre extrémebb időjárási viszonyok okozta károk kérdése, nem utolsósorban azért, mert az utóbbi néhány évben a klímavészhelyzetek az EU-ban 163 milliárd eurós kárt okoztak. Az EIOPA uniós felügyeleti szerv egyik tanulmányában rámutat, hogy az ilyen biztosítási eseményekből eredő veszteségek kevesebb, mint egy negyede van biztosítva. A jelenséget az ún. protection gap fogalmával jellemzik, amelynek mértékét évről évre mérik kontinens szerte az egyes elemi károkra lebontva.
Az Európai Gazdasági Térség államainak átlagfelkészültsége a vihar-, víz-, tűz-, illetve földrengés okozta károk kapcsán a 12-es skálán 6,5-ön áll. A legkirívóbban alulbiztosított országok közé tartozik Olaszország, Görögország és Románia, míg Magyarország a jelenleginél átlagosabb nem is lehetne, lévén évek óta 6-os értéket produkálunk. Ennek megfelelően az EIOPA hazánk esetében még csak montoringot sem javasol, vagyis alapvetően kellően rendben talál mindent.
A jónak mondható adatok minden bizonnyal a Magyar Nemzeti Bank tevékenységének is betudhatók, amely 2019 óta globális szinten is a zöld pénzügyek egyik vezető szószólója. Az MNB például 2023 decemberében adta ki biztosítói zöld ajánlását, amelynek idei hatálybalépése előtt a biztosítószektor felkészültségét dokumentumokkal alátámasztandó kérdőíves formában mérték fel.
Ahogy az MNB Zöld pénzügyi jelentésében áll, „a klímaváltozáshoz köthető fizikai kockázatok felmérését és számszerűsítését a legtöbb biztosító megkezdte, (…) a klímaváltozáshoz köthető kockázatok azonosítására kialakított módszertan pedig a legtöbb hazai intézmény esetében már elkészült.”
A felkészülés különösen indokolt, hiszen az agrárium idehaza az időjárási viszontagságoknak leginkább kitett ágazat, amely jelenleg a 2022-es rekord aszályt idéző kihívásokkal szembesül. A biztosítók egyebek mellett indexalapú termékekkel igyekeznek alkalmazkodni a helyzethez, amelyek objektív adatokhoz (pl. csapadékmennyiséghez) kötik a kifizetéseket, míg a Big Data eszközök alkalmazása az előrejelzésben nyújthat segítséget.
A kockázatkezelési helyzet fokozódik
Ezzel párhuzamosan a bankszektornak is akad tennivalója bőven az egyre növekvő uniós és nemzeti szabályozói elvárások okán. Az Európai Központi Bank például beépíti az éghajlati kockázatokat a bankok veszteségelnyelő képességének rendszeres felülvizsgálatába, és
bár uniós szinten a közzétételi kötelezettségek várhatóan lényegesen lazulnak, szigorodó kockázatkezelési követelményekkel kell számolni.
Ez utóbbi azért is releváns, mert a hazai bankok épp a kockázatkezelés terén muzsikálnak a legkevésbé jól az MNB szerint, amely számos kezdeményezéssel támogatja a szereplőket a klímakockázatok hatásainak azonosításában.
Itt van mindjárt a 2021 óta a hazai bankrendszer klímakockázatait mérő Banki Karbonkockázati Index (BKI), amely szerint
2024 végén a belföldi vállalati hitelek közel 15 százaléka volt kockázatosnak tekinthető,
azaz ekkora volumenű hiteltömeg kapcsolódott magas ÜHG(üvegházhatású gáz)-intenzitású tevékenységekhez. A BKI segítségével ugyanakkor bárki számára negyedéves frissítésben követhető a teljes bankrendszer átállási kockázatainak alakulása.
Az említett hitelkockázatot hivatott csökkenteni a kölcsönt igénylő vállalatok ESG-paramétereinek előzetes ellenőrzése. Az MNB vonatkozó felügyeleti elvárása júliustól egyelőre az 500 millió forintot meghaladó hitelkihelyezések esetére vonatkozik, három év múlva ez a küszöb viszont 100 millióra fog süllyedni, vagyis onnantól számottevő volumenű hitelügyletnél kell idejekorán megbizonyosodni a hitelfelvevő fenntarthatósági kompatibilitásáról.
A jegybank rövidtávú klímastressztesztje szintén a bankrendszer felkészültségének felmérésére, javítására szolgál, aminek jelentőségét az is mutatja, hogy az idei évtől az MNB „a banki tőkemegfelelés belső értékelési folyamata felülvizsgálatának részeként vizsgálja a hitelintézetek klímastressztesztjeinek megfelelőségét.”
Biztató jelek
Az egyre kiszámíthatatlanabb időjárási viszonyok tehát a pénzügyi szektor valamennyi szereplőjét alkalmazkodásra késztetik. A szabályozói intézkedések mellett ugyanakkor több biztató jelnek is örülhetünk. Így a zöld hitelezés bővült Magyarországon (a vállalati szegmensben 5,4%-ra, míg a lakosságiban 5,5%-ra), a zöld állampapírok aránya pedig a teljes állampapír-állományon belül 4,9%-ra nőtt.
