Az Európai Unióra nézve is veszélyesnek nevezte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, hogy Orbán Viktor a belpolitikai csatározások során használja fel Ukrajna EU-csatlakozási ügyét. Az ukrán elnök hangsúlyozta: a felmérések szerint a magyar lakosság jelentős része támogatja országa csatlakozását - tudósított az Interfax.
Ukrajnában jelentős foglalkoztató a ruhaipar. 2020 elején az ágazatban dolgozók több mint 90%-a nő volt, többnyire alacsony hozzáadott értékű munkakörökben. Az országot több mint három éve támadja Oroszország, sok cég megsemmisült, a nemzetközi megrendelők pedig visszavonták megbízásaikat. Számos cég azonban kiemelkedő helytállásról tett tanúbizonyságot a háború alatt, és Ukrajna hatalmas, egyelőre kiaknázatlan potenciállal rendelkezik a textilgyártás terén. Eközben az EU és Ukrajna közötti kereskedelmi kapcsolatok az elmúlt 10 évben jelentőssé váltak. Melyek a fő kihívások, amelyeket az ukrán textil- és ruhaiparnak le kell küzdenie a feljebb lépés érdekében?
A moldovai parlament csütörtökön megszavazta, hogy szeptember 28-án tartsák meg a parlamenti választásokat.
A moldovai elnök 2027-re várja az EU-s csatlakozásra vonatkozó tárgyalások lezárását, de sok múlhat a soron következő választások kimenetelén. Bár az unió komoly pénzekkel támogatja az országot, az orosz befolyás miatt rendkívül megosztott a társadalom a csatlakozás kérdésében.
A kormány tegnapi ülésén Gulyás Gergely tájékoztatása szerint tovább szigorították az állategészségügyi intézkedéseket a száj- és körömfájás-járvány megfékezésére, miután felmerült a gyanú, hogy a vírus nem természetes úton került a fertőzött telepekre. A kabinet emellett döntött arról is, hogy jövő héten elindítja a nemzeti konzultációt Ukrajna uniós csatlakozásáról. Bővül a Magyar Falu Program: az 1500 fő alatti települések is bekapcsolódhatnak a falugondnoki rendszerbe, és a kormány állami vagy korábban takarékszövetkezeti ingatlanokat adhat át közösségi célra az önkormányzatoknak. Az önkormányzati dolgozók bérénél kétszeri, együttesen 30 százalékot meghaladó emelés várható 2025-ben és 2026-ban. A bírói béremelés folytatódhat, a gyülekezési jog szabályozása nem változik, míg a kormány aránytalan sérelemnek tartja a rendszeres hídlezárásokat Budapesten.
Holnap, csütörtökön reggel 9:30-kor kezdődik a Kormányinfó, amelyen a mai kormányülésen született döntéseket ismerteti Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Az eseményről a Portfolio szokás szerint élő hírfolyamban tudósít.
A brit külügyminiszter szerint Vlagyimir Putyin a Nyugat-Balkánt új célterületként használja, hogy aláássa az európai stabilitást. A térség országai a rég óta fennálló feszültségekkel és az egyre erősödő orosz befolyással küzdenek, miközben az EU-csatlakozási folyamat elakadni látszik. Szerbia, Koszovó és Bosznia mind belső krízisekkel néznek szembe, amelyeket Moszkva saját céljaira próbál kihasználni. Úgy látja, a Nyugat ismét túl későn ébredhet a térség jelentőségére – számolt be a Politico.
Magyarország véleménynyilvánító szavazást készít elő Ukrajna uniós csatlakozásáról, még az érdemi tárgyalások megkezdése előtt, ami komoly feszültséget keltett Brüsszelben. Az Európai Bizottság és több tagállam sürgetné a haladást, de a konzultáció egyelőre megakasztotta a folyamatokat – írja a FAZ.
A boszniai Szerb Köztársaság vezetése veszélyezteti Bosznia-Hercegovina alkotmányát és jogrendjét az állampolgárok alapvető szabadságára vonatkozó fenyegetésekkel, az Európai Unió pedig nem fogja tűrni ezt - hangsúlyozta Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője kedden Szarajevóban.
Örményország elnöke pénteken aláírta azt a törvényjavaslatot, amely megteremti a jogi alapokat az ország Európai Unióhoz való közeledéséhez, jelezve ezzel az Oroszországtól való fokozatos távolodást.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint nem haladnak elég jól a dolgok az Európai Unióval Ukrajna számára – írja az Ukroinform.
Orbán Viktor miniszterelnök Facebook-videóban számolt be az Európai Unió legutóbbi csúcstalálkozójáról, ahol Magyarország ismét szembehelyezkedett a közös állásponttal az orosz-ukrán háború kérdésében.
Április közepétől postázzák az Ukrajna európai uniós tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazás szavazólapjait - közölte a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója pénteken a Facebook-oldalán.
Ukrajna európai uniós csatlakozása politikai elköteleződés szintjén már megkezdődött, de a tényleges tagság időpontja bizonytalan, és inkább a 2030-as évek közepére várható. A folyamat hatalmas gazdasági és politikai átalakulást hozna az EU-ban, amelyhez elkerülhetetlenek az intézményi reformok. A legnagyobb kihívások között szerepel Ukrajna gazdasági felzárkóztatása, a közös agrárpolitika és a kohéziós alapok újraelosztása, valamint a munkaerőpiaci hatások kezelése. A Bruegel Intézet friss elemzése szerint a csatlakozás közvetlen költségei elérhetik a 137 milliárd eurót, de a hosszú távú gazdasági előnyök ezt részben ellensúlyozhatják. Ukrajna kapcsán tehát nem csak az a kérdés, hogy az ország mikor lesz érett a csatlakozásra, hanem az is, hogy az unió képes lesz-e időben alkalmazkodni.
Az Európai Bizottság ma javaslatot tett a közös uniós visszaküldési rendszer létrehozására, amely Unió-szerte gyorsabbá, egyszerűbbé és hatékonyabbá tenné a visszaküldési eljárásokat - közölte az Európai Bizottság. Az Európai Tanács 2024. októberi kérésének megfelelően Ursula von der Leyen elnök a politikai iránymutatásban bejelentette a visszaküldésre vonatkozó új jogi keret létrehozását. Az új keret kulcsfontosságú elemként egészíti ki a tavaly elfogadott migrációs és menekültügyi paktumot, amely meghatározza a migrációra vonatkozó átfogó megközelítést.
Véleménynyilvánító szavazást kezdeményez Ukrajna európai uniós tagságáról Orbán Viktor. A miniszterelnök erről az Ukrajnáról szóló, rendkívüli uniós csúcstalálkozó után beszélt újságíróknak csütörtök éjjel Brüsszelben az MTI beszámolója szerint. A kormányfő elmondása szerint egyetértés volt az uniós vezetők között arról, hogy azt EU-nak rengeteg pénzt kell költenie saját magára is, hogy a "saját hadseregeinket megerősítsük".
Várhatóan többen is követik majd a példájukat.
Obszcén, diszkriminatív és elutasító.
Szerintük megváltozott a helyzet.
Úgy néz ki, mégsem zárult le a béketeremtés.
Ez komoly hibának tűnik.
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?