Az Egyesült Államokban tovább nőtt az E. coli fertőzöttek száma, amelyet a McDonald's Quarter Pounder hamburgeréhez használt hagyma okozhatott. A járvány már 13 államot érint, és a fertőzöttek közül többen kórházba kerültek. A gyorsétterem-lánc intézkedéseket hozott a probléma kezelésére, de a szakértők szerint további megbetegedések várhatók.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megkezdte a vizsgálódását a Szlovákiából érkezett, madártollal szennyezett importvirsli ügyében - tájékoztatta a hivatal a Magyar Idők lapot.
Madártollat találtak egy Szlovákiából behozott virsliben, az esetről azonnal bejelentést tettek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz - írja a Magyar Idők. A Nébih már értesítette az illetékes szlovák hatóságot, hogy az előállítónál tegyék meg a szükséges intézkedéseket.
A termékek kettős minőségben történő forgalmazása ellen is fellép az az Európai Bizottság által szerdán bemutatott intézkedéscsomag, ami a fogyasztók jogait igyekszik hozzáigazítani a változó piaci körülményekhez és a 21. század követelményeihez - írja a Bruxinfo.
Míg a magyar vizsgálatok nem igazán mutattak nagy eltéréseket az itthon és külföldön árusított élelmiszerek minősége között, Horvátországban igen. Déli szomszédunknál a vizsgált termékek több mint felénél találtak különbséget a nagy nemzetközi cégek által forgalmazott élelmiszerek minősége között - jelentette be Biljana Borzan horvát európai parlamenti képviselő pénteken, Andrea Gross-Boskovic, a horvát élelmiszer intézet igazgatójával tartott közös sajtótájékoztatóján. Hozzátette: nem csak minőségben, árban is nagy az eltérés. Horvátországban sokkal drágábbak ugyanazok a termékek, mint Németországban - mondta.
Nem merült fel a jelenlegi információk alapján, hogy Magyarország érintett lehet a "holland tojásügyben" - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) pénteken az MTI kérdésére. Az élelmiszerlánc-biztonságért felelős államtitkár péntektől augusztus végéig elrendelte a Magyarországra érkező tojástermékek célellenőrzését.
Kivonja a forgalomból az összes tojását az Aldi Németországban, miután kiderült, hogy Hollandiában rovarirtóval szennyezett tojások kerültek forgalomba.
A földművelésügyi miniszter egyes élelmiszerek újabb átfogó vizsgálatát rendelete el annak érdekében, hogy kiderüljön: a nyaranta nagyobb mennyiségben fogyasztott termékeknél létezik-e a kettős mérce. Vagyis az azonos márkanév alatt forgalmazott élelmiszerek azonos minőségben kaphatók-e itthon és külföldön - olvasható a Fölművelésügyi Minisztérium közleményében. A vizsgálat elindulásáról Fazekas Sándor beszélt az M1 és a Kossuth Rádió reggeli műsoraiban.
Románia öt nyugat-európai országtól kért engedélyt, hogy mintát vegyen az ottani élelmiszerekből - jelentette be hétfőn Petre Daea román mezőgazdasági miniszter. A bukaresti hatóságok azért kértek engedélyt a mintavételre, hogy összehasonlíthassák a Nyugat-Európában árult termékeket a Romániában forgalmazottakkal, és megállapíthassák, van-e minőségbeli különbség az azonos márkájú termékek esetében.
Bulgária panaszt tett az Európai Uniónál az élelmiszereket forgalmazó multinacionális cégek által alkalmazott kettős mérce miatt - jelentette be kedden Szófiában Maja Manolova bolgár ombudsman.
Nem az a kérdés, hogy a kormány készül-e a kiskereskedelem újraszabályozására, hanem az, hogy milye eszközökkel - az elmúlt napok eseményei alapján ezt már kijelenthetjük. Az is kezd körvonalazódni, hogy az első javaslatokból mi maradt napirenden és mi nem. A hírek szerint hétfőn kezdődnek az egyeztetések.
Az élelmiszerbotrányra hivatkozva újabb, a külföldi tulajdonú élelmiszerláncok szívatására kitalált javaslatcsomagot nyújtott be a kormánynak Lázár János és Varga Mihály. Az Index megszerezte az előterjesztést, amely szerint többek között évi 20 milliárd forintot szednének be az áruházaktól a parkolásért, kötelezően felvetetnének embereket a boltokba, durván szabályoznák, hogy a cégek mennyi pénzt költhetnek reklámra, és megsarcolnák az áruházak ingyenes buszjáratait is.
Csehország azt javasolta, hogy az Európai Bizottság illetékes képviselője is vegyen részt a négy visegrádi ország rendkívüli kormányfői csúcstalálkozóján, amelynek témája az a gyakorlat, hogy a nagy nemzetközi cégek eltérő összetételben és minőségben forgalmazzák azonos márkájú élelmiszertermékeiket Nyugat-, illetve Kelet-Európában.
Rendkívüli kormányfői csúcstalálkozón foglalkozik majd a négy visegrádi ország - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - azzal a problémával, hogy a nagy nemzetközi cégek eltérő összetételben és minőségben forgalmazzák azonos márkájú élelmiszertermékeiket Nyugat-, illetve Kelet-Európában - jelentette be Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtöki pozsonyi sajtóértekezletén.
Szlovákia és Magyarország után Csehországnak is elege lett: az agrárminiszter szerint a multinacionális élelmiszerkereskedő cégek rosszabb élelmiszert adnak el a kelet-európai régióban.
Az eltérő tárolás, más lejárati idő vagy az eltérő fogyasztói szokások miatt lehet különbség a magyar és osztrák boltokban kapható, ránézésre ugyanolyan márkájú termékek között, nem azért mert a cégek a vacakabb árut hozzák Magyarországra a multinacionális élelmiszeripari cégek - összefoglalva így reagált a Magyar Márkaszövetség arra a csütörtöki hírre az Index szerint, hogy a Nébih is eltéréseket talált az itthon és Ausztriában kapható termékek között.
Rakétázás volt már korábban is, ilyen viszont még nem.
Ursula von der Leyen és Jessika Roswall véleménycikke.
Kedd reggel sok kérdésre választ kapunk.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Záporoznak a vámbejelentések, de közben az EU sem ül a babérjain.
Magasabb költségvetési hiányra felkészülni.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!