Újabb bankot menthetnek ki, reagálnak a tőzsdék
Ami a tengerentúli helyzetet illeti, egyelőre nagy optimizmussal zsákolják a befektetők a részvényeket, de mint megtanulhattuk az elmúlt napok mozgásaiból, ez még nem feltétlenül azt jelenti, hogy végig a vevők maradnak majd fölényben. Fűti az otimizmust a hír, hogy a JPMorgan Chase és a Morgan Stanley is éppen tárgyalásokat folytathat a bajba jutott First Republic Bank esetleges tőkeinjekciójáról.
Remekül sikerült a zárás
A nap végéig kitartott a lendület az amerikai tőzsdéken, a Dow 1,2 százalékos emelkedése mellett az S&P 500 1,8 százalékkal került feljebb, a Nasdaq pedig 2,5 százalékos pluszban fejezte be a napot.
Megszólalt a bankcsődöt megjósoló befektető a válság várható alakulásáról
William Martin nemrég a Silicon Valley Bank összeomlása által előidézett, és ezekben a napokban is formálódó bankválság "nagy shortolójaként" lett ismert. A stratéga most elmondta, hogy szerinte milyen következményei lesznek az SVB bedőlésének.
89 000 eurós üzletet kötött a Masterplast
A Masterplast a Masterplast Italia 95,5 százalékos részesedéssel rendelkező tagjává válik.
Kitart az emelkedés
A kereskedés utolsó órájába fordulva továbbra is jó a hangulat az amerikai tőzsdéken, a Dow 1 százalékos emelkedése mellett az S&P 500 1,6 százalékkal került feljebb, a Nasdaq pedig már 2,4 százalékos pluszban van.
Mégsem veszi meg a Credit Suisse-t az UBS
A JPMorgan elemzői korábban három lehetséges forgatókönyvet vázoltak fel a Credit Suisse számára, ezek közül szerintük a legnagyobb esélye annak volt, hogy eladják a nagybankot - mint most kiderült, a felvásárlásos szcenáriót nem kultiválja sem a svájci vállalat, sem a vevőként fellépni vélt UBS.
Újabb bank kimentésére lehet szükség, már folynak a tárgyalások
A First Republic Bank közös kimentéséről tárgyalnak a legnagyobb amerikai bankok, az ügylet magában foglalhatna egy jelentős tőkeinjekciót a bajba jutott hitelező számára, közölték a The Wall Street Journal-al az ügyet ismerő személyek. A hírre megugrott a bajban lévő vállalat részvényárfolyama.
Remek a hangulat a tengerentúlon
Egyre feljebb és feljebb kúsznak a vezető tengerentúli tőzsdék, a Dow 0,9 százalékos emelkedése mellett az S&P 500 1,5 százalékos pluszban van, a Nasdaq pedig 2,1 százalékkal került feljebb.
Fűti az otimizmust a hír, hogy a Wall Street Journal beszámolója szerint több nagybank, köztük a JPMorgan Chase és a Morgan Stanley is tárgyalásokat folytatnak a bajba jutott First Republic Bank esetleges tőkeinjekciójáról. A lap által idézett források szerint lehetséges akár a teljes felvásárlás is, bár ezt az utat valószínűtlennek tartották a megkérdezettek.
Két százalék feletti mínuszban zárt a BUX
Két százalék feletti eséssel fejezte be a csütörtöki kereskedést a BUX index, miután az OTP és a Mol is komolyabb esést szenvedett el.
A nap végére feltámadtak az európai tőzsdék
A nap végére, az amerikai tőzsdei emelkedéssel párhuzamosan ismét lendületbe jöttek a vezető európai indexek, a záráshoz közeledve a DAX 1,5 százalékos, a CAC-40 pedig 2,1 százalékos pluszban jár.
Közel 5 százalékos mínuszban járt az OTP
Egyre lejjebb ütik az OTP részvényeit, már közel 5 százalékos mínuszban áll a hazai bankpapír.
Akvizíciót jelentett be az Akko Invest
Akvizíciót jelentett be az Akko Invest, amit saját részvényekből finanszíroz a vállalat.
Ma is kivégeznek egy amerikai bankrészvényt
Az amerikai tőzsdéken eséssel indul a nap, a Dow 0,6 százalékos, az S&P 500 0,4 százalékos, a Nasdaq 0,2 százalékos mínuszban nyitott.
