Teljesen beint Trumpnak, bezárkózik az Európai Unió
Uniós források

Teljesen beint Trumpnak, bezárkózik az Európai Unió

Portfolio
Az Európai Bizottság új védelmi politikai javaslatokat terjesztett elő, amelyek célja az EU katonai iparának megerősítése és a közös fegyverbeszerzések ösztönzése. A tervezet szerint Brüsszel a tagállamok kérésére központi beszerzőként léphetne fel, hasonlóan a Covid-19 vakcinák beszerzéséhez. Az uniós viszont saját útjára léphet: a Bizottság kikötné, hogy Európán belül gyártott eszközöket vásároljanak a tagállamok.
Hogyan teljesített a 2021–2027-es uniós költségvetés, és milyen irányba tart a 2028–2034-es ciklus? Az EUYOU záróeseményén bemutatjuk a projekt eredményeit és javaslatcsomagját, valamint szakpolitikai vitát szervezünk a kohéziós politika jövőjéről.

A kezdeményezés célja, hogy csökkentse az európai védelmi piac töredezettségét, és előnyben részesítse az uniós gyártókat – számolt be a Politico.

Az elképzelés szerint az EU olyan „hasonló gondolkodású” harmadik országbeli vállalatoktól is vásárolhatna fegyvereket, amelyek biztosítani tudják a teljes ellenőrzést a termékek felett.

Az új stratégia Donald Trump amerikai elnök politikai irányváltására is válasz lehet, mivel Trump többször jelezte, hogy csökkentheti az amerikai katonai jelenlétet Európában és felfüggesztheti az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást. Az Európai Bizottság szerint Európa nem hagyatkozhat kizárólag az Egyesült Államokra biztonsági garanciák terén, és fokoznia kell saját védelmi erőfeszítéseit.

A dokumentumban hangsúlyozzák, hogy a NATO továbbra is az európai kollektív védelem alapja marad, ugyanakkor az EU-nak is nagyobb szerepet kell vállalnia saját biztonsága érdekében.

A tervezet egyik fő célja a védelmi kiadások növelése és a pénzügyi akadályok enyhítése. Az Európai Bizottság javaslatot tett egy 150 milliárd eurós hitelkeret létrehozására, amelyet a tagállamok védelmi beruházásainak finanszírozására fordíthatnának – számolt be a Financial Times.

Emellett lazítanának az uniós országok költségvetési szabályain is annak érdekében, hogy a tagállamok könnyebben növelhessék katonai kiadásaikat.

A közös adósság kibocsátásának ötlete, amelyet egyes tagállamok támogatnak, azonban egyelőre nem szerepel a tervezetben, mivel Németország és Hollandia ellenzi azt.

A védelmi stratégiában kiemelt figyelmet kapnak azok a területek, ahol Európának jelentős kapacitáshiánya van, például a lég- és rakétavédelem, a tüzérségi rendszerek, a lőszergyártás, a drón- és ellen-drón rendszerek, a katonai mobilitás, valamint a kiber- és elektronikai hadviselés. A dokumentum arra ösztönzi a tagállamokat, hogy védelmi kiadásaik legalább 35 százalékát közös beszerzésekre fordítsák, ezáltal növelve a hatékonyságot és csökkentve a költségeket.

A dokumentum részletezi az Ukrajna támogatására vonatkozó terveket is, mivel az orosz fenyegetés továbbra is fennáll.

Az EU 1,5 millió tüzérségi lövedék legyártását és légvédelmi rendszerek biztosítását tervezi Ukrajna számára, valamint folytatná az ukrán katonák kiképzését.

Emellett az unió bővítené az Ukrajnát érintő katonai mobilitási folyosókat és szorosabbra fűzné Kijev integrációját az uniós katonai finanszírozási programokba.

A stratégiai irányváltás célja, hogy Európa hosszú távon is képes legyen megvédeni magát és csökkentse függőségét az amerikai katonai támogatástól. Noha a védelmi politika továbbra is a tagállamok hatáskörében marad, az Európai Bizottság egyértelműen arra törekszik, hogy összehangoltabb és hatékonyabb védelmi együttműködést alakítson ki az EU-n belül.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Holdblog

Szegény, de szexi...

Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról

EUYOU – Mit tanultunk, és merre tovább az EU kohéziós politikájában?

EUYOU – Mit tanultunk, és merre tovább az EU kohéziós politikájában?

2025. július 14.

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet