Közzétette legfrissebb statisztikáit az európai országokban várható élettartamról az Eurostat. Ezek alapján a spanyol fővárosban élő nőknek a legmagasabb a várható élettartama, ami majdnem 10 évvel hosszabb, mint a budapesti nőknek.
Ahogy minden évben, idén is közzétette az Eurostat a fontosabb és érdekesebb, európai országokat érintő statisztikai adatokat. Ezek között lesújtó statisztikákat találni a magyarok mindennapjairól. Tudtad, hogy Magyarország is azon országok közé tartozik, ahol az egyik legalacsonyabb a férfiak születéskor várható élettartama? És azt, hogy 10% felett van azon magyar fiatalok aránya, akik nem dolgoznak, és nem is tanulnak? A jelentés kitér még a nők és férfiak fizetése közötti különbségekre, az elszegényedés veszélyére és arra is, hogy a magyarok 40%-a nem képes megfizetni egy hét nyaralást sem egy évben.
2021-ben 74,3 év volt a születéskor várható élettartam Magyarországon, ami a 2020-as évhez viszonyítva 1,4 éves csökkenést jelent. Ilyen mértékű várható élettartam zsugorodásra az Eurostat által az 1960-as évektől vezetett statisztika szerint még egyszer sem volt példa idehaza. Öröm az ürömben, hogy az egy év alatt bekövetkezett romlás egyáltalán nem kiemelkedő EU-s szinten, így hazánk relatív pozíciója legalább nem romlott. Az EU-s országok között ugyanakkor volt átrendeződés.
Három évvel esett vissza a születéskor várható élettartam New York államban 2020-ban, a koronavírus első évében. A CDC adatai szerint ez a legnagyobb visszaesés az összes állam között – számol be a hírről a Bloomberg.
Mindeddig azok a britek, akik nyugdíjcélú megtakarításokban helyezték el a pénzüket, 55 éves koruk elérésekor rendelkezhettek az addig összegyűjtött megtakarításuk sorsáról, tehát akár a teljes összeget is kivehették. Egy új törvénymódosítás alapján azonban nemcsak, hogy növelték ezt a korhatárt 57 évre, hanem azt a kiskaput is bezárták, hogy más nyugdíjalapokba áttranszferálva a pénzt, megmaradjon 55 éves korban ez a lehetőség – számol be a hírről a Financial Times.
Egyáltalán nem volt túlzás, amikor a koronavírus-járványt sokan egy olyan láthatatlan ellenséghez hasonlították, amellyel háborúban áll a világ. A 2020-as magyarországi csata eredményeit illusztrálják a KSH friss adatai, amelyek a várható élettartam drasztikus visszaesését mutatják. A rossz hír az, hogy minden bizonnyal a 2021-es halálozási adatok is kellemetlenek lesznek. De mi vár ránk a Covid-járvány után?
A születéskor várható élettartam már jó ideje növekvő pályán mozog az EU-ban, ami a munkában töltött évek számára és a nyugdíjas évekre is kihatással van. A friss adatok szerint 2004 és 2019 között az EU-ban foglalkoztatott felnőttek száma 11,1%-kal nőtt, az 55-64 év közötti foglalkoztatottaké viszont ennél sokkal gyorsabb ütemben, 89,8%-kal. Magyarországon 2004 és 2019 között elsősorban az 55-64 év közöttiek foglalkoztatottsága ugrott meg jelentősen. Ezzel párhuzamosan, míg 2000-ben a magyar nők átlagosan 25 évet, a férfiak 30 évet dolgoztak, 2019-ben a nők már 31-32 évet, a férfiak 37-38 évet töltöttek a munka világában.
Nagyon jelentős nyugdíjkorhatár-emelés jöhet Magyarországon a hazai vezérigazgatók szerint a következő években, derült ki a Portfolio-nak megküldött PwC-felmérésből. A hazai vezérigazgatók ugyanakkor abban is bíznak, hogy a várható élettartam is jelentősen emelkedni fog.
Észak-Magyarország régiójában az egyik legrosszabb a helyzet a várható élettartam tekintetében az egész Európai Unióban, férfiak és nők esetében egyaránt.
Az életszínvonal javulásával és a jobb egészségügyi ellátással a születéskor várható élettartam is folyamatosan emelkedik a világon, de az öregedő társadalom néhány éven belül komoly problémákat okozhat. 2050-re a 65 éves és az a felettiek aránya a mostani duplájára nő, az élelmiszertermelést pedig 70%-kal kell növelni ahhoz, hogy 2050-re senki ne éhezzen.
Mind a hét magyarországi régióban 78 év alatt volt a születéskor várható átlagos élettartam 2014-ben, azaz 4-6 évvel rövidebb életre számíthattak a magyarok annál, mint ami az EU-átlag volt - derült ki az Eurostat néhány hete frissített nagy adatbázisából. A tengerparti térségekben élőknél sajnos gyakran 6-10 évvel rövidebb életre számíthatnak a magyarok.
A magyar népesség egészségi állapota nemzetközi összevetésben rossz és elmarad az ország gazdasági fejlettsége által indokolt szinttől is. Pedig a gazdasági növekedés szempontjából egyik legfontosabb tényezőben, a humán tőkében rejlő potenciált éppúgy befolyásolja az egészségi állapot, mint a képzettség szintje, hiszen meghatározza a munkaerőpiaci részvételt és termelékenységet is.
Az OECD jóléti szintet mérő mutatószámai közül az egészségi helyzet indikátora Magyarországon bizonyul a legrosszabbnak a 34 országot lefedő felmérés szerint. Sokkal korábban halunk, mint az európai, vagy a hasonló fejlettségű országban élő társaink.
Prevost nem volt kifejezetten esélyes, nagyon kevesen fogadtak rá.
Várhatóan többen is követik majd a példájukat.
Obszcén, diszkriminatív és elutasító.
Szerintük megváltozott a helyzet.
Úgy néz ki, mégsem zárult le a béketeremtés.
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?