Az amerikai pénzügyi szektorban ma is találni zuhanó papírokat, a First Republic Bank árfolyama több mint 35 százalékot esett, történelmi mélypontra. A vállalatot két hitelminősítő is leminősítette bóvli kategóriába és a Bloomberg értesülései szerint vizsgálják a stratégiai lehetőségeiket, akár a cég eladását is. Egy másik regionális bank, a PacWest Bancorp árfolyama is közel 14 százalékot esett.
Így reagáltak az EKB döntésére a tőzsdék
Az EKB kamatdöntésére megütötték az európai tőzsdéket, a reggeli plusz szinte teljesen elolvadt a DAX indexnél.
A reggeli helyzettel ellentétben az európai tőzsdékre általánosságban sem lehet már mondani, hogy jó lenne a hangulat, a vezető indexek felemás elmozdulásokat mutatnak.
A BUX indexet a gyengébben teljesítő között találjuk, csak a lengyel piac esett nagyobbat.
Bankcsőd: nem mindegyik európai bank van biztonságban az EKB szerint
Az EKB alelnöke, Luis de Guindos szerint néhány európai bank nincs biztonságban a Silicon Valley Bank bedőlésének hatásaitól – írja a Bloomberg.
Itt az EKB kamatdöntése: a bankcsődök nem riasztották meg a jegybankot
Az Európai Központi Bank mai ülésén 50 bázisponttal emelte meg az irányadó kamatot, azaz kitartott a februárban előrejelzett emelési mértéknél. Ez alapján az látszik, hogy a jegybank egyelőre nem riadt meg az európai és amerikai befektetőket látványosan aggasztó bankcsődöktől. Christine Lagarde jegybankelnök 14:45-kor tart sajtótájékoztatót.
Beindult az esés az OTP piacán
Délután ismét beindult az esés az OTP piacán, már közel 4 százalékos mínuszban jár a bankpapír, magával rántva a BUX indexet is, amely 1,7 százalékkal értékelődött le.
Már nem csak az OTP, a Mol is lefelé húzza a BUX indexet
Miközben az európai tőzsdéken kitartanak a pluszok, a BUX változatlanul 1 százalékos mínuszban áll, miután az OTP és a Mol is esik a blue chipek közül.
6 milliárd forintos kölcsönt törlesztett elő az Alteo
Előtörlesztette az Alteo a Wallis Asset Managementtől novemberben kapott 6 milliárd forintos kölcsönt – tette közzé az Alteo.
Tovább vették kedvenc részvényüket Warren Buffették
Warren Buffett cége, a Berkshire Hathaway öt hónapos szünet után tovább vásárolta az Occidental Petroleum részvényeit, a mostani tranzakciókkal együtt pedig már 23,1 százalékra növekedett a vállalat részesedése az olajtársaságban - írja a Reuters.
Európába is begyűrűzött a félelem - Hány élete maradt még a Credit Suisse-nek?
Vészhelyzeti mentőövet dobott a Credit Suisse-nek a svájci jegybank, aminek most úgy tűnik, a befektetők is örülnek, a bank jelentős pluszban nyitott ma reggel. Vannak azonban még csontvázak abban a szekrényben és a svájci nagybank elhasznált már pár életet.
Az megvan, hogy az OTP akkora, mint a második legnagyobb svájci bank?
Az elmúlt napokban megrendült a befektetői bizalom a második legnagyobb svájci bankban, a Credit Suisse-ben (CS), az árfolyam nagyot esett, ezzel pedig egy rövid pillanatra kisebb lett a bank kapitalizációja, mint az OTP piaci értéke. Ettől még a svájci bank szinte minden paraméterében (na jó, a profitban nem) nagyobb, mint a magyar bankcsoport, csak éppen a tőkepiacon ez nem tükröződik.
Nordtelekom részvények miatt csapott le az MNB, 15 millió forintos bírság lett a vége
Az MNB 14,9 millió forint bírságot szabott ki a Beltáv Vagyonkezelő Kft.-re a piaci visszaélésekről szóló uniós rendelet megsértéséért. Bár a társaság az érintett kibocsátó egyik vezetőjével szoros kapcsolatban álló személynek minősült, mégsem jelezte a tőzsdei cégnek és a jegybanknak, hogy a kibocsátó értékpapírjaival kötött ügyletei meghaladták a jogszabályi küszöbértéket.
Kezd elfáradni Európa is
Veszítenek a lendületből az irányadó európai indexek, de továbbra is pluszban állnak a szerdai záróértékhez képest, a DAX és a CAC-40 a nyitásban látott 1 százalék feletti plusz után már csak 0,5 és 0,6 százalékos erődösénél jár.
30 százalékos plusszal nyitott a Credit Suisse részvénye a mentőöv hírére
Azt követően, hogy tegnap történelmi mélypontra zuhant a Credit Suisse árfolyama, ma reggel 30 százalékos pluszba ugrott a papír a hírre, miszerint a svájci jegybank mentőövet dob a cégnek, aminek keretein belül fel is vesz egy jelentős hitelt a bank.
Emelkedik Európa, szárnyal a Credit Suisse
Emelkedéssel nyitottak az európai tőzsdék, a Stoxx 600 index 1 százalékot erősödött a nyitást követő percekben a bankpapírokkal az élen, de az energetikai és a kiskereskedelmi szektor indexét is a felülteljesítők között találjuk.
A mai felpattanás mögött a Credit Suisse-nek biztosított mentőöv áll, ennek megfelelően a svájci bank részvényei is szárnyalnak ma azután, hogy tegnap történelmi mélypontra zuhant a papírok árfolyama. A Credit Suisse 30 százalékos erősödéssel indította a kereskedést.
Nem ússza meg a magyar tőzsde az esést, hiába javul ma már a hangulat
Miközben az európai tőzsdéken emelkedésekkel indul a nap, a magyar részvénypiac esik, lereagálva a szerdai kereskedési szünnapunkon kibontakozó globális lejtmenetet.
Esik az OTP
Eséssel nyit a magyar tőzsde, a BUX 1 százalékos csökkenéssel kezdte a napot. A blue chipek közül az OTP részvényei teljesítenek a leggyengébben, 3 százalékos mínuszban áll a bankpapír, miközben a Mol emelkedik 0,4 százalékot. A Richter 0,3 százalékot, a Telekom 0,1 százalékot esett.
Eladja egyik cégét az SAP
Eladja a Qualtrics-ben birtokolt tulajdonrészét az SAP, a fogyasztói és ügyfélélmény menedzsment szoftvert fejlesztő cégből az SAP 423 millió darab részvényét a Silver Lake és a CPP Investments veszi meg 7,7 milliárd dollárért.
Bemutatta a ChatGPT kihívóját a kínai Google
A kínai Google-ként is ismert Baidu csütörtökön végre bemutatta a sokak által várt, mesterséges intelligenciával működő chatbotját, az Ernie Botot, amelyen a cég már évek óta dolgozik - írja a Reuters.
Mik az aktuális események a tőzsdéken?
- Vegyesen zártak tegnap a vezető amerikai részvényindexek, a Dow Jones 0,9 százalékkal került lejjebb, a S&P 500 0,7 százalék mínuszban fejezte be a napot, míg a Nasdaq 0,4 százalék pluszban fejezte be a napot.
- Az ázsiai tőzsdéken ma reggel felemás hangulat látszik, a Nikkei 2,04 százalékot esett, a Hang Seng 2 százalékos mínuszban van, míg a CSI 300 0,15 százalékkal került feljebb.
- Az európai tőzsdéken azonban már emelkedés jöhet csütörtök reggel, a határidős részvényindexek állása alapján a DAX 1,42 százalékot emelkedhet, a CAC 1,23 százalék pluszban nyithat, míg a FTSE 0,8 százalékkal kerülhet feljebb.
-
A felpattanás mögött az állhat, hogy a Credit Suisse svájci nagybank csütörtökön közölte, hogy 54 milliárd dolláros hitelt vesz fel a svájci központi banktól a likviditás és a befektetői bizalom megerősítése érdekében, miután részvényeinek zuhanása felerősítette a globális bankválsággal kapcsolatos félelmeket.
- Az amerikai határidős részvényindexek emelkedést vetítenek előre a piacnyitásra, a Dow Jones 0,01 százalékot emelkedhet, a S&P 500 0,06 százalék pluszban nyithat, míg a Nasdaq 0,14 százalékkal kerülhet feljebb.
Mi várható makro fronton?
Ma az USA-ban közlik a lakásépítési engedélyeket, ami a monetáris politika szempontjából fontos. Sokkal fontosabb esemény viszont az EKB kamatdöntő ülése. Az utána következő sajtótájékoztatóra is figyelni kell, Lagarde elnök ugyanis elmondhat valamit a jegybank terveiről a következő ülésekre.
2023. március 13. -március 19. Makronaptár | ||||||
Magyar makrogazdaság | ||||||
március | 14. | kedd | 8:30 | MNB | Statisztikai mérleg | febr. |
március | 14. | kedd | 8:30 | KSH | Építőipar | jan. |
március | 14. | kedd | 8:30 | KSH | Ipar (második becslés) | jan. |
március | 14. | kedd | 11:30 | ÁKK | 3 hónapos dkj aukció | |
március | 16. | csütörtök | 8:30 | MNB | Pénzforgalmi táblakészlet | Q4 |
március | 17. | péntek | 8:30 | MNB | Fizetési mérleg | jan. |
március | 17. | péntek | 8:30 | MNB | Nemzetközi tartalékok | febr. |
Nemzetközi makrogazdaság | ||||||
március | 14. | kedd | 8:00 | UK | Munkanélküliség | jan. |
március | 14. | kedd | 8:00 | EU | Ecofin-ülés | |
március | 14. | kedd | 13:30 | USA | Infláció | febr. |
március | 15. | szerda | 3:00 | Kína | Kiskereskedelem | febr. |
március | 15. | szerda | 11:00 | EU | Ipar | jan. |
március | 15. | szerda | 13:30 | USA | Kiskereskedelem | febr. |
március | 16. | csütörtök | 13:30 | USA | Lakásépítési engedélyek | febr. |
március | 16. | csütörtök | 14:15 | EU | EKB kamatdöntés | |
március | 16. | csütörtök | 14:45 | EU | Christina Lagarde sajtótájékoztatója | |
március | 17. | péntek | 11:00 | EU | Infláció (felülvizsgált) | febr. |
március | 17. | péntek | 15:00 | USA | Michigan-index | márc. |
Forrás: Portfolio-gyűjtés |
Mi történt eddig a tőzsdéken?
- A vezető amerikai, ázsiai európai és régiós részvényindexek közül idén 12,0 százalékos elmozdulással a Nasdaq index áll az élen, a sereghajtó 4,5 százalékos eséssel a BUX index.
- A hazai blue chipek közül idén a legjobban a Magyar Telekom részvénye teljesített 14,2 százalékos emelkedéssel, a sor végén a Richter papírja áll 11,4 százalékos eséssel.
- A fontosabb nyersanyagok közül év eleje óta az Arany árfolyama már 6,3 százalékot emelkedett.
Fontosabb instrumentumok | |||||||
Árfolyam | 1 nap | 1 hét | 1 hónap | Idén | 1 év | 5 év | |
Amerikai részvényindexek | |||||||
Dow Jones | 31 874,57 | -0,9% | -2,8% | -6,6% | -3,8% | -5,0% | 28,1% |
S&P 500 | 3 891,93 | -0,7% | -2,5% | -6,2% | 1,4% | -8,7% | 41,7% |
Nasdaq | 12 251,32 | 0,4% | 0,3% | -3,4% | 12,0% | -9,0% | 74,2% |
Ázsiai részvényindexek | |||||||
Nikkei | 27 229,48 | 0,0% | -4,3% | -1,0% | 4,3% | 7,4% | 24,9% |
Hang Seng | 19 539,87 | 1,5% | -2,6% | -6,1% | -1,2% | 6,1% | -38,0% |
CSI 300 | 3 986,9 | 0,1% | -1,2% | -3,3% | 3,0% | 0,1% | -2,7% |
Európai részvényindexek | |||||||
DAX | 14 735,26 | -3,3% | -5,7% | -5,0% | 5,8% | 5,9% | 19,4% |
CAC | 6 885,71 | -3,6% | -6,0% | -5,7% | 6,4% | 8,4% | 30,7% |
FTSE | 7 344,45 | -3,8% | -7,4% | -8,2% | -1,4% | 2,4% | 2,9% |
FTSE MIB | 25 565,84 | -4,6% | -8,4% | -7,1% | 7,8% | 8,8% | 12,6% |
IBEX | 8 759,1 | -4,4% | -7,5% | -5,8% | 6,4% | 6,4% | -9,6% |
Régiós részvényindexek | |||||||
BUX | 41 807,29 | 0,0% | -3,1% | -9,6% | -4,5% | -2,6% | 7,5% |
ATX | 3 148,43 | -6,3% | -11,5% | -9,2% | 0,7% | -1,8% | -8,0% |
PX | 1 312,14 | -3,2% | -6,9% | -6,7% | 9,2% | 0,8% | 17,6% |
WIG20 | 56 844,08 | -2,6% | -7,0% | -6,2% | -1,1% | -6,3% | -7,1% |
Magyar blue chipek | |||||||
OTP | 9 900 | 0,0% | -2,5% | -12,2% | -2,1% | -17,8% | -15,6% |
Mol | 2 460 | 0,0% | -6,1% | -12,0% | -5,5% | -5,0% | -18,3% |
Richter | 7 350 | 0,0% | -2,1% | -7,4% | -11,4% | 2,9% | 32,0% |
Magyar Telekom | 387 | 0,0% | -1,4% | 6,2% | 14,2% | -1,8% | -12,7% |