Mindez azonban még mindig csak a felszín kapargatása. A mélyebb összefüggések megértéséhez feltétlenül érdemes ellátogatni a szeptember 4-i Portfolio Sustainable World 2025 konferenciára, ahol vezető szakértők osztják meg a legfontosabb tudnivalókat a témában.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Zöld átállás vagy trükközés? Vitatott módszerrel enyhítené az EU az ipar terheit
Külföldről vennék meg a krediteket.
Újabb rossz hír érkezett Parajdról - Sürgősen megoldást kell találni egy égető problémára
Nagy gondot okoz a sószennyezés
Letarolta az ukrán hírszerzés a volgográdi légibázist, már Putyin sem finanszírozná tovább a háborúját - Híreink az ukrán konfliktusról szombaton
Percről percre tudósításunk az ukrán frontról.
"Megkínzott Ukrajnáról" beszélt Leó pápa, erős üzenetet küldött az ukrán népnek
Arra biztatta az ukrán híveket, hogy ne veszítsék el a reményt.
Váratlanul belengette Donald Trump: közel lehet a tűzszünet a pusztító háborúban
Akár egy héten belül.
Egyelőre a vállalati kötvénypiac bízik Trumpban, de vészesen fogy az idő
Bejeleztek a felárak.
Lesújtó hírt közöltek a kutatók a magyarok egyik kedvenc fürdőhelyéről
Veszélyes változásokra hívják fel a figyelmet.
Donald Trump vehemensen tagad Irán kapcsán: "soha nem hallottam erről a nevetséges ötletről!"
Szerinte csak fake news az egész.
Felkészülés az innovációs célú pályázatokra - pályázati források várhatók
A várakozások szerint közel 200 milliárd forintnyi vissza nem térítendő forrás állhat hamarosan a hazai innovatív vállalkozások rendelkezésére. Megjelenhetnek azok az innovációs pály
ESG-szabályozás és trendek: így alakul át a pénzügyi szektor
Az utóbbi években robbanásszerűen nőtt az érdeklődés a fenntartható befektetések iránt. Az ESG-kritériumok - vagyis a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási
PORTRÉ - Két hazai "reneszánsz" privátbankár, akik a leggazdagabbak pénzét kezelik
Az SPB Befektetési Zrt. a hazai befektetési szolgáltatói piac egyik legpatinásabb, 25 éve a piacon lévő szereplője, amely elsősorban private banking szolgáltatásokat kínál ügyfelei számár
Devizahitelek tanulságai és a nyugdíjrendszer kihívásai
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Devizahitelek tanulságai és a nyugdíjrendszer kihívásai Mi történt a devizahitelekkel? 2006 környékén sok fiatal pár nagy reményekkel vágott bele
Végső soron a NATO is csak üzlet
Indul az emelt NATO-kiadások rendszere, 5 százalék lesz az előirányzott szint. De a hadiiparban Európa versenyképtelen, az amerikai gyártók már el is kezdték körbeudvarolni a...
The post Végs
Gazdasági furcsaságok mérnököknek
Mindig nagyon érdekes számomra, hogy mennyi mérnök lép motiváltan a pénzügyi területre. Rengeteg informatikus (meglepően tájékozottan) érkezik coachingokra, de még a pénzügyi influencerek k
A háborúk titokzatos jótékonysága a tőzsdékre
Háború = ralizó részvénypiac? A történelmi tapasztalatok szerint egy háború még jót is tesz annak az ország tőzsdéjének, amelyik a távolban és győztesen vívja, nem...
The post A háború
VIDEÓ! Befektetés a palládiumba: kockázat vagy rejtett érték?
A palládium piaca 2025-ben egy átalakuló keresleti és kínálati környezetbe került, amelynek hátterében elsősorban a technológiai váltások és iparági alkalmazkodások állnak. Az árfolyam-

Mobilról igényelhető hitelkártyát kínál a Gránit Bank (x)

- Szép csendben megindultak a kirúgások Magyarországon, és még nincs vége a leépítési hullámnak
- Megjelent a kormány új ingyenhitele, élelmes magyarok tízezrei mozdultak rá azonnal
- Ezért sem jutsz be az állami kórházakba
- Kijött a kormány új készpénzes szabálya, mutatjuk a részleteket
- Kiadta a parancsot Donald Trump: Amerika háborúba megy - Most mi fog történni?
Újratervez a CATL Debrecenben – ekkora az akkumulátorválság?
A világ legnagyobb gyártója habozni kezdett.
Úgy szabadulnak a hitelektől a magyarok, mintha nem lenne holnap
Nagyon sok az előtörlesztés.
Vége a megszokásoknak, sürgősen változtatniuk kell az állattartóknak is
Mostantól sosem szabad hátradőlni, mindig félni kell valami újnak a megjelenésétől.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Számolj háromig és start!
Webináriumunkon megmutatjuk, hogyan indítsd el első befektetésed, milyen új funkciók érhetők el kereskedési platformjainkon, és hogyan vághatsz bele magabiztosan a tőzsdei kereskedésbe – akár már holnap.