A világ legnagyobb állami vagyonalapja, a norvég Norges Bank Investment Management 415 milliárd norvég korona (mintegy 40 milliárd dollár) veszteséget jelentett az első negyedévben, amit elsősorban a technológiai szektor gyengélkedésével magyaráznak - írja a Cnbc.
A világ legnagyobb kötvényalap-kezelője, a Pimco elindítja első európai magánhitelalapját a lakossági befektetők számára, kihasználva a befektetők növekvő érdeklődését a gyorsan fejlődő szektor iránt - jelentette a Financial Times.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy Ukrajna visszautasította azt a béketervet, amelyet Donald Trump amerikai elnök csapata állított össze, és amelyről ma Londonban egyeztettek volna. Mivel Kijev elutasította az ajánlatot, a magas szintű találkozó is elmaradt. A témáról Huszák Dániel, a Portfolio Globál rovatának vezető elemzője beszélt. A második részben az új lakossági állampapírokról volt szó, amelyek mától elérhetők a befektetők számára. Azt jártuk körbe, hogy melyikbe érdemes most fektetni. Vendégünk Süle-Szigeti Bulcsú, a Portfolio pénzügyi elemzője volt.
Az európai kötvényhozamok csökkentek, miközben Trump támadása a Fed ellen bizonytalanságot keltett a piacokon
Donald Trump amerikai elnök április 2-án meghirdette a globális kereskedelmi háborúját, de egy héttel később látványos visszavonulóra kényszerült. Rögtön elindultak a találgatások, hogy mi késztethette meghátrálásra az elnököt. Egyesek szerint a tanácsadói, megint mások szerint emögött is egy ötdimenziós mesterterv állhatott. A valóság azonban az, hogy a kötvénypiac kezdett el olyan jelzéseket küldeni, amit még a világ legnagyobb gazdaságának első számú döntéshozója sem hagyhatott figyelmen kívül.
Az európai biztosítási felügyelet vezetője a közelmúlt piaci volatilitása miatt megkérdőjelezte, hogy az amerikai államkötvények továbbra is biztonságos menedékül szolgálnának a befektetők számára - írja a Bloomberg.
Nem ért még véget a pénzeső a prémium állampapíroknál, a következő pár napban közel 100 milliárd forint landol a magyarok számláin. Ezzel pedig három PMÁP-sorozat kamata fog visszaesni az egyik esetben 19% körüli szintről 4-5% környékére, a másik két kamatfizetés pedig most más lesz, mint az eddigiek. Mutatjuk a részleteket és a tudnivalókat.
Miközben a piacok a kötvényeladások és a dollár gyengülése miatt fokozódó aggodalommal figyelik az amerikai pénzügyi helyzetet, Scott Bessent pénzügyminiszter igyekezett hűteni a kedélyeket egy interjúban. Szerinte nincs szó külföldi államok kötvényeladásáról, és ha szükséges, a kormányzat kész beavatkozni. Az interjúból egyértelművé vált: Washington nem pánikol, de figyel — és közben tovább keménykedik a kereskedelmi fronton is.
Az amerikai kötvénypiac állította meg Donald Trump amerikai elnököt a vámháború további eszkalálódásától. Azonban lehet, hogy már késő. Olyan folyamatok indulhattak el a kötvénypiacon, amit nagy kérdés, hogy vissza lehet-e fordítani a következő hónapokban, években. Ha nem, akkor annak olyan hozamemelkedés lehet a vége, amit régen látott a világ. A tőkepiaci hatások pedig beláthatatlanok.
Az amerikai államkötvénypiac a héten súlyos likviditási válság jeleit mutatta, miután a 10 éves hozam 2001 óta nem látott mértékben, közel 0,5 százalékponttal emelkedett. A piacok megingását Donald Trump amerikai elnök kiszámíthatatlan vámpolitikája, a Fed óvatos reakciói és a befektetői bizalom látványos visszaesése egyaránt táplálta – írja a Financial Times.
