
A fókuszált, tevékeny és sikeres reggelek szintén fókuszált, tevékeny és sikeres napokhoz vezetnek, amik aztán elkerülhetetlenül sikeressé is teszik az életünket
– ezt a jól csengő, kissé túlságosan is optimista kijelentést a The Miracle Morning című könyv híres szerzője, Hal Elrod mondta. Hogy igaza van-e, azt nem tudjuk, és nyilván nincs olyan tudományos eredmény, amely a reggelek életünkben betöltött szerepét pontosan meghatározná.
De az tény, hogy nagyon sok életviteli tanácsadó szerint a reggeli rutinnak kulcsszerepe lehet a sikerünkben. Nyilván ők is csak meg akarnak élni valamiből, és ezért néha tudománytalan állításokat is tesznek, hogy felkeltsék a figyelmünket.
Az alapvető ötlet ettől függetlenül mégsem tűnik zagyvaságnak: ha jól indítjuk a reggelünket, az akár segíthet a nap további kihívásainak a leküzdésében is. Vagy éppen fordítva, ahogy azt a régi magyar közmondás tartja: aki bal lábbal kel fel, annak az egész napja rosszkedvű lesz.
Noha ez utóbbi nyilván babona, de vajon van-e olyan reggeli tevékenység, ami tényleg, még a tudományos kutatások szerint sem tesznek jót nekünk. Nos, ennek eredtünk utána, és a rövid válasz az, hogy igen, méghozzá több is. Persze, nem valamiféle katasztrofális következményekre kell gondolni, és olyat sem állít egyetlen komoly folyóiratban megjelent tanulmány sem, hogy ezt vagy azt csinálva reggel sikeresek leszünk az életben. Na de akkor nézzük, hogy pontosan mit is mondanak az emberek reggeli rutinja kapcsán a vonatkozó tanulmányok.
1) Ne használd a szundi funkciót ébredéskor
Bizonyára mindnyájunkkal előfordult már, hogy az a nyavalyás ébresztő pont a legszebb álmunkból riasztott fel, és azt éreztük, hogy a matracunk gravitációja akkora mint egy szupermasszív fekete lyuké. Ilyenkor az ember hirtelen újraértékeli a felkelését, és inkább megbízza a jövőbeli énjét, hogy majd siessen jobban, és így a jelenbeli énje még egy kellemes 10 perccel tovább szundíthasson. Nos, az erről a témáról szóló tudományos igényességű írások egyértelmű konklúziója, hogy ezzel csúnyán kitolunk magunkkal.
Átverjük a szervezetünket, elhitetve vele, hogy hamarosan újra mély álomba merülhetünk. Ilyenkor a testünk pedig ennek megfelelő hormonokat állít elő, és a hamarosan újra megszólaló ébresztő még fájdalmasabban fog hatni. Egy vonatkozó kutatás szerint ezzel azt érjük el, hogy sokkal lassabban térünk magunkhoz az alvásból. Felébredés után mindenki rosszabbul teljesít az elé kerülő feladatokban, illetve lassabb a reakcióideje is (például ezért nem szerencsés rögtön ébredés után autóba ülni). Nos, a szundizás pont a magunkhoz térés idejét tolja ki, esetenként akár több órával is.
2) Ne váltogasd, hogy mikor kelsz fel
Amikor végre hétvége van, vagy a szabadságunkat töltjük, sokunk első dolga, hogy szépen kikapcsoljuk az ébresztőóránkat. Végre alhatok – gondolja magában a többség ilyenkor, netán azt is remélve, hogy most bepótolhatja a hét során elmaradt órákat. Sajnos ez egy nagy tévedés: egyrészt a tartósan kevés alvást nem lehet egy hétvége alatt bepótolni, az ugyanis nem egy adósság, amit csak úgy törleszteni lehet.
A másik hiba pedig az, ha eltérünk a jól bejáratott ritmusunktól és hétvégén direkt tovább alszunk. Az alvásunk szempontjából ugyanis a rendszeresség a legjobb. Amellett, hogy megfelelő mennyiséget alszunk (7-8 óra felnőttek esetében), az az ideális, ha mindig ugyanakkor is hajtjuk álomra a fejünket. Vagyis akkor teszünk igazán jót magunkkal, ha hétvégén vagy karácsonykor is ugyanakkor kelünk fel, mint máskor.
3) Ne nézegesd a telefonodat reggel (meg este se)
A mobiltelefonunk mára a testünk részévé vált, és ennek nem minden hatása kedvező. Egyes felmérések szerint a felnőttek negyede már az ébredést követő első percben a telefonjához nyúl és elkezdi nézegetni, hogy milyen értesítéseket kapott. Egy másik felmérés szerint pedig az emberek 80%-a 15 percen belül már biztosan elkezd telefonozni. Márpedig ez a szakértők szerint nem valószínű, hogy túl egészséges.
