Egy friss uniós tanulmány szerint a magyarok rendkívül tájékozottak a szellemi tulajdon fogalmával kapcsolatban, és csak a fogyasztók 9 százaléka bizonytalan a hamis termékek felismerésében - közölte a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) hétfőn az MTI-vel.
Farkas Szabolcs lett a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának (SZTNH) új elnöke 2023. május 1-jétől - közölte az SZTNH kedden az MTI-vel.
Távozik a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnöke, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat elnöke és a Magyar–Tunéziai Gazdasági Együttműködési Vegyes Bizottság tárelnöke is – szerepel a pénteki Magyar Közlönyben megjelent Határozatok Tárában.
Idén is átadták a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) kezdeményezésére létrehozott Jedlik Ányos-díjat, amely a kimagaslóan sikeres feltalálói tevékenység, valamint a kiemelkedő színvonalú és hatékonyságú iparjogvédelmi munkásság elismerését szolgálja. A díjat ezúttal egészségiparban és a szellemitulajdon-védelem területén tevékenykedő szakemberek kapták.
Ma estétől a Magyarországon hatályosított európai szabadalmak is elérhetőek lesznek a European Federated Patent Register (EFPR) szolgáltatásban – hívta fel hétfő reggeli közleményében a figyelmet a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala. Ez a fejlemény azért jelentős változás, mert az EPFR rendszerhez a magyarral együtt már több mint 30 nemzet csatlakozott és így egyszerűbben ellenőrizhetővé válik a cégeknek és szabadalmi ügyvivőknek is az európai szabadalmak egyes tagországi jogi státuszának ellenőrzése.
Nézőpontváltásra van szükség Magyarországon – mondta Pomázi Gyula, a Szellemi Tulajdon Hivatalának elnöke a hivatal sajtóreggelijén. A magyar vállalkozások mindössze 3 százaléka rendelkezik oltalommal, ez nagyon kevés. Pedig számtalan jó ötlet van, de a magyar megoldások sokszor nem hasznosulnak üzleti előnyként. Lehet és nem is nehéz ezen változtatni, Pomázi optimista, szerinte már érezhető a fejlődés.
Nemzetközileg csökken a nemek közötti szakadék a szabadalmi bejelentések arányában, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) adatai szerint pedig a hazai eredmények is jövőbemutatóak. A World Intellectual Property Organization (WIPO) adatai alapján 2000-ben a nemzetközi szabadalmi bejelentések 9 százalékát lehetett női feltalálóhoz kötni, míg 2020-ra ez az arány 16,5 százalékra növekedett.
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala az egyik legtitokzatosabb állami szervezet. A 230 főt foglalkoztató hivatal eljutott a digitális fejlettség azon fokára, hogy muszáj volt jövőálló informatikai rendszerre váltania. Ebben segített a ShiwaForce csapata és az Atlassian termékei.
2021-ben 18. alkalommal rendezi meg a Budapest Design Weeket a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) és a Magyar Formatervezési Tanács (MFT). A rendezvénysorozat, melynek központi témája a New Standards lesz, október 8. és 17 között hibrid formában valósul meg.
Magyarország - a tavalyihoz hasonlóan - 15. helyen áll az Egyesült Államok Kereskedelmi Kamarájának éves nemzetközi szellemitulajdon-védelmi indexében, megelőzve olyan gazdaságokat, mint az izraeli, a lengyel vagy a kanadai.
A Magyar Formatervezési Tanács idén is meghirdeti Design Menedzsment Díj pályázatát. Az elismerésre a bírálóbizottság tagjain kívül bárki jelölhet vállalkozásokat, nonprofit intézményeket. Az egymillió forinttal járó díj célja elismerni a designtudatos szemléletben, a design alkalmazásában és szakszerű menedzselésében élen járó szervezeteket.
Magyarország világviszonylatban mérsékelt innovátornak számít. Rengeteg a jó ötlet és a megvalósítás is, a gyártást tekintve nagyon jól állunk, azonban az innováció hasznosítását, piacon való értékesítését tekintve jelentős lemaradásban vannak a magyar cégek, emiatt pedig nagyon sok magyar kkv szenved hátrányt a nemzetközi piacokon. A Szellemi Tulajdon világnapján Pomázi Gyulával, az SZTNH elnökével többek között arról beszélgettünk, mennyire növelheti a szellemi tulajdon a cégek versenyképességét, hogyan működik a szabadalmaztatás, illetve mit lehet, és mit kell oltalom alá helyezni, ha biztosítani szeretnénk, hogy ne lopja el valaki az ötletet, brandet. Ezen felül kitértünk arra is, hogyan alakul át idén nyáron a szerzői jogi törvény és milyen hatása lesz a változásnak.
A K+F minősítéssel megszerezhető adókedvezményekkel akár minden tizedik munkavállaló bérét vagy 10 millió forintonként 1 millió forintot is megspórolhatnak a cégek. Az eljárás megkönnyítése érdekében a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) egy Fehér Könyvet készített, ami a kutatás-fejlesztést végzőknek és a pályázatok elbírálóinak is útmutatást ad. Az elmúlt években jelentősen nőtt a K+F minősítést kérő vállalkozások száma, ezért is fontos, hogy a cégek olyan támogatást kapjanak, amivel a jövőben már a projekt megkezdése előtt pontosan látják a minősítéshez szükséges elvárásokat.
A közeljövőben két külön alap lesz a magyarországi kutatások finanszírozására, azaz a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap mellé feláll egy új kutatási alap is - jelezte a Figyelőnek Szigeti Ádám. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára hozzátette: előbbi a vállalatoknak biztosít támogatást, utóbbi pedig a felsőoktatási intézményeknek és a kutatóintézeteknek nyújt k+f-re fordítható forrásokat.
A korábbi nemzetközi döntésekkel összhangban a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala kedd délelőtti ülésén kimondta: törölni kell a Magyarországra is kiterjesztett Rubik-kocka védjegyet.
Először került bele Magyarország abba a rangsorba, amely a szellemi tulajdon és az ipari innovációs, üzleti hasznosítás terén méri össze a világ 45 vezető gazdaságát és rögtön az élbolyban, a 13. helyen láthatjuk. Ezzel többek között Lengyelországot, Izraelt és Kanadát is megelőztük - hívja fel a figyelmet közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Negatívról stabilra javította az adósbesoroláshoz tartozó kilátást.
A Nasdaq közel 1 százalékot emelkedett a pénteki kereskedésben.
Ismertette 2025-ös terveit és várakozásait az Államadósság Kezelő Központ.
Megjelent a Préda, a Portfolio kiberbűnögyi podcastjének negyedik epizódja.
Van még erő a kriptovalutában?