Pislákol a forradalom lángja a drogkereskedelem kánaánjában

Pislákol a forradalom lángja a drogkereskedelem kánaánjában

Már több, mint másfél hónapja tartanak a rendszerellenes tiltakozások a puccs sújtotta Mianmarban, ahol a hatóságok éles lőszert is bevetettek a tüntetők ellen. Mi állhat a puccs hátterében és mekkora esély van arra, hogy sikerrel járnak a tiltakozók? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a Portfolio Globál podcastjában Orosz Márton és Palkovics Máté, a Portfolio elemzője, továbbá szót ejtünk még a délkelet-ázsiai ország történelméről, gazdaságáról, geopolitikai jelentőségéről és térség virágzó drogkereskedelméről.

Elkeseredett küzdelem zajlik az országban, ahol katonai bakancsok tiporják a demokráciát

Elkeseredett küzdelem zajlik az országban, ahol katonai bakancsok tiporják a demokráciát

Már negyedik hete zajlanak a rendszerellenes megmozdulások Mianmar több városában, miután a hadsereg február elején egy puccsot követően váratlanul átvette a hatalmat, az ország demokratikus úton megválasztott vezetőit pedig házi őrizetbe helyezte. Az ennek nyomán kialakult tiltakozó megmozdulások és az országot megbénító polgári engedetlenségi mozgalom kiterjedése annak ellenére növekszik, hogy a hadsereg már éles lőszert is bevetett a felszámolásukra. Az, hogy eddig nem sikerült megtörni a tüntetőket egyrészt betudható annak, az országban igen nagy hagyománya van a hatalommal szembeni ellenállásnak, másrészt azoknak az innovatív megoldásoknak, amelyeket a tüntetők alkalmaznak a hatalommal szemben. A nemzetközi közvélemény megosztott a kérdésben, több nyugati ország elítélte a hadsereg által alkalmazott erőszakot és szankciókat vezetett be, Kína és Oroszország viszont továbbra is Mianmar belügyének tekinti az eseményeket.

Választással hitegetik a tüntetőket a puccsal sújtott országban

Választással hitegetik a tüntetőket a puccsal sújtott országban

A puccs útján hatalomra került junta szóvivője szerint a katonai vezetés célja az, hogy választást tartsanak Mianmarban és átadják a hatalmat a győztes pártnak. Annak ellenére, hogy az ország elmozdított vezetője, Aung Szan Szú Kjí továbbra is házi őrizetben van.

Na, melyik a világ legkisebb tőzsdéje?

A világ legkisebb és egyben legfiatalabb tőzsdéje a 2016-ban megalapított burmai Yangon Stock Exchange, melyen mindössze négy vállalat papírjaival kereskedhetnek a befektetők. Egyelőre egy meglehetősen elszigetelt börzéről van szó, külföldiek egyáltalán nem fektethetnek be a tőzsdén, de a helyieknek is engedélyt kell kérniük a 8000 dollárnál nagyobb vételekre.

Új világ jön Mianmarban?

Elsöprő győzelemre számít a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kji vezette ellenzéki Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) a Mianmarban 25 éve először megtartott szabad parlamenti választásokon - közölték a párt illetékesei hétfőn.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nagy esemény jön a bitcoinnál, most érdemes kriptóba befektetni?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.