
Ha egy emberöltőt nézünk - 1990 óta - akkor nagyon dinamikus növekedést mutat az unió gazdasága, ezen belül is Közép-Európa látványos konvergenciája látható, de a kelet-közép-európai országok között a magyar dinamika az utóbbi években megtorpant – kezdte előadását Borbély Gábor, a CBRE kutatási igazgatója.
Az ingatlanbefektetői piacot tekintve jellemzően a GDP 1-2 százaléka megy a kereskedelmi ingatlanpiacra. Sokáig nálunk is ez az arány volt a jellemző, de mostanra a töredékére zuhant vissza. Bizonyos – érett piaccal rendelkező - országokban viszont ennél sokkal magasabb az arány, ami elsősorban az intézményi lakáspiacnak köszönhető, de ez Magyarországon teljesen hiányzik.
Az eszközosztályok arányát tekintve európai szinten az iroda térvesztése látható, minden másnak van egy erős felfutása.
Az idei első félévben Magyarországon 150-160 millió euró volt az ingatlanbefektetési volumen, ami extrém alacsony mérték. Csehországban és Szlovákiában már látható az emelkedés, Lengyelországban mérsékeltebb a növekedés. Magyarországon a hazai tőke aránya 80 százalék, a külföldi tőke abszolút mélyponton van -tette hozzá.
Milyen az egyes szegmensek megítélése?
Európa jövedelemarányosan nézett legdrágább lakáspiacai jellemzően Kelet-Európában találhatók.
A befektetői preferenciák szerint továbbra is az ipari szegmens a legkedveltebb,
ezt követi a multifamily, az iroda, a retail, a hotel, majd a PBSA (student housing) és finanszírozási szempontból is ez a preferencia látható – emelte ki a szakértő.
A régiós fővárosokban jelentős állománynövekedés történt az irodapiacon, és ez alól Budapest sem kivétel. Eközben a hozamszintek egy hullámvasúton voltak, de 20 éves viszonylatban azért látható a hozamcsökkenés, a régió csatlakozott a „core” nyugat-európai piacokhoz.
A logisztikai piac lassabban indult be, de az utóbbi időben robbanásszerűen fejlődik, noha még mindig van tér a további növekedésre.
Retailben a nemzetközi márkák választékát nézve abszolút alulreprezentált Magyarország. A kiskereskedelmi fogyasztásbővülés a következő 5 évben Budapesten lehet a legerősebb.
A hotelben is nagy növekedést várunk, Prága mellett mi vagyunk a régió másik központi desztinációja. A hotelpiac reneszánszát éli, de nagyon erősen el van tolódva Budapest a luxus irányába, miközben az economic szegmensben is lenne tér a bővülésre – világított rá Borbély Gábor.

Az ingatlanpiac kihívásai
Mi a legnagyobb problémák ma az ingatlanpiaccal? Mik lesznek a jövő legfontosabb irányai? Mire kell kiemelten odafigyelnünk? - tette fel a kérdéseket Ditróy Gergely, a Portfolio Csoport üzletfejlesztési igazgatója.
Egy világválság idején teljesen másként látjuk a piacot, mint utólag visszatekintve.
A legnagyobb probléma most, az, hogy a tőke szerkezete nem egészséges: kevés a külföldi tőke és jelentősek az állami beavatkozások.
A magyar és a külföldi intézményi tőke nincs elég nagy mértékben jelen a piacon. Visszatekintve főleg makrokritikákat látok, de ezt az adott pillanatban nehéz meglátni -mondta el Futó Gábor, Futureal-csoport társalapítója és társtulajdonosa.
Én kevésbé makro, inkább mikro oldalon látom az elmúlt évek hibáit, például a transzparencia hiányában, ami beépül a yieldekbe és az árazásokba.
-emelte ki Jellinek Dániel, az Indotek Group partnere, vezérigazgatója. Másik hibának azt tartja, hogy nem figyelünk az oktatásra és a következő generáció képzésére. Emellett gyakran másokra mutogatunk ahelyett, hogy magunkra figyelnénk, de nem tettünk eleget azért sem, hogy a magyar piac megítélése nemzetközi szinten kedvező legyen.
"Egyszer egy buddhista szerzetes mondta nekem, hogy minden pontosan úgy történik, ahogy történnie kell, de hozzátette, hogy ezt az adott élethelyzetben nehéz felismerni" - hangsúlyozta Steinberg Noah FRICS, a WING elnök-vezérigazgatója.
A nehézség az, hogy a döntést viszont az adott pillanatban kell meghozni. A külföldi tőkearány alacsony, így ha nem jön ide a külföldi tőke, akkor hazai tőkéből kell a feladatokat megoldani, de például mi külföldön is jelen vagyunk. Mindig figyelni kell arra, ami az adott pillanatban történik.
A magyar intézményi tőkebefektetőknek sokkal proaktívabbnak kellene lenniük
- világított rá a vezérigazgató.
Futó Gábor hozzátette, hogy
az ország piaci megítélését nem a piaci szereplők, hanem a politika határozza meg.
Rossz formában van az a pénz, amit a magyarok Magyarországon fektetnek be. A SZIT-ek sem fejlődnek eléggé, de a tőke sem stabil. Azok az alapok, amiken a tőke áll, egyike sem stabil, miközben az a tőke, amit be lehetne vonni, rendelkezésre áll. Ehhez kellene a szabályozásokat alakítani. A külföldi tőke bevonzása is nagyon fontos lenne transzparencia és kommunikáció által, hogy újra virágozzon a befektetői élet.

Mi a jövő legfontosabb iránya?
A legtöbben a közönségből a generációs, demográfiai és munkaerőkihívásokkal kapcsolatos kihívásokat tartják problémának, de a klímakatasztrófára való felkészülés és a digitalizáció/AI is fontos kérdések szerintük.
Noah Steinberg szerint a szakma alapja, hogy a cashflow pozitív legyen, így olyan épületeket kell létrehozni, ami vonzó a végfelhasználók számára. Ebben kell megtalálni az AI, a fenntarthatóság stb. szerepét.
Futó Gábor szerint a klímaváltozás és az AI a két legnagyobb kihívás most a világban. Kiemelte, hogy az ingatlanpiacon is egy nagyon durva szabályozás jön ebben, pl. a CO2 kibocsátás terén. Ez nagyon jelentős CAPEX költséget fog eredményezni, ki kell találni, hogy a meglévő állományt hogyan lehet átállítani, de ehhez nincs elég kapacitás. A kérdés, hogy mi lesz így a régebbi épületekkel. Kiemelte, hogy világszinten hatalmas problémákat okoz az a lakásárak infláció feletti növekedése, de az építőipari innováció hiánya miatt ez a trend a jövőben is folytatódhat.
Jellinek Dániel a piac átláthatóságának fontosságára hívta fel a figyelmet, majd elmondta, hogy
a környezetvédelem fontos, de eközben az európai piac az amerikai és az ázsiai piacokkal is versenyez.
A mostani termelési hatékonyság mellett nem lehet versenyképesnek lenni - hívta fel a figyelmet.
Címlapkép forrása: MARTON MONUS
Extrém ötlettel állt elő Netanjahu: ehhez a hadseregnek is lesz egy-két szava
Végrehajtják majd a parancsot, de van pár aggály.
Videó jött a London melletti repülőgép-balesetről: súlyosnak tűnik a helyzet
Óriási a füst, hatalmas robbanás történhetett.
Repülőgép-baleset történt London mellett: hatalmas robbanás rázta meg a repteret
Egy B200 Super King Air zuhant le.
Mélyül az Epstein-botrány: ezt már Donald Trump sem hagyhatta szó nélkül
A MAGA tábor már Pam Bondi lemondását követeli.
Irán bejelentette: hajlandók tárgyalni, de van egy feltételük, ami miatt minden borulhat
Nyitottak az egyeztetésre, de csak egy feltétellel.
Visszaállítaná a sorkatonaságot Európa egyik legerősebb vezetője
"Más jellegű lesz, mint ami korábban volt."
Bejelentette Zelenszkij: megvan a csodafegyver a csatateret uraló drónokkal szemben
Remekül teljesítenek ezek az eszközök.
Szegény, de szexi...
Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról
Top 10 osztalék részvény - 2025. július
Július elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatbanElőző hón
Mi a baj a statisztikáról szóló törvény új, anonimizálásra vonatkozó definíciójával?
A Magyarország versenyképességének javítása érdekében egyes törvények módosításáról szóló 2025. évi LXVII. törvény* több ponton is módosította a hivatalos statisztikáról szóló
Hulladékhő újragondolva: így fűtik Finnországban az otthonokat
Az adatközpontok működése hatalmas mennyiségű hőt termel, amely a legtöbb helyen kárba vész. A pazarlást felismerve Finnország a számítógépes feldolgozólétesítmé
ESG szabályozás 2025: fontos változások és lehetőségek a magyar vállalatoknak
Az elmúlt hetekben több fontos változás is történt az ESG nemzetközi és magyarországi háza táján. Blogbejegyzésünkben a legfontosabb módosításokat és tudnivalókat gyűjtöttük össze 20
Balásy Zsolt (és a HOLD) új kollégát keres
Az After Hoursben is elhangzott, a LinkedIn-en is fent van: junior elemző kollégákat keres a HOLD. Ritkán hirdetünk meg elemzői állást nyilvánosan, szóval kérünk minden... The post Balásy Zsol
Spórolj energiát, kapj pénzt - új lehetőség a vállalkozásoknak!
A KEHOP Plusz-4.1.6-25 kódszámú hitelkonstrukció célja, hogy kedvezményes, kamatmentes kölcsön révén segítse a mikro-, kis- és középvállalkozásokat, valamint a víziközmű szolgáltatókat
Nyaralás helyett elemzőt keresünk Zsidayval
Zsiday Viktorral junior elemzőket keresünk, ahelyett, hogy nyaralnánk. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, You


Ismét pofon vágta Európát a kínai autóipar
A Xiaomi autója árnyékot vethet a Porsche modelljeire is.
Hogy érinti a magyar gazdákat, ha Ukrajna tényleg csatlakozik az Európai Unióhoz?
A szomszéd felvételét nagy viták övezik.
Mégis hogy mehetett csődbe egy nagy utazási iroda?
Ennyire erős a verseny?
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?