Nyersanyagok | |||||||
WTI | 67,51 | -5,2% | -11,8% | -14,1% | -15,9% | -30,0% | 10,4% |
Brent | 74,9 | -3,3% | -9,5% | -12,2% | -11,8% | -24,5% | 15,1% |
Arany | 1 929,14 | 1,3% | 6,0% | 5,2% | 6,3% | 0,2% | 46,5% |
Ezüst | 21,93 | 0,3% | 9,3% | 1,3% | -7,7% | -12,0% | 33,6% |
Devizák | |||||||
EURHUF | 400,0750 | 2,4% | 5,8% | 5,1% | -0,1% | 7,6% | 28,5% |
USDHUF | 379,7760 | 4,2% | 5,9% | 6,6% | 1,2% | 12,1% | 50,3% |
GBPHUF | 452,8149 | 2,6% | 6,5% | 5,8% | 0,2% | 2,6% | 28,4% |
EURUSD | 1,0535 | -1,8% | -0,2% | -1,3% | -1,3% | -4,0% | -14,5% |
USDJPY | 134,3300 | 0,0% | -1,9% | 0,0% | 0,8% | 13,6% | 26,7% |
GBPUSD | 1,2031 | -1,0% | 1,6% | 0,2% | 0,0% | -7,9% | -13,7% |
Kriptovaluták | |||||||
Bitcoin | 24 368 | -1,5% | 12,3% | 0,1% | 46,8% | -38,0% | 194,8% |
Állampapírok | |||||||
10 éves amerikai állampapírhozam | 3,48 | -5,1% | -12,5% | -8,9% | -9,1% | 61,2% | 23,3% |
10 éves német állampapírhozam | 2,12 | -13,6% | -19,8% | -13,2% | -17,3% | 635,8% | 268,5% |
10 éves magyar állampapírhozam | 8,81 | 0,0% | -0,9% | 6,1% | -4,8% | 47,8% | 222,7% |
Forrás: Refinitiv, Portfolio |
Címlapkép forrása: xPACIFICA
Szétverték a svájci nagybankot, most vészhelyzeti mentőövet dobtak nekik
A Credit Suisse svájci nagybank csütörtökön közölte, hogy 54 milliárd dolláros hitelt vesz fel a svájci központi banktól a likviditás és a befektetői bizalom megerősítése érdekében, miután részvényeinek zuhanása felerősítette a globális bankválsággal kapcsolatos félelmeket - írja a Reuters.
Szétvert forint, zuhanó részvények - Csúnya esésből maradtunk ki, míg mi március 15-öt ünnepeltük
Nem állt meg az élet a világ tőzsdéin míg nálunk a március 15-i ünnepségek zajlottak, miközben a magyar tőzsde zárva volt, az európai és az amerikai részvénypiacok masszív esésbe kapcsoltak, a forintot is megütötték. Ha az alapján kellene megmondani, mi lesz csütörtökön a magyar részvényekkel, az OTP-vel vagy a Mollal, hogy a régiónkban, mondjuk az osztrák és a lengyel piacon mi történt, akkor nem sok jót jósolnánk a magyar papíroknak. Az aggodalmakat valamelyest enyhítheti, hogy az amerikai részvénypiacokat valamennyire visszahúzták szerdán, és csütörtök reggel a határidős piacok éppen felfelé mutatják az irányt.
Csúnyán alakult a nap a tőzsdéken, de Amerika végül elkerülte a súlyos mínuszokat
Komoly emelkedéssel zártak tegnap az amerikai és európai piacok, de ennek vége: az európai indexek mély visszaeséssel zártak és a tengerentúlon is megjelentek a mínuszok. A Credit Suisse történelmi mélypontra került. A magyar tőzsde a március 15-i ünnep miatt ma nem tart nyitva, és fontos adatközlést sem várunk idehaza. Nem úgy külföldön, ahol az EU-ból, az USA-ból is konjunktúraadatok érkeztek, a legfontosabb piacmozgató tényezők viszont ma is az amerikai bankrendszerről szóló hírek lehetnek. Emellett a piac már készülhet a holnap EKB-kamatdöntésre is.
Kiszivárgott: az EKB-t nem hatotta meg a bankcsőd, tovább durvulnak a héten
Az Európai Központi Bank a bankrendszerre nehezedő nyomás ellenére kitart az 50 bázispontos emelés mellett holnap, mivel az inflációt továbbra is túl magasnak értékelik, és a következő évekre is tartósan magas inflációval számolnak – írja a Reuters központi banki forrásokra hivatkozva.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