
A cukorbetegség az egyik legelterjedtebb krónikus betegség világszerte, és a vele járó szövődmények súlyos következményekkel járnak mind az egyének, mind az egészségügyi rendszer számára. Egy új, magyarországi tanulmány – melynek szerzői Elek Péter, Mayer Balázs és Varga Orsolya – most azt mutatja meg, hogy
a szövődmények előfordulása és súlyossága szoros kapcsolatban áll a lakóhely társadalmi-gazdasági jellemzőivel – különösen a munkanélküliségi rátával.
A kutatás cukorbetegekre vonatkozó teljes körű, 2010 és 2017 közötti adminisztratív egyéni szintű egészségügyi adatokat használt fel, és az úgynevezett aDCSI (adapted Diabetes Complications Severity Index) mutatóval mérte a szövődmények súlyosságát. Ez a mérőszám hét terület szövődményeit (szemészeti, vese-, szív- és érrendszeri, agyi érrendszeri, perifériás érrendszeri, idegrendszeri és metabolikus szövődményeket) osztályozza egyes vagy kettes értékkel súlyosságuk szerint, majd összesítés után az index értéke 0 és 14 között változhat.
Ahol nagyobb a munkanélküliség, súlyosabb a betegség
Az elemzés alapján a cukorbetegek átlagos aDCSI pontszáma 1,6 volt, a leggyakoribb szövődmények a szív- és érrendszeri problémák (az esetek 41%-ában), míg a szemészeti, agyi érrendszeri és idegrendszeri szövődmények 14–24% között mozogtak (lásd az alábbi ábrát).

A tanulmány azt állapította meg, hogy azokon a településeken, ahol a munkanélküliségi ráta meghaladja az országos mediánt, magasabb a cukorbetegség előfordulása és gyakrabban jelentkeznek súlyos szövődmények.
Eredményül azt kaptuk, hogy egy százalékpontos növekedés a munkanélküliségi rátában átlagosan 2,1%-kal magasabb aDCSI értéket eredményezett.
Ezek az eredmények akkor is megmaradtak, amikor az életkori csoportokat, a nemet, a diabétesz típusát (1-es vagy 2-es típusú cukorbetegség), az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést (a háziorvosi praxisok betöltöttségét, az egy lakosra eső járóbeteg szakorvosi órák és kórházi ágyak számát), a település típusát, a diplomás lakosok arányát és a település egy főre eső jövedelmét figyelembe véve hasonlítottuk össze az alacsonyabb és magasabb munkanélküliségű településeken élő cukorbetegeket.
A kutatás azt is megvizsgálta, hogy a lakóhely munkanélküliségi rátája milyen kapcsolatban áll a cukorbetegek halálozásával. Azt találtuk, hogy 1 százalékponttal nagyobb települési munkanélküliségi ráta 1%-kal növeli a cukorbetegek öt éven belüli kórházi halálozásának esélyét („odds”), figyelembe véve az életkori csoportokat, nemet és a diabétesz típusát. Ha a szövődmények előfordulási gyakoriságát vagy a súlyossági indexét is beszámítottuk a modellekbe, a halálozási esélykülönbségek már kisebbek lettek. A súlyosabb szövődmények közül főként a vese-, a szív- és érrendszeri és a perifériás érrendszeri érintettség növelte a halálozás esélyét.
A társadalmi egyenlőtlenség egészségügyi kockázatai
Mindezekből következik a kutatás egyik legfontosabb megállapítása, hogy
a társadalmi-gazdasági hátrány nemcsak a cukorbetegség kialakulásának kockázatát növeli, hanem annak lefolyását is súlyosabbá teszi.
A magasabb munkanélküliségi rátájú térségekben élő betegek valószínűleg később kerülnek diagnózisra, kevésbé hozzáférhető számukra a szakszerű ellátás, és így nagyobb eséllyel alakulnak ki súlyos szövődmények.
Az eredmények alapján érdemes lenne külön figyelmet fordítani a magas munkanélküliségű térségekben élő cukorbetegekre, és ezekben a térségekben megerősíteni a háziorvosi és szakellátást.
Elek Péter a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK) Közgazdaságtudományi Intézete és a Budapesti Corvinus Egyetem munkatársa,
Mayer Balázs a Budapesti Corvinus Egyetem munkatársa,
Varga Orsolya a Debreceni Egyetem munkatársa.
A cikk a szerzők véleményét tükrözi, amely nem feltétlenül esik egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Az áram az új olaj? Az elektroállamok előretörése mindent megváltoztat
Sürgős teendő maradt el.
Figyelem: a nagy rali után látványosan elfordultak a profik ezektől a részvényektől
Érdemes rájuk hallgatni?
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Milliárdokért vert dobra ingatlanokat Budapesten a belvárosi önkormányzat
Nem csak az állam tart végkiárusítást.
Drámai előrejelzést kapott Magyarország: itt vannak a lesújtó térképek
Újra súlyossá válhat a helyzet.
Hoppon maradt a gazdag európai ország, Ukrajna kapja meg a hőn áhított amerikai szuperfegyvert
Úgy néz ki, Trump valóban komolyan gondolja Kijev támogatását.
Megmutatja Brüsszel Trumpnak, ki az európaiak istene
Ott csapnának oda az amerikai gazdaságnak, ahol a legjobban fáj.
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.
A szegényeket nem, de az adófizetőket az út szélén hagyják
Sokan találkozhattak már olyan, Amerikából származó videókkal, ahol kórházi betegek mutogatják a forintban akár több tíz millióra rúgó számlájukat. Erre a magyar "ingyenes" közegészs
Nulla kamat, nulla önerő - és mégis működhet?
A GINOP Plusz új forgóeszköz hitele lehet a 2025-ös év legpraktikusabb KKV finanszírozása.
Egészségpénztári adókedvezmény lakáshiteleseknek: új lehetőség azonnali törlesztésre
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Egészségpénztári adókedvezmény lakáshiteleseknek: új lehetőség azonnali törlesztésre Jelentős könnyítést fogadott el az Országgyűlés a laká
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé
SPB: Szigorító intézkedések és növekvő infláció határozhatja meg a román kötvénypiacot a közeljövőben
A román kötvénypiacot a közeljövőben várhatóan egyrészt a növekvő infláció, másrészt a költségvetési hiány csökkentésére irányuló szigorító intézkedések határozzák meg. A kis


Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?