Nem ért egyet a GVH döntésével a Digi, folytatódik a fúzió az Invitellel

Múlt héten jelentette be a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), hogy visszavonta a Digi/Invitel-fúziót engedélyező határozatát, 90 millió forint bírságot szabott ki a Digire, és új eljárást is indított. A Digi egy ma kiadott közleményben igyekszik tisztázni a helyzetet, ebből kiderül, hogy a GVH vizsgálata nem érinti az Invitel működését, csak néhány településre korlátozódik, ráadásul a GVH új eljárása nem befolyásolja a Digi-Invitel fúzió végrehajtását. A Digi nem ért egyet a GVH döntésével, mivel szerinte hiánytalan és pontos információk nyújtásával jóhiszeműen járt el az alapeljárás során.

Félrevezették a GVH-t, megfúrta a Digi és az Invitel gigafúzióját

Félrevezető közlés miatt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) - 90 millió forint bírság kiszabása mellett - visszavonta a Digi/Invitel-fúziót engedélyező határozatát, és egyúttal új eljárást is indított, amely a megtévesztés által érintett piacok újbóli értékelését célozza. A hatóság a felek kérelmére - gazdasági érdeküket és az előfizetői szolgáltatások folytonosságát mérlegelve - engedélyezte az új eljárás lezárásáig az összefonódás végrehajtásának folytatását a tranzakció többi részét illetően kirendelt ellenőrző biztos felügyelete mellett.

Felbolydult a magyar távközlési piac, a változásoknak messze nincs vége

Nagy átalakuláson megy keresztül a hazai távközlés, egymást érik a tranzakciók, az iparági konszolidációból az Invitel-csoport is kivette a részét, amelynek a lakossági üzletágát a Digi vásárolta meg, a vállalati üzletága pedig Invitech néven különálló ICT-szolgáltatóként működik. Az Invitech vezérigazgatójával, David Blunckkal beszélgettünk a forrongó magyar telco piacról, állami telekomcégről, különadókról, gyengülő forintról és a távközlési szektorban is jellemző szakemberhiányról.

Új piacvezető telekomcég jött létre Magyarországon

Az Invitel lakossági üzletágának megvásárlásával a Digi Csoport átvette az első helyet a vezetékes televíziós piacon, valamint a vezetékes internet- és telefon szegmensben a második helyre lépett a szolgáltatók versenyében. Mindemellett a Digi hazai növekedése is folytatódhat, egy másodlagos tőzsdei bevezetés sincs kizárva Budapesten - mondta el a Portfolio-nak adott interjúban Ryszka Sambor, a Digi Kft. ügyvezető igazgatója. Gereben András, az Equilor Befektetési Zrt. elnöke, a Digi-Invitel-tranzakciót lebonyolító Equilor Corporate Finance képviselője hozzátette: nagyot nyerne a magyar tőzsde egy újabb telekom cég megjelenésével, a szektorban látott fokozott M&A-aktivitás pedig továbbra is fennmaradhat, miután a nagyobb szereplők a még a piacon lévő kisebb szolgáltatók felvásárlásával bővülhetnek.

Jóváhagyta a GVH a Digi és az Invitel fúzióját

A Gazdasági Versenyhivatal feltételek és kötelezettségek előírása mellett járult hozzá ahhoz, hogy a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. megszerezze az Invitel Távközlési Zrt.-t.

Ki az, aki belefogna egy vállalkozásba, tudva azt, hogy biztosan veszteséges lesz?

A hazai távközlés nagyobb szereplőinek vagy van vezetékes hálózatuk, és fejlesztik is azt (Magyar Telekom, UPC, DIGI/Invitel), vagy nem elsődleges prioritás a vezetékes szolgáltatás (Telenor), a sorból azonban kilóg a Vodafone, amely a vezetékes szolgáltatások területén is erősítene, a magas nagykereskedelmi árak miatt azonban egyelőre nem fér hozzá a piachoz. A hazai szabályozó, az NMHH ugyanis "alulról építkező" költségmodell alapján határozta meg a nagykereskedelmi árat, és nem vizsgálta azt, hogy a nagykereskedelmi szolgáltatók mennyiért kínálják a nagykereskedelmi szolgáltatásra ráépülő előfizetői szolgáltatásokat. A szolgáltatók által megadott előfizetői listaárak ugyan számos esetben magasabbak az NMHH által számított nagykereskedelmi áraknál, azonban a tényleges értékesítési árakra ez nem igaz, emiatt többek között a Vodafone gyakorlatilag nem tud új termékkel a piacra lépni. Budai J. Gergővel, a Vodafone Magyarország vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk a kialakult helyzetről.

Nyilvános, mennyiért viszi a Digi az Invitel lakossági üzletágát (2.)

