Történelmi mélyponton a dollár: Powell figyelmeztetése megrengette a piacokat
A piacokon ma reggel még mindig az lehet a legmeghatározóbb, hogy szerda este Jerome Powell, a Fed elnöke élesen bírálta Donald Trump elnök vámemeléseit, amelyek szerinte messze meghaladják a jegybank előzetes várakozásait, még a legrosszabb forgatókönyvekhez képest is. Powell szerint ezek az intézkedések inflációs nyomást okoznak, lassítják a gazdasági növekedést, és jelentős bizonytalanságot visznek a gazdaság kilátásaiba.
A háztartások és vállalatok körében egyre nagyobb aggodalom tapasztalható a kereskedelempolitika miatt,
a rövid távú inflációs várakozások emelkednek, és a hangulatromlás már a gazdasági előrejelzésekben is megjelenik.
A Fed ennek ellenére nem tervez azonnali kamatváltoztatást: Powell hangsúlyozta, hogy a jegybank jó pozícióban van a kivárásra, amíg világosabb képet nem kapnak a gazdasági folyamatokról.
A piacokon tapasztalható volatilitás szerinte nem indokol rendkívüli lépéseket, mivel a rendszerszintű kockázatok nem növekedtek számottevően.
A Fed célja továbbra is a hosszú távú árstabilitás fenntartása, még akkor is, ha ez időnként konfliktusba kerül a teljes foglalkoztatás követelményével.
Powell kijelentései után jelentős eséssel zártak az amerikai tőzsdék: a Dow Jones 1,67%-kal, az S&P 500 2,22%-kal, a Nasdaq pedig 3,06%-kal gyengült. A technológiai részvényeket különösen megütötte az Nvidia bejelentése, miszerint a vállalat 5,5 milliárd dolláros leírásra készül, részvényei több mint 10%-ot estek. Powell nyilatkozata tovább növelte a befektetői bizonytalanságot, különösen a technológiai szektorban.
A forint ennek hatására enyhe gyengüléssel kezdi a napot: 407,9-408 környékéig jött fel az euróárfolyam a tegnap esti 407,6 körüli szintről.

A dollárral szemben is gyengül a forint, pedig szerdán erős menetelést produkált a magyar deviza: most már újra 359,5 felett jár az árfolyam, ami 0,5 százalékos veszteség a nyitó szinthez képest.

A Trump-féle vámháború miatt megingott a befektetői bizalom az amerikai dollár iránt, ami az elmúlt két hét devizapiaci mozgásaiban is tükröződik. A dollár jelenleg valamivel stabilabbnak tűnik, de több fronton is nyomás alatt áll.
Az USD/CHF árfolyam például 0,4%-os emelkedéssel 0,8162-re kúszott vissza, de továbbra is történelmi mélypont közeli szinten mozog, utoljára 2011-ben járt ilyen alacsonyan.

Bár technikailag látszik egy kisebb támaszszint, az általános trend lefelé mutat, és a vámok okozta bizonytalanság nem enyhül.
Más devizapárokban is hasonló a kép: az USD/JPY enyhén erősödött (0,5%-kal 142,57-re), miután éjszaka 142 alá esett, amire tavaly szeptember óta nem volt példa.

Az euróval szemben a dollár némileg gyengült az árfolyam, most 1,1363-nál jár a váltás.

A piac egyelőre kivár, de a hangulat törékeny, és ha a kereskedelmi konfliktusok, különösen az USA és Kína között, nem enyhülnek, az tovább gyengítheti a dollár pozícióját, miközben a globális kockázatkerülés erősödhet.
Csütörtökön érkeznek a magyar fizetési mérlegre és a devizatartalékokra vonatkozó friss adatok. Nemzetközi szinten az Európai Központi Bank kamatdöntő ülése áll a figyelem középpontjában; a legnagyobb érdeklődés azt övezi, miként értékeli a jegybank a vámháború lehetséges következményeit a gazdasági növekedésre és az inflációs kilátásokra.
Címlapkép forrása: Shutterstock
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Alakul a forinterősödés: 406 alatt az árfolyam
Szokatlanul alacsony kilengéseket látunk a devizapiacon.
Hatalmas hullámokat vet Trump béketerve, magas rangú orosz tábornokkal végzett Ukrajna – Háborús híreink pénteken
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Magyarországról üzent Donald Trump Jr.: sok jó üzletet akarunk kötni a barátságos szövetségeseinkkel
Szerinte Magyarország az egyik fény az egész világon.
Szép csendben átadta a vámháborús olajágat Kína Donald Trumpnak
Lehet, hogy erről beszélt az amerikai elnök a napokban.
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.