Veszélybe kerülhet az Európai Központi Bank függetlensége

Jens Weidmann, a német Bundesbank elnöke, illetve az Európai Központi Bank Kormányzótanácsának tagja a Die Zeit német hetilapnak adott interjújában újra kritikus hanggal illette az eurózónás monetáris politikát. Álláspontja szerint a magas adóssággal küzdő (perifériás) országok állampapírjainak vásárlása nem csupán eltéríti az EKB-t fő mandátumától, de hosszabb távon komoly rendszerkockázatot jelent.

Négy éve hangzott el a beszéd, ami megváltoztatta Európa jövőjét

2012. július 26-án Mario Draghi egy londoni konferencián elhangzott, azóta elhíresült mondata fordulópontot jelentett az eurózónás adósságválságban. A jegybankelnök azt mondta, hogy az EKB törvényi felhatalmazásán belül "mindent megtesz", hogy megmentse az eurót, majd a "higgyenek nekem, ez elegendő lesz" mondattal nyomatékosította mondanivalóját. Szavaira a részvénypiacokon, a devizapiacon, illetve az eurózónás kötvénypiacokon (elsősorban periféria) azonnali erősödés bontakozott ki.

Őrület, ami az európai kötvénypiacokon folyik

Az európai jegybank elkeseredett harcot vív az inflációval, eközben pedig az eurózóna legtöbb országának kötvénypiacán a hozamok az EKB márciusi ülését követő kisebb emelkedés után újra történelmi mélypontjaik felé menetelnek. A német 10 éves állampapír másodpiaci referenciahozama ismét megközelítette a 0,1%-ot, a Commerzbank elemzői szerint még az idén elérheti a 0%-ot. Az EKB esetleges további intézkedései miatt a magországok és a perifériaországok kötvényhozamaiban is tovább folytatódhat a csökkenő trend.

Draghi újra felforgathatja az európai kötvénypiacokat

Az Európai Központi Bank januári kamatdöntéséről szóló jegyzőkönyv fokozhatja a további monetáris lazítások márciusi bejelentését övező várakozásokat, ami erősítheti az eurózóna magországaiban az állampapír-hozamok utóbbi fél évben látott esését. Mindeközben a perifériaországok kötvényeinek hozamfelárai a német tízéves állampapírhoz képest eltérő tendenciát mutatnak: az írek esetében elenyésző, a spanyoloknál és az olaszoknál kismértékű, míg a portugáloknál a költségvetéssel kapcsolatos aggodalmak miatt nagy elszakadást láthattunk az utóbbi hetekben.

Ezt a fertőzést már megússzák a déliek

Hiába van egyre nagyobb esély arra, hogy Görögország kikényszerül az eurózónából, ez ma már közel sem zavarja annyira a piacokat, mint a korábbi szuverén adósságválság idején. A déli periféria tűnik ma is a leginkább hajlamosnak a fertőzésre ebben a helyzetben, de a hozamfeláraik még az elmúlt napok eseményire sem emelkedtek súlyosan. Úgy tűnik tehát, hogy ma már sokkal kevésbé fájna a görögök elengedése.

Te is vennél nulla hozamú déli kötvényeket?

Kész őrület, hogy milyen ütemben süllyednek az eurózónás hozamok: mostanra már széles körben látni negatív számokat, de ez még nem minden! Az igazán megdöbbentő ugyanis az, hogy ezzel egy időben a sérülékeny perifériával szemben is rendkívül elnéző lett a piac. Mi lesz, ha ismét rádöbbennek a befektetők, hogy például a spanyoloktól azért el kéne várni némi kockázati prémiumot?

Már pénzt is spórolhat, aki menekül az IMF-től

Miközben az elmúlt napokban eldőlt, hogy a 2010 május óta fennálló (bár az alatt többször kibővített és módosított) görög nemzetközi hitel-megállapodás az új kormány irányítása alatt is megmarad, addig Írország után Portugália is a korábban felvett IMF-hitelek gyorsított visszafizetése mellett döntött. Mindez azt mutatja, hogy ezen két ország esetében a hároméves kiigazító program után sikeres volt a visszatérés az államadósság piaci finanszírozásához. Sőt, a jelenlegi hozamkörnyezetben olyan kamatok mellett képesek már a piacról többletforrást bevonni, amiből az IMF-hitelek visszafizetése jelentős kamatmegtakarításhoz vezet. A piaci finanszírozáshoz történő sikeres visszatérést a kedvező nemzetközi hozamkörnyezet mellett - bár eltérő mértékben - a gazdaság javuló teljesítménye is segítette.

A minipánik után itt találhatunk kiváló befektetéseket

Európában a növekedési kilátások borúsak, viszont a korábban a befektetők által ütött mediterrán országok kezdenek magukhoz térni, amit jól mutat, hogy a görögök kivételével mindenki visszatudott térni a piaci finanszírozásra. A jövőben nem a jegybanki stimulus fogja meghatározni a kötvényhozamokat, hanem a hangsúly egyre inkább eltolódik a vállalati teljesítmények felé, olcsó finanszírozás mellett van potenciál a vállalati kötvényekben. A banki stressztesztek is sokat segítenek, kiderült, hogy az európai bankszektor nehézségei sem ott jelentkeznek, ahol eddig a piac gondolta - véli Tógyer Dezső, az SPB Befektetési Zrt. befektetési tanácsadója.

Elképesztő hozamsivatagot látunk a világban

Ha valaki a fejlett piaci államkötvények biztonságát részesíti előnyben a részvénypiacokkal szemben, de csak néha néz körbe előbbi piacokon, akkor igencsak meglepődhet azon, amit mostanában lát. Sorra dőlnek ugyanis a sokéves, sőt történelmi mélypontok a vezető piacok rövid, közepes és hosszú állampapír hozamai terén. Sőt, újra "divatba jött" például a németeknél, hogy negatív hozam mellett bocsátanak ki rövid állampapírt. Ilyenkor a befektetők fizetnek azért, hogy elhelyezhessék a pénzüket a legbiztonságosabbnak tartott eszközök egyikében. Érdemes tehát röviden körbenézni, hogy mi is zajlik mostanában a világban. Előrebocsátjuk: meglepő dolgok sorozata.

CEBR: az euróövezet szétesése "jelenleg" nincs napirenden

Kezdenek magukhoz térni az euróövezeti periféria gazdaságai, de az elszenvedett súlyos recesszió sebei várhatóan a következő öt évben sem gyógyulnak be teljesen - jósolták londoni pénzügyi elemzők.

Ötéves csúcson a kötvénykibocsátás Európában

A csillagállás nagyon kedvező volt a hét során, a periféria országokban lokális mélypontra estek a hozamok, ami meghozta a vállalatok kedvét a kötvénykibocsátáshoz. A Dealogic adatai alapján 20 milliárd dollárt vontak be a vállalatok csak befektetési kategóriás kötvényekkel, ami ötéves csúcsnak felelt meg. Szakértők szerint sokan úgy érezhetik, hogy addig kell forrást bevonni, amíg a feltételek vonzóak, most pedig éppen egy ilyen időszakot élünk - írja a Financial Times.

Rendkívüli segítséget nyújtana Németország a perifériának

Fordulat következhet be a német gazdaságpolitikában. Bár valószínűleg a parlamentnek is áldását kellene adnia Wolfgang Schäuble, pénzügyminiszter nevéhez köthető javaslatra, sokan már most áttörésről beszélnek, Németország ugyanis korábban elutasított minden, a perifériának nyújtandó további segítséget.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hiába mennek megint a fegyverek, megoldhatatlan problémától szenved az ukrán hadsereg
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.