Az amerikai 10 éves államkötvények hozama pénteken emelkedett, és a legnagyobb heti növekedés felé halad több mint 23 éve, miközben a befektetők továbbra is aggódnak a kötvénypiaci kiáramlás miatt a volatilis kereskedési hét után. A rövid lejáratú hozamok viszonylag alacsonyabb szinten maradtak a hosszúhozamokhoz képest, mivel a piacok a Fed-kamatvágását várják a belassuló amerikai gazdaság maitt.
A 2025. tavaszi tőzsdei vérengzés elől a közkedvelt, szuperalacsony költségű ETF-ek befektetői sem menekülhettek: mind az amerikai, mind az egész világ részvénypiacát lefedő alapok 10-20% közti bukóban vannak év eleje óta. Azonban a nagy pánikolás közepette arról sem szabad megfeledkezni, hogy hosszabb távra visszatekintve igen jól tejeltek ezek a befektetések. Az általunk most megvizsgált, legnépszerűbb ETF-ek öt év leforgása alatt jellemzően 80-100% közötti összesített hozamot produkáltak, azaz a Covid-járvány kitörése óta meg is duplázhatták a befektetők pénzét. Sőt, aki forintban számol, még nagyobb hozamokat láthat, hiszen az utóbbi években sokat gyengült a magyar deviza.
Fordult a kocka: 57 milliárd forinttal kevesebb lakossági állampapírjuk volt a magyaroknak március végén névértéken, mint december végén, pedig egészen februárig sikerült tartani a pozitív trendet. A változást az hozhatta el, hogy múlt hónapban amellett, hogy több PMÁP-sorozat is alacsonyabb kamatozásra váltott, volt egy jelentős tőkelejárat is. Az év első három hónapjában kamatot fizető, de nem lejáró prémium állampapírok állománya összesen közel 1200 milliárd forinttal csökkent, ennek két nagy nyertese továbbra is a FixMÁP és a BMÁP.
A Gránit Bank innovatív betéti konstrukcióval jelent meg a piacon. Az Gránit Hozampáros betét 8%-os éves kamatot (EBKM: 8%) kínál, ami mobilalkalmazáson vagy Videobankon keresztül érhető el – tájékoztatta a pénzintézet a Portfolio-t.
Rekordmértékű pénzkiáramlás sújtotta az amerikai high-yield (bóvli) és tőkeáttételes kötvényalapokat, miután Donald Trump bejelentette a kereskedelmi partnereket sújtó, új vámintézkedéseit. Egy hét alatt 9,6 milliárd dollár áramlott ki a bóvlikötvény-alapokból, míg 6,5 milliárd dollárt vontak ki a tőkeáttételes kötvényalapokból, mindkét adat történelmi csúcs – írja a Financial Times.
Az ingatlanpiaci szereplők óvatos optimizmussal tekintenek 2025-re. Van is miért: 2021 utolsó negyedéve és 2024 első negyedéve között - két és fél év alatt – a hagyományos eszközosztályokban végrehajtott ingatlanpiaci tranzakciók volumene világszinten közel 75%-kal csökkent, a rekordot jelentő 840 milliárd dolláros értékről 217 milliárd dollárra zuhant, amely a legalacsonyabb érték az elmúlt évtizedben. A magyar kereskedelmiingatlan-piac is hasonló utat járt be: a 2021-es éves 1,6 milliárd eurós értékről - kétszeri felezés – után 2024-ben 400 millió eurót tett ki az összes tranzakció, mely a 2008-as válság utáni éveket idézi.
Fontos gyorsjelentések jönnek a héten.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az ukrán elnök szerint a világ nem akar május 8-ig várni a fegyvernyugvásra.
Súlyos károkat okoz az áramhiány.
Az F/A-18-as egy repülőgép-hordozóról zuhant a tengerbe.
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.