
Éledezik az IPO piac
A 2021-es IPO-rekordév után mintha hibernálták volna a tőzsdei bevezetések piacát. Akkor 1035 cég ment tőzsdére az USA-ban, több mint kétszer annyi, mint a korábbi rekordnak számító 2020-as évben. 2022 aztán érthető módon nem olyan környezettel szolgált, ahol szívesen léptek volna a nyilvános piacra a vállalatok: elszállt az infláció, beindult a jegybankok kamatemelési kampánya, és az ukrajnai háború is fokozta a bizonytalanságot. Nem meglepő tehát, hogy a 2021-es rekordév után 2022-ben 82,5 százalékkal kevesebb, mindösszesen 181 vállalat ment tőzsdére. Ezek után az IPO-piaci hangulat érdemben az idei évben sem javult, sőt szeptember 15-ig összesen 109 IPO volt az USA-ban, ami durván 30 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi év azonos időszakában. Ilyen szempontból tehát az idei év még gyengébb, mint a tavalyi.
A gyengélkedő IPO-piacot viszont sokak szerint felrázhatja az Arm tőzsdei debütálásának sikere. A jegyzési igények állítólag bőven meghaladták a felajánlott részvénymennyiséget, a részvények árát végül a bevezetési ársáv felső szélén határozták meg. Ezt követően a debütálás is erősre sikerült, eleve 56,1 dolláron nyitott a részvény, majd a zárásig 24,7 százalékot ralizott, így végül 63,6 dolláron zárta hétéves kihagyás utáni első kereskedési napját.

Jól mutatja az Arm sikeres IPO-jának hatását, hogy a Wall Street Journal szerint a debütáláson felbátorodva a szintén tőzsdére igyekvő Instacart felemelné részvényeinek árazását. Az élelmiszer-kiszállító cég várhatóan 28–30 dollárért értékesíti részvényeit, miközben eddig 26 és 28 dollár közötti árat akartak elérni. Az új tartomány felső határán az Instacartot közel 10 milliárd dollárra értékelnék.
Ha az Arm iránti érdeklődést valóban indikatívnak lehet tekinteni, érdemes lesz figyelni a közelgő tőzsdei bevezetéseket is. Ezek közül néztünk meg két olyat, amelyek várhatóan megvalósulnak a közeljövőben. Persze ezektől a tranzakcióktól nem lehet elvárni, hogy akkora sikerük legyen, mint az Arménak, figyelni viszont mindenképp érdemes lesz őket.
Instacart
Több évnyi spekuláció után a San Franciscó-i székhelyű Instacart augusztus 25-én tette hivatalossá, hogy 2023 szeptemberében tőzsdére kíván menni. Az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelettel a cég azt közölte, hogy kereskedési szimbóluma a CART lesz, és hogy részvényeit a Nasdaqon fogják jegyezni.
A vállalat szolgáltatási modellje nem túl bonyolult:
szabadúszó vállalkozók számára teszi lehetővé, hogy elvégezzék a bevásárlást ügyfelEiknek.
Lényegében annyi történik, hogy a vásárlást végzők kiválasztják a területükön található bevásárlási listák valamelyikét, majd teljesítik a bevásárlást, és kiszállítják a megrendelőnek. A cég tranzakciós bevételt szerez, elsősorban azokból a díjakból, amiket a kiskereskedelmi partnerek és az ügyfelek fizetnek meg az egyes megrendelések után. A másik lábat a hirdetési és egyéb bevételek, elsősorban a márkapartnerek által fizetett hirdetési díjak jelentik.
A cégnek a világjárvány értelemszerűen kapóra jött: ebben az időszakban ugrásszerű növekedést tapasztalt. Viszont ahogy a Covid elhalványul, a vállalatnak egyre nehezebb dolga van. A másik probléma a verseny. Amellett hogy olyan online riválisokkal kell megküzdenie, mint az Uber és a DoorDash, hagyományos szolgáltatók is megjelentek a piacon, például a Walmart és a Kroger.
