A tulajdonos Liberty Steel megkezdte a Dunaferr dolgozóinak az elmaradt bérek kifizetését – értesült a Portfolio. A munkavállalók hétfő reggel demonstrálni kezdtek, a munkáltató pedig délután mindenkit arról tájékoztatott, hogy késéssel, de elkezdi a kifizetéseket. Úgy tudjuk, sokan még mindig hiába várnak.
Úgy tudjuk, hogy a Dunaferr dolgozói még mindig nem kapták meg béreiket, ezért délután 2-kor újabb tüntetésre készülnek az igazgatóság épületénél. Emellett a Portfolio arról értesült, hogy két leányvállalatuk, a Duna Furnace és Dunarolling ellen is végrehajtást indított a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
Már a hétvégén feszültség volt abból, hogy a dunaújvárosi vasmű dolgozói nem kapták meg időben a bérüket. Akkor a félhivatalos információk szerint hétfőre várhatták a fizetésük elutalását, de reggel már hatalmas tömeg tüntetett az igazgatóság épületénél. Frissítés: úgy tudjuk, hogy a dolgozók még mindig nem kapták meg a bérüket, ezért délután 2-kor folytatódhat a tüntetés.
Az európai fémkeresletet meghatározó ágazatok teljesítménye idén várhatóan csökken, közben pedig az elmúlt években kialakult nemzetközi trendek pedig tovább súlyosbítják az európai acélipar helyzetét. Amerikai védővámok, Európába áramló acélimport a harmadik országokból, túlkínálat a globális termelésben, többletkapacitás, megemelkedett energia- és más termelési költségek - sorolhatóak az okok. A kilábalás egyelőre elmaradt, ez pedig jelentős kockázatot jelent a hazai Dunai Vasmű számára is.
Szerda délután egyeztetést tartottak a dunaújvárosi vasműben: a cég vezetői az érdekképviseletekkel közölték, hogy átszervezik a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. munkavállalóinak munkarendjét. A döntés értelmében számos kollégát szakaszos (ideális esetben kétműszakos) munkarendbe helyeznek át és/vagy állásidőre küldenek. Ezzel kijelenthető: a dunaújvárosi acélgyártás leépülésének keserű, de gyakorlati, a dolgozókat is közvetlenül érintő folyamata beindult. Az új tulajdonos viszont azt hirdeti: ez csak átmeneti állapot.
A Liberty Dunaújváros megkezdi két kokszoló kemencéjének leállítási folyamatát, amelyek egyre hatékonytalanabbá, nehezen karbantarthatóvá váltak, és veszteséget termeltek a piaci túltermelési kapacitások miatt - jelentette be hétfő délben megjelent közleményében a társaság. A bejelentés időzítése rendkívül érdekes, ugyanis fél nappal az önkormányzati választások (ahol az ellenzéki összefogás jelöltje maradt a polgármester) után érkezett a térség szempontjából rendkívül negatív hír, ami szakértők szerint elkerülhetetlennek tűnt az elmúlt hónapokban. Ezzel az egykori Dunaferr megmentése újabb fordulatot vett, és megmentésről csak részben beszélhetünk. Hétfő délután az ügyben megszólalt az iparfejlesztésért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium is.
A Dunaferr eszközei és dolgozói ugyan megmenekültek, hiszen az indiai Liberty Steelhez kerültek, de a vas- és acélgyártás gyakorlatilag megszűnt Dunaújvárosban. Az új tulajdonos fő bevétele a szén-dioxid-kvóták eladásából származik, míg a termelés jelentősen csökkent - írta meg a társaságok beszámolói alapján a G7.
Egy évvel ezelőtt megmenekült a teljes bezárástól a dunaújvárosi vasmű, az alagút végén a fény viszont egyre messzebb kerül, ugyanis a lényegi termelés gyakorlatilag fél éve áll, az új tulajdonos alatt is. Egyelőre tehát sikersztoriról még nem beszélhetünk. Gyárkapun belül és kívül a jelenlegi helyzetnek két keretezése létezik egymással párhuzamosan: a pozitív olvasat, hogy időszakos és részleges gyártás folyik, az új tulajdonos tehát továbbra is elkötelezett, a Liberty Steel csak a piaci helyzet további javulására vár és ha ez megtörténik, akkor helyreállhat a rend a Duna-parti városban. A történet másik olvasata, hogy termelés távolról sem zakatol, ebben valós fordulatra nincs kilátás, a dolgozók bére több éve nem emelkedett, így hát sokan jogosan kételkedhetnek. Ennek a második forgatókönyvnek a valószínűségét erősítik meg azok a hírek, amelyek az indiai-brit hátterű tulajdonos háza tájáról érkeznek, amelyek arra is utalnak, hogy a dunaújvárosi történetet nem lehet és szabad önmagában tekinteni. Az IndustriALL szakszervezeti szövetség rendkívüli nyilatkozatot adott ki a napokban, amelyben arra figyelmeztet, hogy a Liberty egész Európában visszafogott működése súlyosan károsítja a térség acélgyártási kapacitásait.
A Liberty Dunaújváros menedzsmentje a jövőbeni együttműködésről egyeztetett az Audi Hungaria Zrt. képviselőivel csütörtökön.
A Liberty Dunaújváros 2024-re szóló termelési programja részeként újraindította hengerműveit, valamint a horganyzottlemez előállító galvanizáló sort – jelentette be közleményben a cég. Az egykori Dunaferr hengerművei a második negyedév termelési felfutását megelőzően először a speciális vevői igények kielégítésére fókuszálnak.
Környezetvédelmi hatósági szerződést kötött a Fejér Vármegyei Kormányhivatal és a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. - jelentették be kedden. A magyarázat így hangzik: a megállapodás a dunaújvárosi kohászat és az iparágban dolgozók munkahelyeinek megmentése érdekében született.
A Liberty Dunaújváros vasmű megkötötte a szerződést a környezetvédelmi hatósággal, melynek köszönhetően a korábbi Dunaferr egyik utódjaként működő Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. tovább működtetheti a kohókat.
Miután hivatalosan is megvalósult dunaújvárosi vasmű tulajdonlásának átadás-átvételi folyamata, nyilvánosságra került kedd reggel a társaság új neve. Emellett az új cégvezetés felvázolt egy 100 napos programot is, amely most mint fontos teendő került elő az átvétel után.
2023. október 20-án lezárult a tranzakció, hivatalosan is a Liberty Steelhez került a felszámolt Dunaferr – derül ki a felszámolóbiztos dolgozóknak küldött leveléből.
Sanjeev Gupta, a Liberty Steel Group ügyvezető elnöke ma a dunaújvárosi acélműben fogadta Novák Katalin köztársasági elnököt. Az államfő a városban tett látogatásának alkalmából kereste fel a vállalatot, Fónagy János és Fábián Gergely, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium miniszterhelyettese, illetve államtitkára, valamint Mészáros Lajos, a választókörzet országgyűlési képviselője kíséretében. A bejárást követő GFM-Liberty által szervezett sajtótájékoztatón kiderült: az új tulajdonos hivatalosan hétfőtől veheti át a gyárat az EU engedélyének megszerzése után.
Az Európai Unió egyszerűsített fúziókontroll eljárásban vizsgálta a Dunaferr megvásárlását, majd azt tegnapi döntésével jóvá is hagyta. A nyílt és transzparens felszámolási eljárás keretében korábban a Liberty Steel adott be érvényes és nyertes pályázatot - közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
Ezen a héten sem lesz hiány piacmozgató adatokból.
Újabb nukleáris eszközt szereznek be.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Közelről csaptak le a konvojra.
Fontos jelentés érkezett.
De van azért kényelmetlenség.
A politikus a költségvetési bizottság kérdéseire válaszolt – miniszterként lehet, hogy utoljára?