Negyedik évébe lépett az egyre súlyosabb szintre ugró polgárháború Mianmarban. Az országban 2021-ben vette át a hatalmat puccsal a katonai vezetés, ami miatt azonnal összecsapások törtek ki a délkelet-ázsiai országban. Eddig nagyon úgy tűnik, hogy minél tovább tart a konfliktus, annál távolabb kerül a megoldás.
Szinte mindenki arra számított, hogy ha átlép Ukrajna (és Oroszország) határain az orosz-ukrán háború, az Moldovára vagy Fehéroroszországra fog először átterjedni; most nagyon úgy tűnik, hogy egy olyan ország vált orosz és ukrán fegyveresek konfliktuszónájává, amely több mint 2500 kilométerre van a háborús frontvonalaktól. Friss, bennfentes információk láttak napvilágot arról, hogy vált a polgárháborútól sínylődő Szudán az orosz-ukrán háború kiterjedt harcterévé.
Átmenetileg elhallgattak a fegyverek a mianmari polgárháborúban – Peking közbenjárásának köszönhetően. A hadsereg vezette junta és a felkelők egyelőre csak átmenetileg egyeztek meg tűzszünetben, ami nagy előrelépés az utóbbi hetek eldurvuló harcai közepette – számolt be a South China Morning Post.
Mianmarban 2021 elején vette át puccsal a hadsereg a vezetést, azóta változó intenzitással folyik a polgárháború az országban. Az utóbbi hetekben az események elfajulni látszanak, egyre többen jegyzik meg, hogy akár a hadsereg is összeomlása is benne lehet a pakliban – írja a Council on Foreign Relations (CFR) tanulmánya.
Politikai megoldásra szólította fel kedden a Mianmart irányító junta vezetője a katonaság ellen harcot folytató, többnyire etnikai közösségekhez tartozó milíciákat.
Mianmar (korábban Burma) már évtizedek óta nyugtalanságoktól hangos. A délkelet-ázsiai országban az éppen kormányon lévő erők sohasem tudták a fennhatóságukat kiterjeszteni az ország teljes területére, néhány ellenálló mozgalom a hegyvidéki, sűrű növényzettel benőtt részein állandóan harcolt a hatalom ellen. Új szintre lépett a kormány és az ellenállók közötti konfliktus 2021-ben, amikor a katonaság erőszakos puccsal magához ragadta a hatalmat. Az előtte kialakult „kvázi” nyugalmi állapot azonnal megszűnt, a lázadók pedig hosszú harcokat követően egyre súlyosabb csapásokat mérnek a reguláris hadseregre.
A mianmari lázadók dróntámadásaiban megsemmisült a hadsereg mintegy 120 tehergépkocsija az ország Kínával közös, északkeleti határa közelében – közölte Zav Min Tun, a mianmari katonai junta szóvivője.
A puccsal hatalomra került mali katonai junta megállapodást írt alá Oroszországgal egy aranyfinomító építéséről Bamakóban – írja a Reuters.
A mianmari lázadók három tagállamban hevesen támadják a hadsereg egységeit – közölte csütörtökön az országot irányító katonai junta egyik szóvivője. Beszámolt arról is, hogy az országvezetés felszólította a kormányalkalmazottakat: készüljenek fel vészhelyzetre – számolt be az MTI.
Emmanuel Macron elnök szerint Franciaország nigeri nagykövetét és más tisztviselőit „szó szerint túszként tartják fogva” Niger francia nagykövetségén – írja a CNN.
A South China Morning Post írt arról, hogy Mianmar különutas politikáját próbálja legitimálni a nagyhatalmi találkozókkal. Az ASEAN politikája eddig hatástalannak tűnik, a kiszorított ország eddig képes megkerülni az országszövetség nyomásgyakorlási kísérleteit.
A nyugat-afrikai Gabonban a hadsereg több tisztje szerdán kora reggel a televízióban bejelentette, hogy átvették a hatalmat.
A nyugat-afrikai ECOWAS elrendelte egy készenléti erő felállítását, amelyet a Nigerben júliusban hatalomra került junta ellen vetnének be, A lépésre azért került sor, mert a blokk a demokrácia békés helyreállítására törekszik, de minden lehetőséget mérlegelnek beleértve az erőszakot is - írja a Reuters.
A mianmari katonai junta elnézést kért, és amnesztiát adott a 33 éves börtönbüntetésre ítélt Aung Szan Szú Kji mianmari Nobel-békedíjas politikusnak - írja a Bloomberg. A 78 éves vezető szabadon engedése lehet a kulcs az országban kialakult polgárháborús állapotok megszüntetéséhez.
A mianmari kormányzó junta hivatalosan is elhalasztotta az eredetileg idén augusztusra kitűzött választásokat, az állami televízióban elhangzott információk szerint az országra jellemző folyamatos erőszak miatt. A bejelentést Min Aung Hlaing tábornok, a junta vezetője a hadsereg által támogatott Nemzeti Védelmi és Biztonsági Tanács (NDSC) ülésén tette, ahol a rendkívüli állapotot további hat hónappal meghosszabbította. Ez a lépés a tavalyi puccsot követően, amely megbuktatta a Nobel-díjas Aung Szan Szú Kji által vezetett választott kormányt, Mianmarban kaotikus körülmények között történt.
Richard Moore, a brit MI6 hírszerzési szolgálat vezetője nagyon erős kritikákat fogalmazott meg Kínával szemben egy prágai konferencián. Szerinte egyértelmű, hogy Peking Oroszország mellett van, de emellett más diktatúrák támogatásában is részt vesz. Elmondta, hogy a korábbi óvatos kínai külpolitikai elvek megváltoztak, és ez aggodalmakra ad okot - írja a Politico.
De mi lesz az, ami kimozdítja a holtpontról?
Meghosszabbíthatnak egy korábbi megállapodást.
Az amerikai kötvényhozamok meredeken emelkednek.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.
Átfogó dróntámadás érte Oroszország területét.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit