Július 1-jétől a devizaalapú szabad felhasználású jelzáloghitellel rendelkező ügyfelek is élvezik, amit a lakáscélú devizahitelt felvevők már korábban: ők is MNB-árfolyamon vagy a bank középárfolyamán törlesztik a hitelüket az új hitelintézeti törvény értelmében. A bankszektor éves bevétel-kiesése emiatt becslésünk szerint mintegy 5 milliárd forint.
A devizahiteleket a piacinál alacsonyabb árfolyamon válthatják át forintra - számolt be a Reuters hírügynökség Rogán Antal frakcióvezető a köztévében délután adott nyilatkozatáról. A kormánypárti politikus reggel szintén az MTV vendége volt, ahol arról is beszélt, hogy a pénteki törvényjavaslat csak a kezdet, még két törvényjavaslat várható a devizahitelesek ügyében az ősszel.
Elemzők szerint a devizahitelekről szóló, a kormány által az Országgyűlésnek pénteken benyújtott törvényjavaslat nagyobb terhet ró majd a bankokra, mint azt korábban várták.
A pénzügyi rendszernek 600-900 milliárd forintba kerülhet az árfolyamrés és az egyoldalú kamatemelés tisztességtelen alkalmazása miatti visszatérítés az MNB alelnöke szerint - írta a Magyar Nemzet.
Trócsányi László miniszter szerint a 2014. június 27-én benyújtott kormány-előterjesztés az első lépése annak, hogy egy ősszel beterjesztendő második jogszabálycsomaggal az év végéig mindenki számára elfogadható, korrekt módon rendezzék a devizahitelek kérdését. Erről az igazságügyi miniszter az MTI-nek adott interjújában beszélt.
Benyújtotta ma az igazságügyi miniszter a parlamentnek az első devizahiteles csomagról szóló törvényjavaslatot, amely a Kúria által feltárt tisztességtelen feltételeket hivatott orvosolni, egyelőre az elszámolás pontos szabályozása nélkül.
Fontosabb részletek:
Nemcsak a devizahitelesekre, hanem a forinthitelesekre is vonatkozik az egyoldalú szerződésmódosítások semmissége.
A kedvezményesen végtörlesztőkre nem vonatkoznak a szabályok.
Az árfolyamrés semmis, a hitelek újraszámolására 90 napjuk van a bankoknak, az elszámolás módját külön törvény rendezi majd.
Az egyoldalú szerződésmódosítások (döntően kamatemelések) automatikusan semmisek, kivéve, ha a bankok ennek ellenkezőjét bizonyítják.
A bankok a tisztességességet a Fővárosi Törvényszéken bizonyíthatják, szűk határidők és magas költségek mellett.
Július 4-én, vagyis jövő pénteken szavaz a parlament a törvényről korábbi közlések szerint.
Az elévülés kérdéséről nem szól a törvényjavaslat.
A végtörlesztők kihagyása jó hír a bankok számára, a forinthitelesek bevonása azonban gyakorlatilag lehetetlenné teszi a lehetséges pénzügyi hatások kiszámítását. Esetükben - a devizahitelekkel ellentétben - könnyen elképzelhető, hogy inkább a végrehajtott kamatcsökkentéseket kell a bankoknak visszavonniuk.
Várhatóan ma nyújtja be az Országgyűlésnek a kormány az első devizahiteles csomagra vonatkozó törvényjavaslatát, a pontos elszámolásra pedig ősszel kerülhet sor. A devizahitelek tisztességtelen feltételeinek felszámolása révén oly mértékben csökkenhet az ügyfelek törlesztőrészlete, hogy további segítségnyújtásra az őszi forintosítás során már nem lesz igény - vélte Orbán Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára az InfoRádiónak adott interjújában. Erre tegnap a Portfolio is felhívta a figyelmet: az árfolyamrés és a kamatemelések "visszacsinálásával" már teljesülhet a kormány korábbi, törlesztőrészlet-csökkentésre tett ígérete.
Kétlépcsős jogalkotásra van szükség a devizahitelek rendezése során - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyekért felelős államtitkára az InfoRádió
Karácsonyig forintosítaná a kormány a devizahiteleket, és továbbra is cél, hogy a törlesztőrészletek érezhetően csökkenjenek - mondta Varga Mihály a Népszabadságnak. A nemzetgazdasági miniszter szerint senki nem tudja megmondani, mennyibe kerülnek az idei intézkedések a bankoknak, hisz például még lehetőséget biztosítanának nekik, hogy a bíróságokon bizonyítsák, a szerződéseik tisztességesek. A pontos elszámolás csak ezután jöhet.