Egy kapcsolódó kutatás szerint az üzenetek és az értesítések rendszeres követése stresszessé teszi az embert, illetve hozzájárulhat a depresszió és az alvászavarok kialakulásához. Tristan Harris, a Google szakértője szerint amikor valaki reggel azonnal az értesítésekkel kezd, akkor ezzel azt erősíti meg magában, hogy mennyire sok dolgot szalasztott el tegnap óta, ami végső soron boldogtalanabbá teheti.
A szakértői vélemények szerint jobban tesszük, ha nem azzal kezdjük a napunkat, hogy milyen üzeneteket kaptunk. Más okból, de feltehetően este, lefekvés előtt sem szerencsés a telefonunkkal bajlódni, mert a képernyő fénye árthat az alvásunk minőségének. Idővel lehet, hogy arról is lesznek majd tanulmányok, hogy jobb lenne úgy összességében az egész nap folyamán is kevesebbet használni a telefonunkat. De erről már biztosan nagyon nehéz lesz leszoktatni az emberiséget. A reggeli és esti telefonozást viszont némi akaraterővel még kiiktathatjuk az életünkből.
4) A reggeli utáni fogmosás rossz ötlet
Következzen most egy másik aspektusa a reggeleknek: a reggeli és az utána sokaknál gyakori fogmosás. Az előbbi részével semmi baj sincsen, reggelizni jó dolog és alapvetően a fogmosással se lenni semmi gond, de van itt egy bökkenő. A reggeli folyamán elfogyasztott ételek és italok (kávé, tea) gyakran enyhén savasak, ami sérülékennyé teszi a fogainkat. Ebből kifolyólag pedig ha rögtön a reggelit követőn állunk neki azok sikálásának, akkor azzal többet ártunk, mint használunk. A megoldás igen egyszerű: várjunk egy bő fél órát a reggeli és a fogmosás előtt és máris nincs probléma.
5) Nem mindegy mikor iszol kávét
Ha már az előző pontban szó esett a reggelizésről meg a kávéról, akkor zárjuk a tudományos megalapozottságú tanácsainkat ezzel a fekete itallal. Hogy a kávé hasznos drog-e az ember számára, az nem kétséges. Hogy egészséges is-e, az már nehezebb kérdés, de a vonatkozó tanulmányok mindeddig inkább megnyugtatóak voltak. De van itt egy érdekes állítás még, amely a reggeli kávéfogyasztásunkhoz kapcsolódik: nem mindegy, hogy mikor kortyolgatjuk el azt a finom csésze feketét.
Ha rögtön ébredés után tesszük, azzal a vonatkozó kutatások szerint pont lábon lőjük magunkat. Egyrészt nem hat majd igazán, mert eleve olyan hatások érvényesülnek ilyenkor a szervezetünkben, amik az ébredést szolgálják. Másrészt pedig ha így teszünk, azzal idővel immunissá tehetjük magunkat a (koffeines) kávéval szemben. Márpedig ezt nyilván senki sem szeretné, hiszen hány olyan eset van az életünk során, amikor óriási szükség van arra a fekete löketre.
Az ehhez kapcsolódó szakértői vélemények szerint tehát a kávézást hagyjuk kicsit későbbre a délelőtt folyamán, mondjuk olyan 10 óra körül ideális lehet meginni az első csészével. Ezáltal ugyanis elérhetjük, hogy pont időben adjunk újabb rúgást az energiaszintünknek. Az előző pontokból merítve viszont ne felejtsük el, hogy rögtön utána fogat mosni továbbra sem érdemes.
Legyen egy saját rutinod
Ez a fentebb említett öt pont még ha nem is tér ki az életünk minden aspektusára, azért igen sokat segíthet a reggeleinken. Bizonyára mindnyájan éltünk már át olyan ébredéseket, amik után úgy éreztük, hogy meg tudnánk váltani a világot. És bizonyára sok olyat is, amikor inkább ki se szerettük volna nyitni a szemünket, nemhogy felkelni és bármit is csinálni.
Ma még nincs olyan tudományos publikáció, ami megmondaná, hogy mi a tökéletes reggeli rutin. De pár olyan megalapozott állítás viszont már van, amik segítenek elkerülni a tipikus baklövéseket, mint amilyen például a telefonunk szundi funkciója vagy a túl korai kávé.
Ezekre építve mindenki kialakíthatja a maga számára ideális reggelt, szóljon az akár az edzésről, az olvasásról, vagy éppen az írásról. Mindenkinek más és más a célja az életben, de mindnyájan nyerünk, ha jól indul a reggelünk.
Újabb nyersanyagot vághatnak földhöz Trump vámjai
Brazília belengette a gyártás beszüntetését.
Sokkoló adat: hét éven belül elfogy a nyugdíjas nők pénze?
A férfiak sokkal jobb helyzetben vannak.
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.
Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