Nyilvános, mennyiért viszi a Digi az Invitel lakossági üzletágát (2.)

Pénteki közleményében jelentette be az Invitel Csoport, hogy értékesítette a lakossági és kisvállalati üzletágát jelentő Invitel Távközlési Zrt. részvényeit, a vevő a Digi. A vételárat az Invitel teljes mértékben egy másik cégébe forgatja át. Ezzel a Digi újabb nagy szeletet hasít ki a hazai piacból.

Hat év alatt 331 milliárd forintot vitt ki a Telenor az országból

Hat év alatt 331 milliárd forintot vitt ki a Telenor az országból

A nagy magyarországi távközlési cégek bevételei mérsékelten csökkentek tavaly, a profitjuk viszont megugrott, részben ezért voltak képesek az egy évvel korábbinál jóval magasabb osztalékot fizetni tavaly tulajdonosaiknak. Az osztalékfizetésben ismét a Telenor járt élen, tavaly 33 milliárd, az elmúlt három évben 141 milliárd, az elmúlt hat évben pedig közel 331 milliárd forint osztalékot utalt ki a magyar cég az anyavállalatának.

63 milliárd forintért veszik meg az Invitelt

Már az idei első negyedévben új tulajdonosa lehet az Invitel Csoportnak, a vásárló egy magántőke alap, amely összesen 63 milliárd forintot fizet a távközlési cégért.

5 év alatt 300 milliárd forintot vettek ki a Telenorból

Tavaly tovább emelkedtek a nagyobb hazai távközlési vállalatok bevételei, a kisebb cégek árbevétele viszont csökkent, abban viszont egységes a kép, hogy a vállalatok eredményessége nagyot esett, a UPC és az Invitel újra veszteséges lett. A távközlési cégek 2015-ös beszámolóiból az is kiderül, hogy a Telenor a 2014-es 60 milliárd után csak közel 48 milliárd forint osztalékot fizetett a 2015-ös eredménye után, és két év kihagyás után a Magyar Telekom is fizetett osztalékot. (A Vodafone 2015-ös számai jelenleg még nem elérhetők, mivel a cég pénzügyi éve az anyacéghez igazodva egy negyedévvel elcsúsztatott, március végével ér véget)

40 milliós bírságot szabott ki az NMHH egyoldalú díjemelés miatt

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 40 millió forint bírságot szabott ki az Invitel Távközlési Zrt.-re, mert a társaság egyoldalúan, a jogszabályban szereplő korlátokat figyelmen kívül hagyva emelt havi és forgalmi díjakat a telefon-, az internet- és a televízió-előfizetéseknél - közölte a hatóság hétfőn az MTI-vel. Az Invitel elemzi a határozatot, ezután dönt az esetleges jogorvoslati lépésekről.

60 milliárd forintot vettek ki a Telenorból

A 2008-as válság és az elmúlt években a hazai működési környezetben bekövetkezett sokkok (különadók, rezsicsökkentések stb.) után stabilizálódtak a hazai távközlési cégek bevételei, a legnagyobb vállalatok azonban nagyon eltérő pályán mozognak. A Magyar Telekom és a Telenor működése stabilnak mondható, a Digi egyre nagyobbra nő és tavaly már csinos profitot ért el, ezzel szemben az Invitel bevételei 2008 óta minden évben estek, és már üzemi szinten is veszteséges a cég, de így van ezzel a Vodafone is, amely évek óta veszteséget termel és még a jó években is a versenytársakénál jóval alacsonyabb marzsokat ért el. Tavaly két társaság fizetett osztalékot: az évek óta nyereséges Digi tulajdonosai közel 10, a Telenor nagytulajdonosai pedig 60 milliárd forintot vettek ki a cégből.

Nyereséges a Telekom és a Telenor, szenved a Vodafone és a UPC

Tavaly végre elindult a növekedés a hazai távközlésben, a bevételek bővülése mögött részben sikeres növekedési fókuszú üzleti modellek alkalmazása és a lakossági fogyasztás élénkülése áll. Értelmezhető profitot azonban továbbra is csak a Magyar Telekom és a Telenor képes elérni tartósan, a Digi korábban veszteséges volt, de már látszik a fordulat, a UPC és a Vodafone évek óta veszteséges. Nagyjából ez a kép rajzolódik ki a magyarországi távközlési cégek éves beszámolóiból.

Eladó az Invitel - Ki veszi meg?

A TMT Finance információi szerint a Mid Europa Partners magántőke-befektető társaság azt tervezi, hogy eladja a második legnagyobb magyarországi vezetékes távközlési szolgáltatót, az Invitelt, amelyben 2009-ben szerzett irányító tulajdonrészt.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Eljöhet a benzinkutak bosszúja
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.