Eldőlt: legalább két fázisban oldja meg a kormány a devizahitelek problémáját. Először a Kúria által megállapított jogszerűtlenségeket (árfolyamrés, egyoldalú kamatemelések) orvosolja a napokban megjelenő törvényjavaslatával, becslésünk szerint mintegy 400 milliárd forintot ítélve oda a bankoktól az ügyfeleknek. Mivel a devizahitelek kamata mellett a tőketartozása is jelentősen csökkenhet, egy átlagosnak mondható devizahiteles havi terhe 19%-kal lehet kisebb. A kormány így már akkor is teljesítheti korábbi törlesztőrészlet-csökkentési ígéretét, ha a második felvonás, vagyis a devizahitelek őszi kivezetése már "csak" egy szimpla forintosításról szól majd. Ezzel már valószínűleg kiegyeznének a most óriási veszteségekre készülő bankok.
A héten benyújtja a kormány a törvényjavaslatot a Kúria által megállapított tisztességtelen szerződéses feltételek (árfolyamrés és egyoldalú kamatemelések) orvoslására - jelentette be Varga Mihály, elárulva a csomag egyes részleteit. Ezek alapján a Portfolio becslései szerint csaknem 400 milliárd forint jár vissza az ügyfeleknek.
Fontosabb részletek
Az árfolyamrés és az egyoldalú kamatemelések miatti összeg is visszajár a devizahiteleseknek.
A még élő szerződések esetében az 5 évnél régebbi követelések is jogosak a kormány szerint.
Ősszel kerülhet sor a jogtalanul felszámított összegek elszámolására, és ekkor jöhet a devizahitelek végleges kivezetése is.
Mindez az összes devizaalapú lakossági kölcsönszerződésre, sőt a pénzügyi lízingre is kiterjed.
Rogán Antal szerint a parlament július 4-én szavaz a mostani törvényjavaslatról.
Már a jövő hét végéig megszületik a törvény a devizaalapú jelzáloghitellel rendelkezőknek járó pénz-visszatérítésről, ami a Kúria múlt heti döntéséből egyenesen következik - közölte Gulyás Gergely az Origón olvasható interjújában. Szavaiból arra lehet következtetni, hogy az elévülési idő miatt az elmúlt 5 év jogtalanságait (árfolyamrés, egyoldalú kamatváltoztatások) rakják helyre. A Fidesz frakcióvezető-helyettese azt ígérte, hogy év végére nem lesz devizahiteles Magyarországon - erről a második lépcsőben, szeptemberben születhet döntés.
A Magyar Bankszövetség képviselőivel tárgyalt ma délután a nemzetgazdasági miniszter a devizahitelek problémájának megoldásáról - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. A devizahiteles téma várhatóan szerepelni fog a kormány szerdai ülésén is, és hamarosan döntés születhet az első devizahiteles csomagról, amely a jogszerűtlenségeket (egyoldalú kamatemelések és árfolyamrés) lesz hivatott kiküszöbölni.
A Kúria közzétette honlapján a devizaalapú fogyasztói kölcsönszerződések egyes rendelkezéseinek a tisztességtelensége tárgyában hozott jogegységi határozatának indoklását, e szerint az egyoldalú szerződésmódosítást lehetővé tevő kikötés akkor felel meg a világos, az érthető megfogalmazás és az átláthatóság elveinek, ha a szerződéskötéskor felmérhetővé, az egyoldalú szerződésmódosítás bekövetkeztekor pedig ellenőrizhetővé teszi a fogyasztó számára a rá nézve hátrányos szerződésmódosítás indokoltságát, arányát, mértékét.
A Fidesz arra kéri a kormányt, hogy még a rendkívüli parlamenti ülés vége előtt terjessze be a Ház elé első törvénymódosítási javaslatát a devizahitelesek érdekében.
Negatív a magyar bankok hitelminősítése szempontjából a Kúria múlt hétfői jogegységi határozata - írja hétfőn reggel közzétett elemzésében a Moody's. A Moody's 1 milliárd euró (több mint 300 milliárd forint) esetleges visszafizetéséről ír a jelzáloghitelesek javára, ami megfelel a Portfolio - fedezetlen hiteleket nem tartalmazó - becslésének.
Hamarosan minden érdeklődő megtudhatja, hogy a Kúria milyen indokok alapján hozta meg hétfői jogegységi döntését a devizaügyekben, a határozat indokolása két héten belül elkészülhet - mondta a Magyar Nemzetnek adott, a lap szombati számában megjelent interjújában Simonné Gombos Katalin, a legfőbb ítélkező fórum polgári kollégiumának szóvivője.
Argentína kilátásba helyezett technikai államcsődjének szappnoperáját nézhettük végig a héten, de más olyan ország is akad, ahol bajba jutott hitelekre költenének dollármilliárdokat egy bírósági döntés nyomán - kezdi a magyar devizahiteles eseményekről szóló összefoglaló cikkét a Financial Times. A világ egyik vezető gazdasági lapja a Portfolio számításaira is hivatkozik ennek kapcsán. A Nomura elemzője szerint sokkal nagyobb bukta is benne lehet a levegőben a bankoknak.
Egyelőre nem állnak rendelkezésre a kormányzatnál, illetve a kormánypártoknál olyan számítások, hogy milyen költségekkel járhat a devizahitelek kivezetése a hitelpiacról - mondta Gulyás Gergely, a Fidesz országgyűlési képviselője csütörtökön az MTI-nek.