
A kezdeményezés célja, hogy csökkentse az európai védelmi piac töredezettségét, és előnyben részesítse az uniós gyártókat – számolt be a Politico.
Az elképzelés szerint az EU olyan „hasonló gondolkodású” harmadik országbeli vállalatoktól is vásárolhatna fegyvereket, amelyek biztosítani tudják a teljes ellenőrzést a termékek felett.
Az új stratégia Donald Trump amerikai elnök politikai irányváltására is válasz lehet, mivel Trump többször jelezte, hogy csökkentheti az amerikai katonai jelenlétet Európában és felfüggesztheti az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást. Az Európai Bizottság szerint Európa nem hagyatkozhat kizárólag az Egyesült Államokra biztonsági garanciák terén, és fokoznia kell saját védelmi erőfeszítéseit.
A dokumentumban hangsúlyozzák, hogy a NATO továbbra is az európai kollektív védelem alapja marad, ugyanakkor az EU-nak is nagyobb szerepet kell vállalnia saját biztonsága érdekében.
A tervezet egyik fő célja a védelmi kiadások növelése és a pénzügyi akadályok enyhítése. Az Európai Bizottság javaslatot tett egy 150 milliárd eurós hitelkeret létrehozására, amelyet a tagállamok védelmi beruházásainak finanszírozására fordíthatnának – számolt be a Financial Times.
Emellett lazítanának az uniós országok költségvetési szabályain is annak érdekében, hogy a tagállamok könnyebben növelhessék katonai kiadásaikat.
A közös adósság kibocsátásának ötlete, amelyet egyes tagállamok támogatnak, azonban egyelőre nem szerepel a tervezetben, mivel Németország és Hollandia ellenzi azt.
A védelmi stratégiában kiemelt figyelmet kapnak azok a területek, ahol Európának jelentős kapacitáshiánya van, például a lég- és rakétavédelem, a tüzérségi rendszerek, a lőszergyártás, a drón- és ellen-drón rendszerek, a katonai mobilitás, valamint a kiber- és elektronikai hadviselés. A dokumentum arra ösztönzi a tagállamokat, hogy védelmi kiadásaik legalább 35 százalékát közös beszerzésekre fordítsák, ezáltal növelve a hatékonyságot és csökkentve a költségeket.
A dokumentum részletezi az Ukrajna támogatására vonatkozó terveket is, mivel az orosz fenyegetés továbbra is fennáll.
Az EU 1,5 millió tüzérségi lövedék legyártását és légvédelmi rendszerek biztosítását tervezi Ukrajna számára, valamint folytatná az ukrán katonák kiképzését.
Emellett az unió bővítené az Ukrajnát érintő katonai mobilitási folyosókat és szorosabbra fűzné Kijev integrációját az uniós katonai finanszírozási programokba.
A stratégiai irányváltás célja, hogy Európa hosszú távon is képes legyen megvédeni magát és csökkentse függőségét az amerikai katonai támogatástól. Noha a védelmi politika továbbra is a tagállamok hatáskörében marad, az Európai Bizottság egyértelműen arra törekszik, hogy összehangoltabb és hatékonyabb védelmi együttműködést alakítson ki az EU-n belül.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio
Az USA józan ész nélkül szórja a pénzt, míg Németország sikeres lehet
Mindkét országban nagyobb hiányt és magasabb adósságot irányoznak elő.
Bejelentette a kormány: máris változás jön a 3%-os lakáshitelnél
A családi házak értékhatáránál.
Nagy bajban Ukrajna, a legjobbkor érkezik a segítség
Németország nagy hatótávolságú rendszereket finanszíroz.
A fenyegetett sziget is felvonultatta az ukrajnai háború sztárfegyverét – Akár Kínáig is el tudnának lőni vele
Nagyszabású hadgyakorlatot tart Tajvan.
Ingatlanpiaci elemzőt keres a Portfolio, jelentkezz hozzánk!
Rengeteg tanulási és fejlődési lehetőséggel várunk.
Nagyon bejöttek az amerikai költségvetésnek Trump vámjai
Többlettel zárt a június az Egyesült Államokban.
Támad a gyilkos kór: pestisben vesztette életét egy ember az Egyesült Államokban
Nagyon ritkán történik ilyen a nyugati világban.
A nap ábrája: a gazdasági világválság óta nem történt ilyen a benzinkutakon
Mégis mi történik itt?
Szegény, de szexi...
Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról
Top 10 osztalék részvény - 2025. július
Július elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatbanElőző hón
ESG szabályozás 2025: fontos változások és lehetőségek a magyar vállalatoknak
Az elmúlt hetekben több fontos változás is történt az ESG nemzetközi és magyarországi háza táján. Blogbejegyzésünkben a legfontosabb módosításokat és tudnivalókat gyűjtöttük össze 20
Mi a baj a statisztikáról szóló törvény új, anonimizálásra vonatkozó definíciójával?
A Magyarország versenyképességének javítása érdekében egyes törvények módosításáról szóló 2025. évi LXVII. törvény* több ponton is módosította a hivatalos statisztikáról szóló
Hulladékhő újragondolva: így fűtik Finnországban az otthonokat
Az adatközpontok működése hatalmas mennyiségű hőt termel, amely a legtöbb helyen kárba vész. A pazarlást felismerve Finnország a számítógépes feldolgozólétesítmé
Balásy Zsolt (és a HOLD) új kollégát keres
Az After Hoursben is elhangzott, a LinkedIn-en is fent van: junior elemző kollégákat keres a HOLD. Ritkán hirdetünk meg elemzői állást nyilvánosan, szóval kérünk minden... The post Balásy Zsol
Spórolj energiát, kapj pénzt - új lehetőség a vállalkozásoknak!
A KEHOP Plusz-4.1.6-25 kódszámú hitelkonstrukció célja, hogy kedvezményes, kamatmentes kölcsön révén segítse a mikro-, kis- és középvállalkozásokat, valamint a víziközmű szolgáltatókat
Nyaralás helyett elemzőt keresünk Zsidayval
Zsiday Viktorral junior elemzőket keresünk, ahelyett, hogy nyaralnánk. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, You

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Ismét pofon vágta Európát a kínai autóipar
A Xiaomi autója árnyékot vethet a Porsche modelljeire is.
Hogy érinti a magyar gazdákat, ha Ukrajna tényleg csatlakozik az Európai Unióhoz?
A szomszéd felvételét nagy viták övezik.
Mégis hogy mehetett csődbe egy nagy utazási iroda?
Ennyire erős a verseny?
