FONTOS Nagy fejtörést okoz a kormányoknak a világformáló megatrend – Mit lehet tenni?
Olyan dolog történt a magyar lakásárakkal, mint sehol máshol Európában
Ingatlan

Olyan dolog történt a magyar lakásárakkal, mint sehol máshol Európában

Portfolio
Nemrég számoltunk be róla, hogy ha kis mértékben is, de a tavalyi utolsó negyedévben nominálisan is csökkenni kezdtek a lakásárak Magyarországon és várakozásaink szerint az idei első negyedévben is negatív lehet az előjel. Ez azonban semmi ahhoz a lakásáremelkedéshez képest, ami az elmúlt tíz évben végbement. Az Európai Unió egyetlen országában sem emelkedtek akkorát egy évtized alatt a lakásárak, mint nálunk. Nézzük a pontos számokat!

Bár az elmúlt hetekben sokan felkapták a fejüket, hogy csökkenni kezdtek a lakásárak, ez a tavalyi utolsó negyedévben mindössze 2 százalékos visszaesést jelentett, ami a használt lakásoknál 2,3, az újaknál pedig 0,1 százalék volt. Ez egyelőre önmagában sem jelent okot az aggodalomra, tágabban nézve viszont egyelőre szinte hibahatár, különösen, ha az elmúlt tíz év lakásárváltozását nézzük.

Ebben a mutatóban Magyarország továbbra is toronymagasan vezeti az uniós drágulási listát, ahol tíz év alatt közel háromszorosára, vagyis 191 százalékkal mentek feljebb a lakásárak. A második helyen Észtország áll 151 százalékkal, de ha néhány EU-n kívüli országot is megnézünk, akkor Izland követ minket 167 százalékkal. Az EU bronzérmese Csehország, ott 129 százalék volt a tízéves áremelkedés.

lakáskiállítás 2023
Április 21-23. között 13. alkalommal nyitja meg kapuit a Lakáskiállítás. A kiállítók között várjuk a lakásfejlesztés, ingatlanközvetítés, finanszírozás, vagyonvédelem, ingatlankezelés, energetikai tanúsítvány, értékbecslés, ügyvédi és tanácsadói szolgáltatások területeivel foglalkozó cégeket. További információk ide kattintva érhetők el.

Ilyen megközelítésben szinte hihetetlen, hogy vannak olyan országok Európában, ahol tíz év alatt szinte semmilyen lakásár-növekedés nem történt. Cipruson például 2022-ben is ugyanott voltak az árak, mint 2012-ben, Olaszországban pedig 8 százalékkal alacsonyabban, de Finnországban is csak 13, Franciaországban pedig 26 százalék volt a tízéves drágulás.

Mi történt, ha tíz éve vásároltunk?

Igaz ugyan, hogy a többség nem feltétlenül befektetési céllal vásárol lakást, de számukra sem mindegy, hogy az egyik, ha nem a legnagyobb vagyontárgyuk értéke hogyan változik évente. Ebben a tekintetben is élen áll Magyarország, ahol az éves árnövekedés átlagosan 11,3 százalék volt. Ez a mostani inflációhoz képest nem tűnik soknak, de ne felejtsük el, hogy a korábbi években minimális, gyakran nulla közeli infláció - és ehhez hasonlóan alacsony banki kamatok - voltak Magyarországon. Nem kérdés tehát, hogy az elmúlt évtizedben bármelyik évben jó döntésnek bizonyult a magyarországi lakásvásárlás.

A többi országról viszont csak részben mondható el ugyanez. Európa keleti felében jellemzően magasabb volt a lakásárak emelkedése, mint a nyugati országokban, Magyarország után ki kell emelni Észtországot és Csehországot, ahol szintén 8 százalék feletti volt az éves árnövekedés, de Litvániában és Lettországban is bőven átlag feletti. A kontinens nyugati feléről Izland, Luxemburg és Írország emelhető ki, ahol a lakásárak éves szinten ugyancsak 8-10 százalékkal emelkedtek.

A legkisebb növekedés a kontinens déli országait jellemezte, ahol Portugália kivételével mindenhol az uniós 4,1 százalékos átlag alatti volt az évesített áremelkedés. Spanyolországban 3,0, Franciaországban 2,3, Cipruson 0,0 Olaszországban pedig -0,9 százalék volt az éves árváltozás, vagyis, ha egy olasz 2012-ben eladta a lakását és az azért kapott pénzt otthon betette egy táskába, - kis túlzással, a bérbeadási hozamoktól és lakhatási költségektől eltekintve - azzal is jobban járt, mint a lakás tartásával.

A mostanában Európa-szerte mérhető egyszámjegyű nominális árcsökkenések tehát egyelőre sehol nincsenek az előző tíz év árnövekedéseihez képest, jóllehet nincs is értelme erre várni, hiszen tíz év alatt a jövedelmi viszonyok és a munkaerőpiac is nagy átalakuláson mentek keresztül. A jelenleginél érdemben nagyobb és tartósabb árcsökkenés csak egy nagyon jelentős gazdasági váláság esetén következne be, de ennek egyelőre, szerencsére nem látszódnak a jelei.

Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

RSM Blog

Vagyonmegosztás 2025 - tények tévhitek

A házasság felbomlása után a vagyonmegosztás nem csak jogi, hanem érzelmi kihívás is. A családjogi kérdések területén a legtöbb félreértés ezen a területen alakult ki. Dr. Bagi Éva csal

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden

Ingatlanpiaci elemző

Ingatlanpiaci elemző
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Ez is érdekelhet