2022 első három negyedévében 13 617 új lakás épült, 7,7%-kal több, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 25 984 volt, 16%-kal több, mint 2021 azonos időszakában - derül ki a KSH legfrissebb számaiból.
Ugyan nemrégiben megírtuk, hogy beragadt az újlakás-piac a fővárosban, ez még nem azt jelenti, hogy már temetni is kéne a szegmenst. A beragadás az eladásra kínált lakások számában volt tetten érhető, azonban a piacnak bőven vannak még tartalékai az épülő és frissen átadott lakások terén. A piac a magas infláció, valamint a növekvő kivitelezési idők és anyagköltségek ellenére viszonylag stabil lábakon áll az idei első féléves adatok tükrében: az OTP Jelzálogbank legfrissebb Budapesti Újlakás Értéktérképének adatai szerint több mint öt százalékkal több lakást adtak át, mint a tavalyi első félévben, az eladások pedig – részben a tavasszal még elérhető ZOP hitelnek köszönhetően – 20 százalékkal nőttek.
2022 I. félévében 9133 új lakás épült, 6,8%-kal kevesebb az egy évvel korábbinál, de csak Budapestet nézve a visszaesés még ennél is drámaibb: 20%-kal kevesebb elkészült új lakóingatlan volt idén az első fél évben, mint 2021 ugyanezen időszakában. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 17 715 volt, 16%-kal több, mint 2021 azonos időszakában.
Úgy tűnik, hogy a legtöbb családi házat építő, vagy új lakást vásárló a vidéki városokat és községeket vette célba: jóval több új építési engedélyt adtak ki az ilyen településtípusoknál 2021 első három negyedévében, mint Budapesten. Az építési engedélyekből azonban még nem látszódik egyértelműen, hogy más nagyvárosokból érkező migráció, vagy inkább a már ottani, helyi lakosok építési kedve eredményezi a házépítési hullámot a kisebb településeken. Az elmúlt időszak változásait tekintve azonban érezhető a nagyvárosok agglomerációinak az "újra felfedezése". A Takarék Index adatai arra is rávilágítanak, hogy a legtöbb társasházi új lakás viszont a Balaton közelsége miatt Somogy megyében épül, második helyen Pest megye áll, de nem sokkal marad le Győr-Moson-Sopron megye sem.
Harmadával több új lakást adtak át Magyarországon 2020-ban mint egy évvel korábban, ami 28,2 ezer új lakást jelent. Ehhez hasonló volumenre utoljára 2009-ben volt példa, ez a mennyiség azonban területileg rendkívül koncentráltan jelenik meg, néhány település vagy országrész adja a teljes kínálat túlonyomó részét. Hogy pontosan mely településeken és országrészekben a leggyorsabb a lakásállomány megújulása, azt egy az MNB által készített látványos térképen mutatjuk meg.
2020 első felében 8697 új lakás épült, ez 34%-kal több, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 12 475 volt, 32%-kal kevesebb, mint 2019 azonos időszakában. A most átadott lakások számából látszik, hogy még kitart az előző évek dübörgő fejlesztési tevékenységének lendülete, az építési engedélyek száma azonban drasztikus visszaesést vetít előre. Igaz ugyanakkor, hogy júniusban már mutatkoztak a fellendülés jelei.
A szomszédok és az egyéb érdekeltek eddig viszonylag könnyen megtámadhatták egy-egy komolyabb beruházás építési engedélyét a kérelmezési eljárásban. Ez a helyzet nem csekély zsarolási potenciált biztosított ezen személyek részére. Az építési szabályok március 1-jével hatályba lépő módosításával azonban ez a kiszolgáltatottság, úgy tűnik, megszűnik.
Kiadta legfrissebb, lakásépítésekről szóló számait KSH, ennek kapcsán Varga Mihály Pénzügyminiszter tartott sajtótájékoztatót, ahol a kedvezményes lakásáfa kapcsán többek között elmondta, hogy a kormány egyelőre nem tervez új intézkedéseket bevezetni, az építési számokat elnézve ugyanis lendületesnek tűnik a lakáspiac.
