Első ízben fordult a nyilvánossághoz szombaton az elűzött parlamenti képviselők által megválasztott mianmari polgári árnyékkormány ideiglenes vezetője, aki ígéretet tett a junta elleni "forradalom" folytatására.
Már több, mint másfél hónapja tartanak a rendszerellenes tiltakozások a puccs sújtotta Mianmarban, ahol a hatóságok éles lőszert is bevetettek a tüntetők ellen. Mi állhat a puccs hátterében és mekkora esély van arra, hogy sikerrel járnak a tiltakozók? Többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a Portfolio Globál podcastjában Orosz Márton és Palkovics Máté, a Portfolio elemzője, továbbá szót ejtünk még a délkelet-ázsiai ország történelméről, gazdaságáról, geopolitikai jelentőségéről és térség virágzó drogkereskedelméről.
A február elsején hatalomra került mianmari junta legalább hetven embert "gyilkolt meg" a puccs óta - jelentette ki Thomas Andrews, az ENSZ mianmari különleges jelentéstevője csütörtökön Genfben.
Már negyedik hete zajlanak a rendszerellenes megmozdulások Mianmar több városában, miután a hadsereg február elején egy puccsot követően váratlanul átvette a hatalmat, az ország demokratikus úton megválasztott vezetőit pedig házi őrizetbe helyezte. Az ennek nyomán kialakult tiltakozó megmozdulások és az országot megbénító polgári engedetlenségi mozgalom kiterjedése annak ellenére növekszik, hogy a hadsereg már éles lőszert is bevetett a felszámolásukra. Az, hogy eddig nem sikerült megtörni a tüntetőket egyrészt betudható annak, az országban igen nagy hagyománya van a hatalommal szembeni ellenállásnak, másrészt azoknak az innovatív megoldásoknak, amelyeket a tüntetők alkalmaznak a hatalommal szemben. A nemzetközi közvélemény megosztott a kérdésben, több nyugati ország elítélte a hadsereg által alkalmazott erőszakot és szankciókat vezetett be, Kína és Oroszország viszont továbbra is Mianmar belügyének tekinti az eseményeket.
Elítélték a G7 országcsoport külügyminiszterei kedden az erőszak alkalmazását a mianmari katonai puccs ellen tüntetőkkel szemben, és követelték a felelősök elszámoltatását.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter határozott fellépést ígért a mianmari hatóságok tüntetőkkel szemben tanúsított erőszakos magatartása kapcsán - írja a Reuters.
A puccs útján hatalomra került junta szóvivője szerint a katonai vezetés célja az, hogy választást tartsanak Mianmarban és átadják a hatalmat a győztes pártnak. Annak ellenére, hogy az ország elmozdított vezetője, Aung Szan Szú Kjí továbbra is házi őrizetben van.
Egyre nagyobb nyomás helyeződik több külföldi vállalatra, hogy hagyjon fel a mianmari katonai vezetéssel folytatott üzleteléssel, miután múlt héten a hadsereg egy puccs keretein belül átvette a hatalmat az országban. - írja a Guardian.
Az Egyesült Államok új büntetőintézkedéseket vezet be a február 1-jén Mianmarban végrehajtott katonai puccs elkövetőivel szemben - jelentette be szerdán Joe Biden amerikai elnök.
Futótűzként terjed az interneten az eddigi talán legbizarrabb videó a tegnapi katonai puccsról Mianmarban, melyen egy helyi aerobic-oktató közömbösen végzi napi rutinját, miközben a háttérben a épp erőszakos hatalomátvételt vezényel le a hadsereg.
A világ legkisebb és egyben legfiatalabb tőzsdéje a 2016-ban megalapított burmai Yangon Stock Exchange, melyen mindössze négy vállalat papírjaival kereskedhetnek a befektetők. Egyelőre egy meglehetősen elszigetelt börzéről van szó, külföldiek egyáltalán nem fektethetnek be a tőzsdén, de a helyieknek is engedélyt kell kérniük a 8000 dollárnál nagyobb vételekre.
Elsöprő győzelemre számít a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kji vezette ellenzéki Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) a Mianmarban 25 éve először megtartott szabad parlamenti választásokon - közölték a párt illetékesei hétfőn.
Szokatlanul alacsony kilengéseket látunk a devizapiacon.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Szerinte Magyarország az egyik fény az egész világon.
Lehet, hogy erről beszélt az amerikai elnök a napokban.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.