Az új lehetőségek megtalálása érdekében az Instacart más kategóriákba diverzifikált. Tavaly szeptemberben például elindította az Instacart Healthet, amely egészségesebb termékeket szállít, emellett agresszívan újabb üzleteket igyekszik hozzáadni platformjához. A stratégia, úgy tűnik, bevált. A 2022-es pénzügyi évben a bevételek 39 százalékkal, nagyjából 2,6 milliárd dollárra emelkedtek, miközben a nettó eredmény pozitívba fordult.
A legfrissebb adatok az idei első félévre vonatkoznak, amelynek során a vállalat bevétele 31 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest. A működési eredmény -73 millió dollárból 269 millió dollárba fordult át, a nettó eredmény szintén pozitív: 242 millió dollár lett a tavalyi veszteség után.

Tavaly év végén a vállalat megkísérelte a tőzsdei bevezetést, de a piaci volatilitás miatt felfüggesztette a folyamatot. A cég, valamint néhány részesedését csökkenteni kívánó befektető legfeljebb 616 millió dollárt kíván bevonni 22 millió részvény felajánlásával; a részvényár 26 és 28 dollár között mozog – közölte a vállalat a hatósági bejelentésben.
Szokatlan lépésként a korai befektetők beleegyeztek, hogy akár 400 millió dollár értékben vásárolnak a cég által felajánlott részvényekből. Ha az ársáv tetejét nézzük, ez a teljes bevonni kívánt összeg csaknem kétharmada. Ilyen típusú befektetők többek között a Norges Bank Investment Management, a TCV, a Sequoia Capital, a D1 Capital Partners és a Valiant Capital Management kockázatitőke-társaságokhoz kapcsolódó szervezetek.
Az Instacart vonzó IPO-ként állította be magát, és inkább mérhető majd össze más VC-hátterű vállalatokkal, mint a többi 2023-as tőzsdei bevezetéssel
– mondta Kyle Stanford, a PitchBook vezető kockázati tőkebefektetési elemzője.
A San Franciscó-i székhelyű vállalatot 39 milliárd dollárra értékelték a legutóbbi, több mint két évvel ezelőtti finanszírozási kör során, bár akkor az „olcsó pénz” és a merőben más makrokörnyezet több startup értékeltségét az égbe repítette. Azóta a hitelfelvételi költségek emelkedése miatt számos startupnak alacsonyabb értékeltség mellett kell forrást szereznie. Az Instacart is kénytelen volt decemberben 10 milliárd dollárra csökkenteni belső értékelését a Nasdaqon való debütálása felé vezető hosszú úton.
Hivatalos dátum még nincs, de becslések szerint a tőzsdei bevezetés a jövő hét elején történhet meg.
Klaviyo
A 2012-ben alapított Klaviyo profilja, hogy célzott és személyre szabott marketinggel segítse az ügyfeleket. A piaci szegmensre jellemző intenzív versenyben a vállalat az adatelemzésben szerzett tapasztalatával tudott kitűnni, emellett kihasználta stratégiai partnerségét a nagy tőkeerőt képviselő e-kereskedelmi óriással, a Shopify-jal, amely tavaly 100 millió dolláros befektetést eszközölt a Klaviyóban.
A vállalat e-kereskedelmi cégeknek nyújt szolgáltatást:
tárolja és elemzi a vásárlói adatokat, amelyek segítségével a cégek személyre szabott marketing-e-maileket és -üzeneteket küldhetnek potenciális vásárlóiknak.
Jelenleg a Klaviyo e-mail-es marketingszolgáltatása az e-kereskedelmi márkák saját ügyféladatait használja, így e cégeknek nem kell harmadik féltől származó adatokra támaszkodniuk ügyfeleik szegmentálásához.
A vállalat több mint 1500 főt foglalkoztat, és június 30-án több mint 130 000 ügyféllel rendelkezett. A Klaviyo nemzetközi szinten is tevékenykedik, többek között az Egyesült Királyságban és Ausztráliában.
