Donald Trump tervezi, hogy hivatalba lépésének első napján egy végrehajtási rendeletet ad ki az LNG-piacra vonatkozóan, amely feloldaná azokat a korlátozásokat, amelyeket a Biden-adminisztráció állított fel környezetvédelmi szempontok alapján. Ez a lépés véget vetne annak a jogi vitának, amely a múlt év elején kezdődött, amikor több LNG-projekt leállításra került. Nem ez az egyetlen olyan ígérete az új elnöknek, ami a cseppfolyósított földgáz piacát érinti. Az LNG-ipar képviselői és Trump tanácsadói azonban óvatosabb megközelítést javasolnak a következő adminisztrációnak, elkerülve a bíróságokkal való konfrontációt - írta meg a Reuters.
Végleges megoldás született a nukleáris hulladék tárolására: Svédország a világon másodikként építi meg azt a 100 ezer évig biztonságosnak tervezett létesítményt, amely hosszú távra rendezheti a kiégett fűtőelemek sorsát. A beruházás 1,08 milliárd dollárba kerül, az atomipar finanszírozza, és várhatóan csak 2080 körül zárul le. Az elmúlt években tapasztalható „nukleáris reneszánsz” miatt azonban a jövőben még több atomhulladékkal kell számolni - írta meg a Reuters.
A Toyota egyik cége, a Hino Motors 1,6 milliárd dolláros egyezségben állapodott meg az amerikai hatóságokkal, és bűnösnek vallja magát a több mint 105 ezer amerikai járműben lévő dízelmotorok túlzott károsanyag-kibocsátása miatt, írja a Reuters.
A 3M több évtizeden át azt állította, hogy tűzoltóhabjai környezetbarátok és lebomlanak, miközben tisztában volt azzal, hogy ezek mérgező PFAS-vegyületeket tartalmaznak. Ezek az anyagok, amelyeket „örök vegyszereknek” is neveznek, világszerte súlyos szennyezést okoztak talajban, vizekben és élő szervezetekben.
Kétéves átmeneti időszakkal vezetik be Budapesten az új lomtalanítási rendszert: 2027. január elsejéig a kerületek dönthetnek arról, hogy a lakosaik évente egyszer a jelenlegi módon, az utcára helyezhetik-e ki a hulladékokat, vagy az új módon kijelölt gyűjtőpontokon adják le a lomokat - jelentette be az energiaügyi miniszter szerdán budapesti sajtótájékoztatón.
Az Európai Unió városai várhatóan nem fogják teljesíteni a közeljövőben életbe lépő szigorúbb levegőminőségi és zajszennyezési előírásokat az Európai Számvevőszék legfrissebb jelentése szerint . A szervezet figyelmeztetése alapján mindkét probléma továbbra is jelentős egészségügyi kockázatot jelent a városlakók számára.
Egy friss kutatás szerint a globális felmelegedés miatt gyors tempóban olvadó Antarktisz jégtakarója alatt vulkánok törhetnek ki. A nyomásváltozások miatti kitörések messzemenő problémákat okozhatnak és tovább gyorsíthatják az így is nagy tempóban zajló jégolvadást - írta meg az IFLScience.
Charles Darwin sírját rongálták meg hétfőn Londonban környezetvédelmi aktivisták.
A világ leggazdagabb 1%-a az év első 10 napjában felélte 2025-ös teljes szén-dioxid-kvótáját - tudósított a The Guardian.
New Yorkban január 5-én életbe lépett a régóta várt és vitatott dugódíj, amely új korszakot nyit a Manhattan belvárosába irányuló autóforgalom szabályozásában. A rendszer bevezetése jelentős bevételt hozhat a városnak, miközben enyhítheti a forgalmi dugókat és javíthatja a levegő minőségét. A jogi kihívások és Donald Trump volt elnök ellenállása azonban meghatározhatja, hogy ez csak egy átmeneti intézkedés lesz-e, vagy egy új amerikai trend kezdete - értékeli a frissen életbe lépett intézkedést a CNN. Közben a Levegő Munkacsoport már közzé is tette az első nyilvános hivatalos adatokat a lépés hatásáról, ezek szerint az első nap jelentősen csökkent a forgalom, ezáltal a bejutási idő.
Továbbra is szivárog a fűtőolaj a Fekete-tengeren, kritikus a helyzet a krasznodari területen található Taman kikötőjénél, és a Krím-félszigeten is – írja több ukrán és orosz forrás is.
A németországi Sassnitz kikötővárosába vontatták vasárnap a Balti-tengeren sodródó, panamai felségjel alatt hajózó olajszállító tankert, amely a német hatóságok szerint az Oroszország által üzemeltetett, a szankciók megkerülésére szolgáló "árnyékflotta" egyik szállítójárműve.
Mintegy 700 klímatüntetőt vett őrizetbe szombaton Hágában a holland rendőrség, a több órára komoly forgalmi dugókat előidéző demonstrálók tömegét vízágyúkkal oszlatták fel.
Ahogyan arról a Portfolio-n több cikkben is beszámoltunk, szomorú és beláthatatlan mérföldkőhöz ért az emberiség: 2024-ben először haladta meg a globális átlaghőmérséklet-emelkedés az 1,5 Celsius-fokot az iparosodás előtti szinthez képest, ez volt a valaha volt legmelegebb év. A tudósok szerint „A tűzzel játszunk. Minden töredék fok intenzívebb viharokat, hosszabb aszályokat és halálosabb hőhullámokat szabadít el.” Mostani cikkünkben összeszedtük, hogyan reagáltak a világ vezető klímakutatói a hírre, és milyen jövőt festenek elénk.
A 2024-es év volt a valaha volt legmelegebb év mind Magyarországon, mind globálisan. Ez azért is meglepő, mert – a várakozásokkal ellentétben – az El Nino elmúltával hűvösebb évre számítottunk. A kijózanító helyzet miatt nem marad más választásunk, minthogy sürgősen lépjünk a felmelegedés megakadályozása érdekében, nagyobbat, mint eddig, akár a versenyképesség csökkenésének az árán is. Hamarosan ugyanis könnyen lehet, hogy nem egymással fogunk versenyezni, hanem a fennmaradásért.
A Waberer's Csoport 2023-ban készítette el az első ESG jelentését, megelőzve ezzel a 2024-től kötelezővé váló jelentéstételt. Ezzel időben fel tudtak készülni erre a munkára. Tóth-Patai Krisztina, a Waberer's Csoport ESG igazgatója a Portfolio Checklist pénteki műsorában beszélt a vállalat fenntarthatósági törekvéseiről és az első ESG jelentésükről tapasztalatairól.
Új lehetőségeket teremt az uniós exportőrök számára.
Márkás gyógyszerek másolatait árusítókat vizsgált az FDA.
Elon Musk venné meg a TikTok amerikai operációját?
Mutatjuk, mely légitársaságok szállították a legtöbb utast.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.