Többféle változással is számolni kell 2020. március 1-jétől az építésügyi redszerben. Egyrészt a a jegyzők helyett a kormányhivatalok látják el az elsőfokú építésügyi hatósági feladatokat, így az építési vagy használatbavételi engedélyezési eljárásokat nem az önkormányzatok, hanem a kormányhivatalok folytatják le. Másrészt a jogorvoslati eljárások is megváltoznak, az építésügyi és az építésfelügyeleti eljárásokban nem lesz lehetőség fellebbezésre, helyette közigazgatási peres eljárást lehet majd indítani - írja a vg.hu.
A felső mérethatár eltörlését javasolja a kormány az egyszerű bejelentéssel építhető házak esetén - írja a Magyar Idők. A jelenlegi mérethatár 300 négyzetméter.
Bővülhet azoknak a lakóingatlanoknak a köre, melyek építési engedély helyett egyszerű bejelentéssel is megvalósíthatóak. Az eddig érvényes szabályozással szemben 300 négyzetméteres méretkategória felett sajátcélra is alkalmazható lesz a könnyítés - derül ki a törvényjavaslatból.
Félezer négy vagy több lakásos projektben hirdetnek eladó lakásokat országszerte, miközben 14-16 ezer lakás épülhet idén - derül ki az Otthon Centrum elemzéséből. Budapesten elsősorban a XIII. és XI. kerületben, vidéken Győrben és Debrecenben zajlanak a legnagyobb beruházások. A lakásárak idén is tovább drágulnak, a legnépszerűbb kerületekben és városokban 5-10 százalékos áremelkedés várható főleg a társasházi lakásoknál, az új építésű ingatlanoknál pedig elsősorban az alacsonyabb árfekvésű külső kerületekben számíthatunk ugyancsak 5-10 százalékos drágulásra.
150 ezer lakáspiaci tranzakció várható az idei évben, ami megegyezik a 2008-as, részben válság sújtotta év forgalmával - derül ki az Otthon Centrum legfrissebb elemzéséből. Jövőre várhatóan még tovább nő majd a forgalom, 160 ezer adásvétellel elérheti a válság előtti évek szintjét. Ami az árakat illeti, jelenleg 15 százalékkal vagyunk a 2010-es árszint felett, az új építésű lakások azonban már 20 százalékkal drágábbak annál. Az idei év első 9 hónapjában kiadott 21 ezer építési engedély azt jelenti, hogy a tavalyihoz képest várhatóan megduplázódik az elinduló építkezések száma.
2016 első három negyedévében 5307 új lakás épült, 14 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kiadott lakásépítési engedélyek és az új lakások építésére vonatkozó egyszerű bejelentések együttes száma 21 414 volt, ami csaknem két és félszerese a 2015. I-III. negyedévinek - derül ki a KSH legfrissebb gyorstájékoztatójából.
Már egyszerű bejelentésre sincs szükség a lakóépületek építésének megkezdéséhez, elég lesz az e-napló megnyitása.Kell viszont alaprajz, amire fél évig nem volt szükség.
2015-ben 7612 új lakás épült összesen Magyarországon, ami 9 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest. A kiadott építési engedélyek száma ugyanakkor emelkedett, 2015-ben 30 százalékkal haladta meg a 2014-es évit. Budapesten ennél is nagyobb volt az emelkedés, a kiadott építési engedélyek száma 72 százalékkal nőtt. Új lakást azonban kevesebbet adtak át, mint egy évvel korábban. Az idei évre igazán kedvezőek a kilátások, az áfa-csökkentés és az új CSOK-szabályok egyaránt felpörgethetik a lakásfejlesztéseket.
Hétfő reggel várható a videós beszélgetés publikálása.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Egy állattartó telepet is eltaláltak, ahol 500 szarvasmarha pusztult el.
A hatóságok szerint a detonációt valószínűleg a konténerekben tárolt vegyi anyagok nem megfelelő kezelése okozta.
Trump vámintézkedéseinek árnyékában.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.