A cég üzleti modellje többszintű előfizetési szolgáltatásokkal termel bevételt. A szintek a fogyasztói profilok számában, valamint a havonta küldhető e-mail- és SMS-üzenetek mennyiségében különböznek egymástól. A díjak havi 35 dollártól egészen 2000 dollár fölé mehetnek – utóbbiért már 2 millió e-mailt lehet kiküldeni.
A Klaviyo esetében is startupról van szó, ahol csak most kezdtek el jönni az eredmények. A vállalat 2023 első félévében 15,2 millió dolláros nettó nyereséget ért el nagyjából 321 millió dolláros bevétel mellett, miközben egy évvel korábban a féléves bevétel 208,3 millió dollár, az eredmény -24,6 millió dollár volt. A korábbi években veszteségesen működött a cég.

A cég augusztus végén nyújtotta be IPO-prospektusát az értékpapír- és tőzsdefelügyeletnél. A bejelentés szerint a vállalat a New York-i tőzsdére kívánja bevezetni részvényeit, a kereskedés "KVYO" ticker alatt fog zajlani. A cég által megadott 25–27 dolláros részvényenkéni ársáv felső határa alapján a cégérték elérheti a 8,4 milliárd dollárt, ez azonban visszalépés ahhoz a 9,15 milliárd dolláros értékhez képest, amelyet legutóbbi finanszírozási köre alkalmával, 2021-ben kapott a vállalat. Ha sikerül elérni az ársáv tetejét, a Klaviyo 518,4 millió dollár tőkét vonhat be a kibocsátással.
A tőzsdei bevezetés szeptemberben várható, ennél konkrétabb információ egyelőre nem áll rendelkezésre.
Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Úgy néz ki, megbukott Mike Waltz: távozik a Fehér Házból Donald Trump egyik legfontosabb embere
Eddig tartott a karrier.
Betámadta Elon Musk az amerikai jegybankot - "Láthatnánk képeket arról, mi kerül ennyibe?"
Most épp egy épületfelújítással van baj.
Megvan a nagy amerikai-ukrán alku, mégsem bukták el az ukránok teljesen a kulcsrégiót - Háborús híreink csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül.
Úgy néz ki, bedobta a törölközőt Donald Trump: egyhamar nem lesz vége az ukrajnai háborúnak
Itt tényleg nem lehet gyorsan békét teremteni.
Donald Trump tovább szedheti az áldozatait: ellenfelei helyett a szövetségesei retteghetnek tőle?
Nemcsak Kanadában áshatja alá a jobboldalt a Trump-hatás.
Moszkva: Ukrajna soha többé nem kaphatja vissza a régi országhatárokat
Súlyos dróntámadás történt, Moszkva nagyon dühös.
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig...
The post Az
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének deregulációs intézkedései
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, illetve annak új vezetője jelentős irányváltást hozna a hivatal eddigi működésébe.
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Repülőrajt helyett földbe állás
A tragikus 2023-as és 2024-es év után a Főnök bejelentette év elején, hogy repülőrajttal fog Magyarország gazdasága az égig emelkedni, az éves növekedési ütem 3-6% lesz. Az inflációnak, a
Greenhushing: új trend a vállalatok világában
A greenwashing mellett az utóbbi időben egy új vállalati zöld kommunikációs trendet is megfigyelhetünk.
Turbórészvény vagy az új arany? Szemtől szemben az alapkezelő és a kriptobefektető
Pár éve még elképzelhetetlen lett volna: leült egymással vitatkozni a HOLD vezérigazgatója és az egyik legnagyobb hazai kriptós cég, a Cryptofalka alapítója. Távolról sem értenek...
The pos
Hogyan szerezheti vissza a nukleáris piacon egykori vezető szerepét az Egyesült Államok?
Az Egyesült Államoknak most valódi esélye van arra, hogy visszaszerezze korábbi vezető szerepét a globális nukleáris piacon.
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The


- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Milliókat kaszálhatsz a kormány kamatmentes hitelével: mutatjuk a szinte nulla kockázatú trükköt
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.