
Donald Trump újraválasztásának árnyékában az EU komoly gazdasági kihívások elé néz, mivel az új amerikai kereskedelmi vámok
Kínát arra ösztönözhetik, hogy az elveszett amerikai piacot az európai piacon próbálja pótolni.
Trump legutóbbi bejelentése szerint 60%-os tarifát is kivethet kínai importtermékekre, ami a kínai áruk európai dömpingjéhez vezethet. Vagyis az olcsó kínai termékek eláraszthatják az európai piacokat, súlyos károkat okozva az EU helyi gyártóinak, és ezzel szükségessé téve a gyors kereskedelmi védelmi intézkedéseket – írja a Financial Times.
Az EU hagyományos kereskedelempolitikai eszközei azonban lassúnak és tagállami konszenzushoz kötöttnek bizonyulhatnak egy ilyen válságban.
Sabine Weyand, az Európai Bizottság kereskedelmi főigazgatója szerint Brüsszelnek erősítenie kell a védelmi eszköztárát, hogy hatékonyabban tudja megvédeni a belső piacot. Az EU ugyan már bevezetett néhány új védelmi mechanizmust Trump első elnöki ciklusa alatt, például az „antikoerciós eszközt”, amely lehetővé teszi a gyors retorziót exportkorlátozások vagy importembargók esetén, de Weyand szerint ezek alkalmazását még tovább kell finomítani.
A tagállamok közötti nézeteltérések azonban jelentős akadályt jelentenek. Az októberi vita során például Németország és további négy tagállam – köztük Magyarország – ellenezte a kínai elektromos járművekre kivetett tarifákat, miután Peking megfenyegette az európai autópiacokhoz való hozzáférést. Eközben Kína válaszul francia konyakra vetett ki antidömping vámokat, ezzel érzékenyen érintve Franciaországot, amely támogatta a korlátozásokat.
Az EU exportorientált gazdasága különösen érzékeny a globális kereskedelmi háborúkra.
Miközben az Egyesült Államok és Kína gyorsan reagálhat tarifákkal és szubvenciókkal, az EU szabályozási rendszere és a WTO szabályainak betartásához való ragaszkodása hátrányt jelenthet a gyors válaszlépésekben. Stéphane Séjourné, az Európai Bizottság alelnöke arra figyelmeztetett, hogy
az európai piac nem válhat a globális túltermelés „leengedő szelepévé”, mert ez rövid távon gazdasági válsághoz vezetne.
Az EU védelmi mechanizmusai között szerepel a dömpingellenes vizsgálatok indítása, de ezek akár több mint egy évig is elhúzódhatnak, ahogy az elektromos járművek esetében is történt. Brüsszel most azt mérlegeli, hogy a döntéshozatali folyamatot felgyorsítsa és új, hatékonyabb eszközöket vezessen be. Ignacio García Bercero, a Bizottság korábbi vezető kereskedelmi tisztviselője szerint a meglévő piacvédelmi intézkedések lehetőséget nyújtanak a gyors válaszra, például vámok vagy kvóták bevezetésére hirtelen importnövekedés esetén.
Emellett az olyan új eszközök, mint a külföldi támogatásokról szóló rendelet (foreign subsidies regulation, FSR) szerint a belső piacon megtelepülő kínai cégeket is vámokkal sújthatják. A vámok elől menekülő kínai cégek ugyanis az EU-n belüli gyártással próbálhatják meg kijátszani a plusz terheket.
Az FSR értelmében pótterheket, adókat, bírságokat is kiróhatnak a jelentős állami támogatásban részesülő kínai cégekre, ez pedig Magyarországon befektető szereplőket is súlyosan érinthet.
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a Kínával való gazdasági kapcsolatok szorosak és érzékenyek. Martin Kocher, Ausztria gazdasági minisztere szerint elsődleges cél, hogy a párbeszédet fenntartsák Pekinggel, miközben az EU továbbra is ragaszkodik a WTO szabályaihoz. A kínai dömping problémáját tovább súlyosbíthatja a jüan esetleges leértékelődése, ami még olcsóbbá teheti a kínai termékeket az európai piacon.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Egyre több az intő jel, készülhet az újabb esés a tőzsdéken
Nem árt résen lenni a nagy emelkedésben.
Jelent a Wizz Air - Mire számíthatunk?
Összeomlott árfolyammal várják a folytatást a befektetők.
Megsínylik az arab országok az olajárcsökkenést, újabb szektor esett áldozatul
Az építőipar issza meg a levét.
Kastélyokat osztott ki Lázár János, a 4iG kapta a dégi Festetics-kastélyt
Ugyanis ingyen átruházhatók a kastélyok.
Megszólalt az ukrán főparancsnok - Sürgős segítségre van szükségük
Szinte mindenből kifogytak.
Nem Paks, nem akkumulátor: váratlan helyről érkezik Magyarország nagy lehetősége
Szeged újra fókuszban.
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.
Nulla kamat, nulla önerő - és most indul az aranyroham!
KKV-k, figyelem! Elindult a történelmi lehetőség: pénzhez juthatsz úgy, hogy közben egy fillért sem kell kockáztatnod.
Egy új innovációval zöldforradalom törhet ki a textiliparban
A Mashouf testvérek új szemlélete formálhatja át a textilgyártás jövőjét.
VIDEÓ! Politika, piac, infláció: Miért érdemes most Japánra figyelni?
A 2025-ös japán választások rendkívüli feszültség közepette zajlottak: az inflációs bizonytalanság, a gyenge jen és az emelkedő állampapírhozamok megrendítették a lakosság és a befekte
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
A vírusok nehezebbek, mint a teljes emberiség
Imádom az adatvizualizációkat - egy-egy jól eltalált infografikával több hasznos tudást lehet átadni, mint több tízezer karakternyi szöveggel. Ilyen az e heti grafikonunk is: egész... The post

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.
Olcsó a lakosságnak, brutális az iparnak – Hol a kiút az árampiaci káoszból?
A jónak tűnő vállalati megoldásoknak is vannak kevéssé ismert buktatói.
Elhullottak a forint támadói – Meddig tarthat ki ez a hihetetlen erő?
Páratlan évet fut a magyar deviza.
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
