Hullámzó frontrendszer alakítja, és alakította tegnap is a Kárpát-medence időjárását. Ennek megfelelően sokfelé fordult elő csapadék hol kevésbé, hol igen intenzív formában - írja a HungaroMet Zrt.
A jordán hatóságok vasárnap mintegy 1800 turistát menekítettek ki a híres Petra romvárosból, miután a területet áradás sújtotta - írta a The Times of Israel.
Ausztria irányából szupercella érkezett meg Magyarország fölé, több helyen heves zivatarokat, jégesőt, viharos széllökéseket okozva. A Nyugat-Dunántúlon délután óta narancs riasztás van érvényben, az időkép radarján látszik, hogy egy kiterjedt zivatarrendszer vonult végig a középső országrész és a Balaton térsége felett és tart keleti, észak-keleti irányba.
Veszélyes időjárási helyzet alakult ki a nyugati határnál: Ausztria irányából szupercella közeledik Magyarország felé, amely jelentős jégesővel és viharos széllökésekkel fenyeget. A Nyugat-Dunántúlon narancs riasztás van érvényben - jelentette a Hungaromet.
Változékony, gyakran csapadékos lesz az időjárás a jövő hét első felében, többfelé lehet élénk, erős a szél és a hőmérséklet csúcsértéke is mindössze 15-20 Celsius-fok között alakul. A hétvégére azonban csökken a csapadékhajlam és ismét sok napsütésre lehet készülni, bár továbbra is csak 13-18 fok várható a legmelegebb órákban - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből.
Szombaton hidegfront közelíti meg a Kárpát-medencét, vasárnap pedig véget ér a meleg, napos, száraz idő. A jövő hét első felében csapadékos, a május első napjaiban tapasztaltaknál jóval hidegebb időre lehet számítani – derül ki a HungaroMet előrejelzéséből.
Az elmúlt években számtalan időjárási rekordot eredményező klímaváltozás a Föld minden területét érinti kisebb nagyobb mértékben. Európa azonban, több faktor miatt is, különösen nagy kitettséggel rendelkezik az időjárási anomáliákkal szemben. 1980 óta a kontinens a globális átlagnál kétszer gyorsabban melegszik. Az éghajlatváltozás azonban az átlaghőmérsékleten túl számos tényezőben tetten érhető a kontinensen. A korábbi évtizedek átlagához képest nagy változások mutatkoznak az éves csapadékmintázatokban is, amelyek több régióban is kiterjedt villámárvizekhez vezetnek. Ezzel párhuzamosan Európa legtöbb régiójában már idén áprilisban, a nyári szárazságok előtt komolynak mutatkozik az aszállyal sújtott területek kiterjedése, amely nagy nehézségek elé állíthatja a mezőgazdaságot, többek között Magyarországon is.
Folytatódik a napos idő május első hétvégéjén, szombaton akár 31 Celsius-fok is lehet. Vasárnap azonban már jellemzően felhős idő valószínű, többfelé kell záporokra, zivatarokra számítani és csökken a csúcshőmérséklet, Sopron környékén csak 19-20 fok várható - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. csütörtökön kiadott előrejelzéséből.
Napos, csapadékmentes idő várható a hosszú hétvége első felében, majd szombat délután az ország északi, északkeleti vármegyéiben záporokra, zivatarokra lehet számítani - derül ki a HungaroMet Zrt. szerdai videójából.
A katasztrófavédelem által koordinált központi szúnyoggyérítési program szerdán indul.
Az Egyesült Államok északkeleti részének több államában mintegy 700 ezer ember maradt áram nélkül kedden súlyos viharok nyomán, amelyeknek halálos áldozata is volt.
"Az európai rendszerirányítók egy egységes, közös, öt fokozatú riasztási rendszert üzemeltetnek, amely alapján folyamatosan tájékoztatják egymást az egyes országok rendszerállapotairól; a MAVIR szakemberei is ezen a rendszeren keresztül értesültek a spanyolországi és portugáliai blackoutról" – jelezte a magyarországi villamosenergia rendszerirányító a Portfolio kérdésére. Azt hangsúlyozta a MAVIR a háttéranyagban, hogy "A folyamatos kockázatelemzés, a rendkívül alapos menetrendkészítés és a műszaki védelmek meglétének köszönhetően az európai villamosenergia-rendszerben rendkívül ritkák a mostani spanyolországihoz hasonló üzemzavarok. Ha mégis bekövetkezik egy ilyen állapot, a helyreállítás, hasonlóan részletesen szabályozott folyamat szerint zajlik." Azt is bemutatták röviden, hogy ez hogyan zajlana, ha esetleg Magyarországon megtörténne a nagy áramszünet, azaz a blackout.
Felmerül, hogy Spanyolország és Portugália áramkimaradását egy ritka légköri jelenség okozhatta, bár a spanyol meteorológiai szolgálat (AEMET) közlése szerint nem észleltek semmilyen szokatlan légköri vagy hőmérsékleti jelenséget - tudósított a Live Science.
Történelmi áramszünet bénította meg Spanyolországot és Portugáliát, amikor az Ibériai-félsziget elektromos hálózatában hétfő délután dominóhatás indult el. A háttérben valószínűleg a megújuló energiák túlsúlya és az alacsony rendszerinercia állt, ami drámai gyorsasággal sodorta a hálózatot az összeomlás szélére. A szakértők szerint az eset rávilágít arra, hogy új megoldásokra lesz szükség Európa energiarendszereinek stabilizálására.
A spanyol meteorológiai szolgálat (AEMET) közlése szerint a spanyol áramkimaradás napján nem észleltek semmilyen szokatlan légköri vagy hőmérsékleti jelenséget. Ez azt is jelenti egyben, hogy továbbra sincs meg az, hogy mi válthatta ki az Ibériai-félszigetet érintő áramszünetet.
A Csernobilból származó radioaktív anyagok 1986. április 30-án érték el Magyarországot. Harminc évvel később az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársai korszerű számítógépes modellekkel újraszámolták a szennyezőanyagok terjedését.
Változás az AI-chipek szabályozásában.
George Simion fölényesen vezet a második forduló előtt.
Nagyot nőttek a kockázatok a Fed szerint.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.