Nyakunkon a hitelválság, fel kell készülni a legrosszabbra

Nyakunkon a hitelválság, fel kell készülni a legrosszabbra

A JPMorgan Chase vezérigazgatója, Jamie Dimon a tegnapi tőzsdei esés közepette arra figyelmeztette a befektetőket, hogy szerinte belátható időn belül nem fog jobbra fordulni a helyzet a piacokon, és az S&P 500 tőzsdeindex akár további újabb 20 százalékot is eshet, mivel az amerikai jegybank kitart a szigorú kamatpolitikája mellett. A szakember szerint mivel lehetetlen kitalálni, hogy pontosan milyen rosszra fordulhatnak a dolgok mind a gazdaság, mind a tőkepiacok számára, a befektetőknek és a vállalatoknak fel kell készülniük a legrosszabb forgatókönyvre.

Paul Krugman a hitelválság árnyait látja a kriptodevizákban

Paul Krugman a hitelválság árnyait látja a kriptodevizákban

„Kényelmetlen párhuzamokat” lát a jelenlegi kriptopiac és a 2008 előtti jelzáloghitelbumm között Paul Krugman. A Nobel-díjas közgazdász eddig sem volt a kriptoeszközök híve, most a New York Times hasábjain fejtette ki ismét véleményét.

Lehet, hogy épp most sikerült elkerülni a következő nagy válságot?

Figyelmeztette Kína kormánya az ország pénzintézeteit, hogy álljanak le a hitelben úszó önkormányzatok finanszírozásával. Az utasítással lényegében páros lábbal rúg bele a kommunista párt abba a hitelezési modellbe, amely eddig az ország növekedését fűtötte - írja a South China Morning Post, viszont lehet, hogy pont ezzel kerül el a világ második legnagyobb gazdasága egy komolyabb hitelválságot.

Egy magyar bankár, akire ráomlott a Wall Street: milyen egy válság kitörése testközelből?

Márciusban lesz tíz éve, hogy csődbe ment a Bear Stearns befektetési bank a tengerentúlon, amit sokan a válság kitörésével azonosítanak. Juscsák György akkoriban alelnökként dolgozott a cégnél, most a Portfolio-nak mesélt emlékeiről, illetve elmondta személyes véleményét a válság okairól is. Mennyire volt nehéz bekerülni a Wall Streetre? Hogyan élte meg egy bankár, azt, hogy pár nap alatt minden összeomlott a feje felett és a nulláról kellett talpra állnia? - ezekről is nyíltan beszélt az interjúban. A bankár azóta otthagyta a Wall Streetet és a JP Morgan régiós vezetőjeként dolgozik, Bécsben él a családjával.

Hamarosan felrobban a kínai hitelbomba?

A kínai jegybank politikájának érzékelhető változása nyomán egyre többen tartanak attól, hogy egy hitelválság küszöbén állunk. A Fidelity International legújabb elemzésében azt írja, hogy mindez ez nem valószínű, és a közelmúltban végrehajtott szigorítások valójában a helyes irányba tett lépésként értelmezhetők, mivel javítják az ország hitelpiacainak stabilitását.

Közel járunk a kínai hitelbuborék kidurranásához

A japán és a spanyol hitelbuborék azon az eladósodottsági szinten durrant ki, ahol most éppen a kínai hitelbuborék tart - hívja fel a figyelmet pénteki gyors piaci összefoglalójában a Societe Generale.

Diákhitelválság söpör végig Amerikán

Naponta átlagosan több mint 3000 amerikai diákhiteles jelent csődöt az amerikai oktatásügyi minisztérium adatai szerint. 2015-ről 2016-ra 17%-kal nőtt a nem fizető diákhitelesek száma, és minden tizedik diákhiteladós csődben van, a helyzet kormányzati beavatkozásért kiált.

Hitelválság Magyarországon: két ábrán a nagy összeomlás

A 2008 előtti néhány év a lakossági devizahitelezésnek és a vállalati projekthitelezésnek köszönhetően a hitelboom időszaka volt Magyarországon. Az ezt követő összeomlást két érdekes ábrán szemléltetjük.

Veszélyes nyugtalanság alakult ki Kínában


A kínai jegybank azonnali stimuláló lépéseire sem látszik megnyugodni Kína pénzpiaca, ahol a likviditási hitelek felára veszélyesen magas szintre szökött ma reggel. A kínai pénzügyi rendszer újból előtörő feszültsége technikai problémák soraira vezethető vissza, az újabb gyulladás pedig az év korábbi hitelválságának a visszhangjaként értelmezhető - hivatkozott a Financial Times elemzői véleményekre.

Egy bank, amelyik mindent elbaltázott, amit csak lehetett

Van egy bank, amely az elmúlt években szinte az összes horrorsztoriban benne volt: a válság előtt jól bevásárolt másodrendű amerikai jelzáloghitelekkel fedezett termékekből, vett mellé bőven görög, olasz és portugál állampapírokat, vásárolt ingatlanfinanszírozó pénzintézetet és ukrán bankot a válság előtt, de még a nemrég csődbe ment amerikai nagyvárosnak, Detroitnak is nyújtott kölcsönt. Legutóbb a Praktiker fizetésképtelenné válása kapcsán merült fel a Commerzbank AG neve, a válság alatt állami pénzen kimentett és részben állami tulajdonba került bank ugyanis több olyan vállalatnak folyósított hitelt illetve vált ezekben a társaságokban tulajdonossá, amelyek a közelmúltban mentek csődbe. Németország második legnagyobb bankjának, a Commerzbanknak a menedzsmentje az elmúlt években többször is elismerte, hogy hibát követtek el, többek között az amerikai jelzáloghitel-termékek megvásárlása, a nem megfelelő kockázatkezelés és a felvásárolt bankok lassú integrálása róható fel a vezetőknek, de a részvényesek sem elégedettek a bank teljesítményével, a Commerzbank a válság előtti értékének közel 97 százalékát elveszítette, sokan megégették magukat a pénzintézet papírjaival.

A kínai elvonókúra megviselheti az egész világot

Kína rákapott a hiteldrogra, és most le kell jönnie róla, nincs más választás - mondja Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. Akár tartósan alacsony lehet a kínai gazdasági növekedés, ez pedig jelentős változásokat hozhat a világ tőkepiacain is. Az új kínai növekedési modell nem születik meg könnyen, de azért korai lenne elővenni az összeomlás-forgatókönyveket.

Tudatos hitelszűkét idéz elő Kína

A kínai pénzügyi rendszer megfelelő likviditással rendelkezik, a bankközi kamatok múlt heti emelkedését előidéző hitelbefagyasztással a jegybank a széles körben elterjedt "árnyékfinanszírozás" visszaszorítására adott jelzést. Az eset előzménye, hogy az elmúlt napokban a bankközi piacon likviditáshiányos helyzet alakult ki, amit a jegybank ezúttal nem volt hajlandó enyhíteni. Már akkor több megfigyelő úgy értelmezte a helyzetet, hogy a kínai vezetés monetáris politikai lépése üzenet: Kína elszánta magát az árnyékbankrendszer sok aggodalmat okozó hitelexpanziójának leállítására. A leállítás ugyanakkor szintén sok veszedelmet hordoz magában.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Két éve erre a pillanatra vár Oroszország, most úgy érhet célt, hogy a Nyugat csak nézi
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.